Prokuroro Dariaus Valio komanda piliečiams pateikia vis daugiau įrodymų: tai ne savarankiška Lietuvos Respublikos Generalinė prokuratūra, o tik VSD nurodymus vykdanti grupuotė.
Paklususi faktinio VSD vadovo Romualdo Vaišnoro žodiniam įsakymui ir leidusi nepagrįstai sekti buvusius FNTT vadovus bei jų šeimas, šiandien D. Valio komanda iš paskutiniųjų mėgina nuslėpti savo kuratoriaus R. Vaišnoro galimus nusikaltimus.
Teismas: Generalinė prokuratūra nepagrįstai netiria VSD direktoriaus pavaduotojo galimų nusikaltimų
Tomas Dapkus | Alfa.lt
Vilniaus miesto apylinkės teismas panaikino Generalinės prokuratūros sprendimą, kuriuo atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai nusikalstamų Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pavaduotojo Romualdo Vaišnoro veiksmų, organizuojant tuomečio Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriaus generolo Vitalijaus Gailiaus galimai neteisėtą slaptą sekimą. Teismas nurodė Generalinei prokuratūrai dar kartą spręsti dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.
Turi būti pradėtas tyrimas
Vilniaus miesto apylinkės teismas panaikino Generalinės prokuratūros sprendimą, kuriuo atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai neteisėtų operatyvinių veiksmų, kurie buvo taikyti tuomečio Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) direktoriaus, dabartinio Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko, generolo Vitalijaus Gailiaus ir jo šeimos narių atžvilgiu. Teismas panaikino Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorės Danguolės Gurinos nutarimą ir nurodė „Generalinei prokuratūrai pakartotinai svarstyti V. Gailiaus paduotą pareiškimą“. Tai griežčiausias galimas teismo sprendimas, nes patį tyrimą gali pradėti tik prokuroras.
Lenda Vaišnoro galai
Gruodžio mėnesį generolas V. Gailius kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus pavaduotojo Romualdo Vaišnoro ir kitų VSD pareigūnų atžvilgiu, kurie inicijavo neteisėtus operatyvinius veiksmus jo atžvilgiu.
Generolas pareiškime prokuratūrai nurodo, kad jo ir šeimos narių slapto ir neteisėto sekimo „pagrindu tapo 2011 metų lapkričio 17 d. R. Vaišnoro savo vadovybei pateiktas tarnybinis pranešimas, kuriame R. Vaišnoras pateikė melagingus duomenis apie jo ir buvusio jo pavaduotojo Vytauto Giržado pokalbį su R. Vaišnoru“. Generolo V. Gailiaus duomenimis, šio „suklastoto pranešimo pagrindu jam nežinomas Generalinės prokuratūros pareigūnas pasirašė teikimą teismui sankcionuoti operatyvinius veiksmus jo atžvilgiu“.
Tyrimą pavedė bibliotekininkei
Tačiau Generalinė prokuratūra akivaizdžiai vengia pradėti tyrimus dėl R. Vaišnoro veiksmų. Tai rodo vien faktas, kad V. Gailiaus skundas buvo perduotas nagrinėti Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorei Danguolei Gurinai, o ne kitam šio departamento prokurorui. Ji ir atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą.
Mat pati D. Gurina stokoja kompetencijos, nes niekada nedirbo prokurore, nors ir turi prokuroro rangą. Iki pat 2011 metų spalio mėnesio ji dirbo Generalinės prokuratūros Valdymo kontrolės ir analizės skyriaus prokurore, tačiau šios skambios pareigos iš tiesų reiškė, kad ji tebuvo prokuratūros bibliotekos bibliotekininkė. Valstybės kontrolė ne kartą yra pasisakiusi, kad prokurorai negali vykdyti jiems nebūdingų pareigų, tad šis skyrius naikintas ir prokurorai perskirstyti dirbti procesiniuose skyriuose. Neturėdama reikiamos kompetencijos, D. Gurina paskirta į Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentą, bet byloms nevadovauja, o dirba įslaptintos informacijos sektoriuje. Dėl ko ji yra itin pažeidžiama vadovybės neteisėto spaudimo prasme.
Teismas: prokuratūra visiškai nesigilino į Gailiaus pareiškimą
Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartyje pastebima, kad prokurorės D. Gurinos nutarime atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą „nėra vertinami pareiškėjo pareiškime nurodyti įvykiai, nutarime bendrais žodžiais pasisakyta, kad nėra nustatyta duomenų apie nusikalstamą veiką, tačiau nutarime net nėra nurodyta kokių galimų nusikalstamų veikų įvykių nebuvo“.
Alfa.lt turi nenuginčijamų duomenų, kad iš tiesų 2011 metų lapkričio 17 d. VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas R. Vaišnoras VSD generaliniam direktoriui Gediminui Grinai pateikė įslaptintą tarnybinį pranešimą „Dėl gautos informacijos“. Būtent jo pagrindu lapkričio 18 dieną buvo gautos sankcijos slapta sekti tuomečius FNTT vadovus.
Vykdant R. Vaišnoro inicijuotą slaptą V.Gailiaus sekimą, jokių generolą kompromituojančių duomenų negauta.
Iki šiol įslaptintame dviejų lapų pranešime R. Vaišnoras menko kultūrinio lygio stiliumi neva atpasakoja 2011 metų lapkričio 16 d. mėnesį vykusį pokalbį su tuomečiu FNTT direktoriumi V. Gailiumi ir kitais pareigūnais. Jame R. Vaišnoras meta netiesioginį šešėlį ant FNTT vadovų dėl neva nutekintos informacijos apie teisėsaugos planuojamus veiksmus banko „Snoras“ atžvilgiu.
Tai ir tapo vieninteliu įrodymu prezidentei Dalia Grybauskaitei, lengva ranka pasmerkusiai principingus FNTT pareigūnus.
Vilniaus miesto apylinkės teismo nutarimas priimtas kovo viduryje. Generalinė prokuratūra šį sprendimą apskundė Vilniaus apygardos teismui.
Alfa.lt primena, kad dėl „R. Vaišnoro ir kitų VSD pareigūnų galimai nusikalstamų veikų“ į Generalinę prokuratūrą dar rugsėjo mėnesį yra kreipęsis ir VSD generalinis direktorius generolas Gediminas Grina. Tačiau Generalinė prokuratūra vengia pradėti tyrimus dėl R. Vaišnoro. Kodėl? Atsakymas slypi tame pačiame slaptame VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo rašte.
Laukite tęsinio.