Vokietijos generalinis prokuroras neteko pareigų dėl bylos prieš „valstybės išdavyste“ apkaltintą portalą „netzpolitik.org“

Vokietijos teisingumo ministras Heiko Maasas (Heikas Masas) antradienį nušalino iš pareigų generalinį prokurorą Haraldą Range dėl šio komentarų apie prieštaringai vertinamą bylą prieš tinklaraštį netzpolitik.org, apkaltintą valstybės paslapčių paviešinimu.

Kaip praneša BNS, tokį sprendimą teisingumo ministras priėmė po viešo susikirtimo su H.Range, apkaltinusio jį kišantis į teismo procesą, pradėtą prieš tinklaraštį netzpolitik.org, neva paviešinusį Vokietijos vidaus saugumo agentūros slaptus planus išplėsti sekimą internete.

Praėjusį ketvirtadienį paskelbta žinia apie tyrimą, pradėtą prieš netzpolitik.org, sukėlė protestų audrą visoje Vokietijoje. Solidarumą su portalu, pasivadinusiu skaitmeninių pilietinių teisių tinklaraščiu, išsakė žurnalistai, tinklaraštininkai ir politikai. Jų tvirtinimu, pradėtas tyrimas yra mėginimas nutildyti tiriamosios žurnalistikos darbuotojus.

Parama netzpolitik.org tinklaraščiui išsakyta ne tik socialiniuose tinkluose išplatinta žyma #Landesverrat (valstybės išdavystė), įvyko ir gatvės protestų, o internete siūloma pasirašyti peticijas, smerkiančias pirmąjį tokį tyrimą prieš Vokietijos žiniasklaidą per daugiau negu pusę šimtmečio.

Kanclerės Angelos Merkel palaikomas teisingumo ministras H.Maasas nuo tyrimo atsiribojo suabejojęs, ar paviešinti dokumentai iš tikrųjų prilygsta „valstybės paslaptims“. Generalinis prokuroras viešai atsikirto atvirai apkaltinęs ministrą „netoleruotinu kišimusi į teismų nepriklausomybę“.

Sušaukęs spaudos konferenciją H.Maasas atmetė generalinio prokuroro kaltinimus pavadindamas jo pasisakymus „nesuvokiamais ir klaidinančiais“ visuomenę. Taip pat jis pareiškė „praradęs pasitikėjimą“ H.Range ir dėl to prašysiantis prezidento Joachimo Gaucko (Joachimo Gauko) pirma laiko išleisti generalinį prokurorą į pensiją.

Tinklaraščio „Netzpolitik“ įkūrėjas Markus Beckedahlis (Markas Bekedalis) antradienį pavadino tyrimą dėl išdavystės „mėginimu įbauginti“ žurnalistus ir jų šaltinius, kad šie nustotų kalbėję apie „didžiausią šnipinėjimo skandalą per žmonijos istoriją“.

Tai, kad H.Range, pradėjęs tyrimą dėl numanomo NSA vykdyto A.Merkel mobiliojo telefono šnipinėjimo, vėliau jį nutraukė neva dėl įrodymų stygiaus, tačiau entuziastingai ėmėsi naujo tyrimo, kurio taikiniu tapo netzpolitik.org tinklaraštis, kritikams tapo įrodymu, jog Vokietijos generalinė prokuratūra vadovaujasi dvigubais standartais.

Antradienį kalbėdamas apie netzpolitik.org bylą H.Range sakė: „Žiniasklaidos ir žodžio laisvės yra vertingas privalumas. Tačiau ši laisvė, taip pat internete, nėra beribė. Ji neatleidžia žurnalistų nuo pareigos laikytis įstatymų.“

netzpolitik.org byla sukėlė atgarsį ir užsienyje. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) atviru laišku, adresuotu Vokietijos užsienio reikalų ministrui Frankui-Walteriui Steinmeieriui (Frankui Valteriui Šteinmejeriui), antradienį paragino sustabdyti tą tyrimą.

Savo laiške ESBO atstovė žiniasklaidos laisvės reikalams Dunia Mijatovič pabrėžė: „Grėsmė būti apkaltintam išdavyste daro aiškų stingdantį poveikį reporteriams, užsiimantiems tiriamąja žurnalistika“. Ir pridūrė: „Raginu Vokietijos valdžios institucijas atkreipti dėmesį į tą bylą ir užtikrinti, kad informacijos laisvė bei žiniasklaidos laisvės būtų gerbiamos, ir tikiuosi, kad tyrimas bus nutrauktas“.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top