50 000 eurų kyšį godūs veikėjai dalijosi pasimėgaudami

Artūras Jančys | „Lietuvos rytas“

Nors STT bando paslėpti skandalo galus, vedančius į Lietuvos banką, yla vis tiek išlindo iš maišo. „Lietuvos rytas“ gavo įrašus, kuriuose girdėti, kaip Lietuvos vadovo Vito Vasiliausko dėl moralės giriamas pavaldinys su bičiuliu galimai kalba apie kyšius.

Buvęs Lietuvos banko valdybos pirmininkas Kazys Ratkevičius vargu ar baisiausiame sapne sapnavo, kad įstaiga, kuriai jis vadovavo, po savo sparnu priglaus veikėjus, kurie jį šantažuos ir reikalaus kyšio. Tačiau faktai patyrusiam finansininkui, kaip jis pats sakė, bado akis.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) šių metų kovą sulaikė vilnietį Valdemarą Aleksiuką, kuris iš K.Ratkevičiaus vadovaujamos kredito unijos Centro taupomosios kasos reikalavo 50 tūkst. eurų kyšio girdamasis pažintimi su Lietuvos banko Priežiūros tarnybos viršininku Vytautu Valvoniu ir jo bičiuliu tenisininku Andriumi Labunsku.

STT tuomet pritaikė nusikalstamos veiklos imitavimo modelį, pagal kurį kredito unijos apsaugos vadovas vedė derybas su V.Aleksiuku, spaudusiu greičiau sumokėti pinigus, kurie esą bus perduoti V.Valvoniui.

Priešingu atveju unija esą bus uždaryta taip, kaip buvo uždarytos greitųjų paskolų bendrovės, kurios, anot V.Aleksiuko, nesusimokėjo V.Valvoniui.

Buvo daromi ne tik šio tarpininko pokalbių įrašai – STT agentai atliko sudėtingą operatyvinį darbą, tačiau šių metų vasarį modelis staiga buvo nutrauktas. Kodėl?

Artėjo Lietuvos banko pirmininko rinkimai – prezidentė Dalia Grybauskaitė nėrėsi iš kailio, kad tik jos globotinis V.Vasiliauskas būtų perrinktas antrajai kadencijai.

Jeigu STT taikytas modelis būtų atskleidęs, o trūko vos žingsnio, kas iš tiesų stovi už tarpininko, Lietuvos banko postą V.Vasiliauskas būtų matęs kaip savo ausis.

Todėl skubiai buvo sulaikytas ir apkaltintas prekyba poveikiu tik V.Aleksiukas, o STT pranešime pabrėžta, kad „jokių realių sąsajų su banku jis neturėjo“.

Tačiau į „Lietuvos ryto“ rankas pateko skandalingų pokalbių įrašai, kurie kalba visai ką kita. Tapo žinomas ne tik reketuojamos kredito unijos atstovo derybų su tarpininku V.Aleksiuku turinys.

Pokalbiai vyko tarp galimai dar vieno tarpininko, A.Labunsko ir paties V.Valvonio.

Vis aiškino apie tyrumą

Kompetentingas, doras, patikimas. Tokiais žodžiais prezidentė D.Grybauskaitė apibūdino savo numylėtinį V.Vasiliauską, kai Seime buvo pristatoma jo kandidatūra antrajai kadencijai.

Savo ruožtu V.Vasiliauskas postringavo apie tyrą moralinį savo pavaldinio V.Valvonio, kurį pats pasirinko ir skyrė į šias pareigas, veidą, teigė pasitikintis juo kaip pačiu savimi ir gynė jį nuo bet kokių įtarimų.

Taip V.Vasiliauskas kalbėjo su „Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Patriotai“ žurnaliste, kuri vyriausiajam Lietuvos bankininkui po nosimi kišo faktus, leidžiančius suabejoti Lietuvos banko Priežiūros tarnybos vadovo moraliniu tyrumu.

Tačiau V.Vasiliauskas to nenorėjo net girdėti: „V.Valvonis, kaip ir aš, vadovaujamės tam tikromis vertybėmis.

Pagal jas kyšio reikalauti yra nuodėmė, antra, už tai baudžiama pagal įstatymą.“

O dabar pats laikas paskelbti ir pažvelgti iš arčiau, kokios aukštos vertybės puoselėjamos po Lietuvos banko stogu.

