delfi.lt
Tėvynės sąjungos sukelta isterija dėl Astravo atominės elektrinės (AAE), peraugusi į oponentų pjudymą, gali būti aiškinama įvairiai: ir kaip reklamavimasis artėjant Seimo rinkimams, ir kaip revanšas už pralaimėtus prezidento rinkimus (pjudo užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių, taikydamiesi į prezidentą Gitaną Nausėdą).
Abu aiškinimai viešai nuskambėjo, juos abu galima argumentuotai pagrįsti. Tačiau išleidžiamas iš akių vienas svarbus dalykas: šios partijos skandalingas nenuoseklumas spaudžiant ir puolant oponentus tais klausimais, kuriais pati Tėvynės sąjunga nusipelno kritikos ir turėtų prisiimti atsakomybę bei pripažinti savo klaidas.
Ką daryti su nuosava atsakomybe? Pamiršti. TS-LKD pirmininkui Gabrieliui Landsbergiui turėjo būti nepaprastai malonu pasirašyti dokumentą, kuriame reikalaujama pamiršti senas atsakomybes dėl AAE ir kalbėti tik apie šios akimirkos – „naujo atskaitos taško“ – atsakomybę. Konservatorių politinio G taško, vaizdžiai kalbant.
Nemalonusis atsakomybės taškas
Baltarusijos valdžia galutinai apsisprendė statyti AAE 2008 m. gruodį – kaip tik tada, kai buvo tik ką suformuota Andriaus Kubiliaus vadovaujama konservatorių daugumos vyriausybė.
Galimybę suteikti Baltarusijai finansinę paramą statant AAE Kremlius atvirai svarstė 2009 m. birželį. Šiems svarstymams nuskambėjus, Kubilius pirmąkart susitiko su Baltarusijos ministru pirmininku Sergejumi Sidorskiu (birželio 27 d.).
Prieš susitikimą kreiptasi į ministerijas su pavedimu (Nr.36-3826) pateikti informaciją, padėsiančią pasiruošti susitikimui. Viena iš informaciją teikusių ministerijų – Energetikos – nesiūlė prieštarauti AAE statybai ir nieko neteigė apie jos numanomą žalą.
Ji pasiūlė „paspartinti darbą organizuojant prekybą elektra“, tuo tikslu „konsultuojantis, teikiant sistemines paslaugas“, etc. Ministerijos pateiktoje informacijoje konstatuojama, kad Lietuva ir Baltarusija planuoja statyti atomines elektrines, todėl interesas bendradarbiauti – abipusis.
Po susitikimo su Baltarusijos premjeru Kubilius sakė sulaukęs patvirtinimo, kad Baltarusija tikrai rengiasi statyti atominę jėgainę, pridurdamas, kad plačiau šiuo klausimu nediskutuota.
„Baltarusija teigia, kad turi elektros energijos perteklių ir, esant susitarimui, galėtų dalį elektros energijos tiekti Lietuvos vartotojams. Mes tuos pasiūlymus žinome, juos verta svarstyti“, – tuomet sakė Kubilius (BNS).
2009 m. rugsėjo16 d. Kubilius antrąkart susitiko su Baltarusijos premjeru. Sidorskis pasiūlė Lietuvai dalyvauti atominės elektrinės statybos Baltarusijoje projekte. Kubilius atsakė, kad Lietuva atidžiai išnagrinės šį pasiūlymą, tačiau tai esą nepakeis naujos Visagino AE statybos planų.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.