Rugpjūčio 13 d. Vilniaus savivaldybei ir Aplinkos ministerijai buvo išsiųstas 13 visuomeninių organizacijų pasirašytas reikalavimas stabdyti neteisėto Reformatų skvero projekto vykdymą ir sudaryti sąlygas užsakovui tinkamai suformuluoti užduotį bei išgryninti projekto užmojus – diskutuojant viešai su įvairių sričių specialistais ir bendruomenėmis.
Rašte nurodoma, kad projekto rengimo proceso metu nebuvo paisoma Orhuso konvencijos (nesudarant sąlygų suinteresuotoms gyventojų grupėms bei specialistams įsitraukti į Reformatų parko projekto užduočių formavimą ir projekto rengimo eigą) bei UNESCO Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencijos gairių (UNESCO Pasaulio paveldo centras nebuvo iš anksto informuotas apie pasaulio paveldo vietovėje – Vilniaus istoriniame centre – esančios reikšmingos vietos esminės kaitos projektą).
Tarp organizacijų – Vilniaus bendruomenių asociacija, Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis, Lietuvos pėsčiųjų asociacija, VšĮ Architektūros fondas, Lietuvos arboristikos centras, Lietuvos dailės istorikų draugija, skvero kaimynystėje įsikursiantis MO muziejus ir kiti.
Rugpjūčio 9 d. vykusio Re:formatų festivalio metu šimtai žmonių susirinko protestuoti prieš vienašališkai priimtą Vilniaus miesto savivaldybės sprendimą dėl Reformatų skvero atnaujinimo.
Vilniaus savivaldybės paviešintas Reformatų skvero atnaujinimo projektas buvo parengtas be konkurso, neatlikus būtinų archeologinių tyrimų, taip pat neatlikus sociologinių tyrimų ir neišvysčius produktyvaus dialogo su visuomene. Projektas buvo plačiai paviešintas žiniasklaidoje tik 2018 birželio 29 d., jau pasirašius sutartį su rangovu.
Visuomenei ir specialistams išreiškus nepritarimą, liepos 30 d. buvo inicijuota piliečių apklausa Reformatų skvero atnaujinimo klausimu. Šiandieną anketą yra atsakę per 900 piliečių. 88% apklaustųjų mano, kad skverą reikia atnaujinti. Daugiau nei 80% apklaustųjų sutinka su Savivaldybės sprendimu skvere pažymėti sovietmečiu sunaikintas reformatų kapines ir koplyčią, per 70 proc. pritaria, kad skvere atsirastų paminklas Reformacijai. Tačiau 78 proc apklaustųjų prieštarauja, kad skveras būtų aptvertas ir rakinamas nakčiai, 74 proc. nepritaria ir Vilniaus savivaldybės sprendimui visiškai sunaikinti devintojo dešimtmečio pradžioje sukurtas laiptuotas struktūras.
Taip pat nesutampa požiūriai į augmenijos išsaugojimą. Nuo projekto rengimo pradžios (2014 m.) planuota iškirsti 91 iš 275 medžių (24 jau pašalinti), o esamų krūmų ir vijoklių išsaugoti neketinta. Tačiau minėta apklausa rodo, kad 80 proc. žmonių su šiuo sprendimu nesutinka: 42 proc. apklaustųjų mano, kad svarbu išsaugoti esamas augmenijos ekosistemas, o 38 proc. apklaustųjų mano, kad krūmai ir žoliniai augalai nėra svarbūs, tačiau reikėtų išsaugoti visus brandžius ir sveikus medžius.
Rugpjūčio 9 d. vykusios diskusijos tarp Vilniaus savivaldybės ir visuomenės metu visuomenininkai, architektai, įvairių sričių specialistai, ir bendruomenių atstovai išsakė daug kritikos esamam skvero atnaujinimo projektui, taip pat buvo pabrėžti procedūriniai šio projekto priėmimo pažeidimai.
Susitikimo metu buvo priimtas sprendimas suteikti savaitę laiko piliečiams siųsti savo pasiūlymus dėl projekto taisymo. Pasiūlymus iki rugpjūčio 19 d. galima siųsti adresu reformatu.skveras@gmail.com , Facebook grupėje „Diskusija dėl Reformatų skvero rekonstrukcijos“ bei Vilniaus savivaldybės svetainėje www.vilnius.lt
Išsamius apklausos duomenis galite pamatyti ČIA užpildę apklausą.
Fotogalerijoje: akimirkos iš rugpjūčio 9 d. Re:formatų festivalio.
Nuotraukų autoriai: Andrej Vasilenko ir Marius Matulevičius.