Žodžius lydėjo veiksmai

Čia pateikti galimai V.Valvonio ir jo pažįstamo A.Labunsko pokalbiai vieno prekybos centro picerijoje Vilniuje praėjusių metų gruodžio pabaigoje ir šių metų sausį.

Tuo metu V.Valvonio sudaryta Lietuvos banko komisija purtė kredito uniją Centro taupomąją kasą, jai buvo pritaikytos sankcijos, grasinama net atimti licenciją.

Pirmasis pokalbis: 2015 metų gruodžio pabaiga, kalba netaisyta, tik praleisti rusiški keiksmažodžiai, o jų – tikrai nemažai.

A.Labunskas: Labas.

V.Valvonis: Zdarova (labas – rusiškai).

A.L.: Jau ką nors užsakei? Man paėmei alaus?

V.V.: Ne, aš su mašina.

A.L.: Klausyk, ko norėjau, žinai, Valdemarka (tarpininkas V.Aleksiukas. – Red.) dar kartą kalbėjo su jais. Tai jie, koroče (trumpai – rusiškai), sutinka mokėt, bet nori kokių nors įrodymų, kad tikrai tu padėsi, ir tas sankcijas, areštus, nu koroče, tu žinai, nuimsi…

V.V: Tuoj, bl… aš jiems įrodymus duosiu, tuoj bl… nusiųsiu raštą, kad žagsės žąsis.

(K.Ratkevičius tvirtino, kad po šio pokalbio, gruodžio 30-ąją, jis buvo iškviestas į Lietuvos banko Priežiūros tarnybą, ir V.Valvonis užsiminė, kad kredito unija gali netekti licencijos.)

A.L.: Va va, ir aš taip sakiau.

V.V.: Dengi večerom, a stulja utrom (pinigai vakare – kėdės rytą – rusiškai.)

A.L.: Aš taip Valdemarkai ir sakiau, kad nesiterliotų, jis, žinai, cackinasi ten su jais, p… jiems protą.

V.V.: Gerai, koroče, pagąsdinsime juos rašteliu, kad… (Netrukus iš Lietuvos banko Priežiūros tarnybos buvo atsiųstas perspėjamasis raštas, kad tikrinimo metu rasta bloga padėtis kredito unijoje. – Red.).

A.L.: Va, taip geriau.

Dalijosi grobį dar jo negavę

Antras pokalbis, 2016 metų sausio mėnesio antroji pusė.

A.Labunskas: Valdemaras (turimas galvoje V.Aleksiukas. – Red.) nori susitikti.

V.Valvonis: Ko?

A.L.: Nu, koroče, sakė, kad jie pakraupo nuo tavo rašto, sako, nori…

V.V.: O ko jie tikėjosi? Pas mane, va, Aušrelė… (kalbama apie kredito unijos administracijos vadovo pavaduotoją Aušrą Staliulionytę. – Red.).

V.V.: Aušrelei bus, kaip visi, taip ir jai, o sankcijos ten – ch…, sankcijos ten dar bus.

(Kredito unijai Lietuvos banko Priežiūros departamentas pritaikė plėtrą ribojančias sankcijas, balandį buvo paskirta nauja inspektuojanti Lietuvos banko komisija. – Red.)

A.L.: Su Valdemarka mes pasitarėme ir sakome, gal kokių piatdesiat (penkiasdešimt – rusiškai)? Mums po piatiorka (penkis – rusiškai), kad būtų ką ant duonos tepti.

(Per ikiteisminį tyrimą nustatyta, jog V.Aleksiukas iš kredito unijos reikalavo būtent 50 tūkst. eurų kyšio, kuris esą būtų perduotas V.Valvoniui, po 5 proc. šios sumos atseikėjant dviem tarpininkams. – Red.)

V.V.: Gerai, gerai.

A.L.: O ką pirmininkas?

V.V.: O pirmininkas man p…ui, jis gi dabar kėdę mėgina išsaugoti, vat, o mes liekam… (pokalbis vyko prieš paskiriant V.Vasiliauską Lietuvos banko pirmininku antrajai kadencijai. – Red.).

A.L.: Gerai tada, sakau piadisokas (penkiasdešimt – rusiškai) pradžiai gerai.

V.V.: Gerai sakai – pradžiai, eee…

Neigė ir išsisukinėjo

Ar tikrai taip galėjo kalbėti aukštas Lietuvos banko pareigūnas, dešinioji V.Vasiliausko ranka? Kalbėti nepasikeitusiu dešimtojo dešimtmečio pradžios reketininkų stiliumi?

Šiurpoka, jei būtent tokias „aukštas“ moralines savybes vertina V.Vasiliauskas, kaip jis tvirtino „Lietuvos ryto“ televizijos žurnalistei.

„Lietuvos rytui“ V.Valvonis jau anksčiau tvirtino nepažįstantis V.Aleksiuko, jo niekada nematęs: „A.Labunską pažįstu tik paviršutiniškai. Aš esu kelis kartus susitikęs viešuose renginiuose.“

Žurnalisto kalbintas A.Labunskas kalbėjo kiek kitaip.

Paklaustas, ar tiesa, kad jis artimai bičiuliaujasi su V.Valvoniu, ar kalbėjosi su juo apie kredito unijos reikalus, A.Labunskas atsakė: „Vyksta ikiteisminis tyrimas, nieko nesakysiu. Kas jūs toks, kad kalbėčiau? Jūs žurnalistas, ne pareigūnas.“

Žurnalistui pasakius, kad žinomas jo pokalbių su V.Valvoniu turinys, A.Labunskas suirzo.

„Jei girdėjote, tai ko čia dar klausinėjate?“ – atšovė veikėjas ir nutraukė pokalbį.

Paaiškės ir daugiau detalių

„Lietuvos rytas“ primygtinai paklausė ir kredito unijos Centro taupomosios kasos administracijos direktoriaus K.Ratkevičiaus – ar jis gali patvirtinti, kad V.Valvonio ir A.Labunsko, taip pat unijos atstovo ir V.Aleksiuko pokalbiai yra tikri, kad ten kalba būtent šie asmenys?

„Tai tikra informacija. Galiu paliudyti, kad šių pokalbių turinys atitinka tuo metu atliktus Lietuvos banko veiksmus kredito unijos atžvilgiu.

Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, nors jis, manau, tik formalus, detalių negaliu atskleisti, bet jos bus atskleistos.

Man gerai žinomi asmenys, kurie susiję su STT operatyviniu modeliu, kuriuo buvo siekiama atskleisti visą mūsų unijos reketavimo schemą.

Tačiau siūlų galai vedė į asmenis, kuriuos globoja aukšto, labai aukšto rango politikai.

Todėl jie ir buvo staiga sutraukyti“, – apgailestavo buvęs Lietuvos banko vadovas K.Ratkevičius.

STT ir toliau suka akis nuo Lietuvos banko

– Ar tyrimas dėl prekybos poveikiu, kurio metu buvo reikalaujama 50 tūkst. eurų iš kredito unijos Centro taupomosios kasos, tęsiamas, ar jau nutrauktas? – „Lietuvos rytas“ paklausė STT atstovo Ruslano Golubevo. Šis, skirtingai negu kitose STT tyrimuose, iš kurių kyšo politinių užsakymų ausys, buvo nekalbus.

– Ikiteisminis tyrimas tęsiamas.

– Ar padidėjo įtariamųjų ratas, ar jame tik vienas V.Aleksiukas?

– Įtariamųjų skaičius šiame tyrime nėra pasikeitęs.

– Ar V.Aleksiukui pritaikyta kardomoji priemonė?

– Šiam asmeniui skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

– Ar tikrai V.Aleksiuko niekas nesieja su A.Labunsku ir Lietuvos banko Priežiūros tarnybos vadovu V.Valvoniu?

– Tyrimo metu tikrinamos visos aplinkybės, susijusios su galimai padaryta nusikalstama veika.

– Ar STT žinoma apie V.Valvonio ir A.Labunsko susitikimus 2015 metų pabaigoje ir 2016 metų pradžioje ir pokalbius apie kredito unijos Centro taupomosios kasos reikalus?

– Šis klausimas susijęs su ikiteisminio tyrimo duomenimis, todėl atsakymo į jį pateikti negalime.

lrytas.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top