Tomas Dapkus, Gytis Pankūnas | Alfa.lt
Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras aiškinsis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete dėl tarnybinio pranešimo, kurio pagrindu buvo pradėti persekioti, o vėliau ir atleisti iš užimamų pareigų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos vadovai generolas Vitalijus Gailius ir majoras Vytautas Giržadas. VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas R. Vaišnoras kviečiamas į parlamentinę kontrolę vykdančio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą kitą ketvirtadienį. Tai Alfa.lt patvirtino šio komiteto nariai.
Vaišnoras aiškinsis Seime
VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas R. Vaišnoras aiškinsis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete dėl tarnybinio pranešimo, kurio pagrindu buvo pradėti persekioti, o vėliau atleisti ir iš užimamų pareigų FNTT prie Vidaus reikalų ministerijos direktorius generolas V. Gailius ir jo pavaduotojas majoras V. Giržadas.
Seimo narys Gailius prokurorams apskundė VSD direktoriaus pavaduotoją Vaišnorą
Po alfa.lt straipsnio VSD prašo prokurorų ištirti Vaišnoro veiklą dėl banko „Snoras“ nacionalizavimo
VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas R. Vaišnoras į parlamentinę kontrolę vykdančio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą kviečiamas kitą ketvirtadienį. Tai Alfa.lt patvirtino šio komiteto nariai Rasa Juknevičienė ir Valdas Vasiliauskas.
„Viskas prasidėjo nuo tos (VSD – Alfa.lt) pažymos, po kurios prasidėjo visos mūsų aukštų pareigūnų – V. Giržado ir V. Gailiaus – nelaimės. Kol kas ši istorija yra nesibaigusi, ir mes keliame klausimą, kas už tai yra atsakingas. Padaryti dideli nuostoliai ir valstybės tarnybai, žala padaryta aukštiems lojaliems valstybės pareigūnams“, – Alfa.lt pareiškė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys V. Vasiliauskas.
„Kadangi Generalinė prokuratūra paskelbė, kad panaikinti įtarimai V. Giržadui, tai natūralu, kad toks įvykis, buvęs 2011–2012 m., kuris vos nesugriovė Vyriausybės ir buvo labai stipriai įtakojami politiniai vyksmai, procesai Lietuvoje, jis neturi likti be dėmesio, kadangi visuomenė domisi ir mes, kaip parlamentinę kontrolę nacionaliniam saugumui ir tam tikroms institucijoms atliekantis komitetas, privalome reaguoti ir gauti išsamią informaciją“, – sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė R. Juknevičienė.
Seimo komiteto narės teigimu, „pirmas žingsnis yra susipažinti su oficialia informacija, kuria remiantis buvo pradėtas tyrimas, kuria remiantis buvo iškelti, pateikti kaltinimai, kuria remiantis žmonės neteko darbo, kuria remiantis vos nesugriuvo Vyriausybė. Tada, kai mes gausime tą informaciją, spręsime, ką daryti“.
R. Juknevičienė pastebėjo, kad praėjusiame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius Gediminas Grina „ir pats pasiūlė, kad jie galės visą paketą dokumentų, kurie yra susijęs su šita istorija, pateikti“.
Į komiteto posėdį bus kviečiamas ne tik R. Vaišnoras, tačiau ir G. Grina, buvęs FNTT direktorius, Seimo narys V. Gailius, Generalinės prokuratūros atstovai.
Saugumiečio pažyma
VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas R. Vaišnoras 2011 metų lapkričio 1 7 d. departamento generaliniam direktoriui generolui G. Grinai pateikė tarnybinį pranešimą „Dėl gautos informacijos“. Šiame rašte R. Vaišnoras atpasakojo pokalbį su V. Gailiumi ir V. Giržadu, teigdamas, kad jam jie pasirodė įtartini, mesdamas šešėlį ant FNTT vadovų, kad jie galėjo nutekinti informaciją apie teisėsaugos planuojamus veiksmus banko „Snoras“ atžvilgiu.
R. Vaišnoro tarnybinio pranešimo pagrindu jau kitą dieną VSD pradėjo slaptą tuomečių FNTT vadovų ir jų šeimos narių sekimą. Remiantis VSD teikimu, pernai vasario mėnesį tuometis vidaus reikalų ministras Raimondas Palaitis panaikino leidimus dirbti su įslaptinta informacija, dėl ko jie neteko pareigų. Savo ruožtu Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą, kuriame įtarimai buvo pareikšti majorui V. Giržadui. Saugumiečio raštas ir tapo vieninteliu tariamu FNTT vadovų kaltės įrodymu.
Generalinė prokuratūra gegužės 17 d. panaikino įtarimus V. Giržadui, konstatuodama, kad majoras nepadarė jokių veiksmų, kurie turėtų nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.
„Sprendimas priimtas įvertinus visus turimus duomenis ir nutarus, kad tose aplinkybėse nėra nusikaltimo požymių“, – yra pareiškusi Generalinės prokuratūros įgaliota atstovė Elena Martinonienė.
Byla V. Giržadui susiūta baltais siūlais, nei telefoninių skambučių analizė, nei kratos, nei sekimas nepatvirtino saugumiečio R. Vaišnoro prielaidų, kad majoras V. Giržadas bendravo su žurnalistu ir nutekino informaciją apie „Snorą“. Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT) majoras V. Giržadas dabar apklaustas jau kaip liudytojas.
STT Vilniaus valdybai Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamentas nurodė tęsti tyrimą, nustatant tikrąjį asmenį, nutekinusį informaciją.
„Šito asmens melaginga, suklastota pažyma buvo pagrindas ne tik pradėti šitą ikiteisminį tyrimą, bet padaryti ir kitus nusikaltimus Lietuvos piliečių atžvilgiu vykdyti neteisėtus operatyvinius veiksmus, taikyti baudžiamojo proceso prievartos priemones bei nuslėpti kitų asmenų padarytus nusikaltimus“, – yra sakęs generolas V. Gailius.
Vilniaus apygardos administracinis teismas jau yra konstatavęs, kad V. Gailius ir V. Giržadas neteisėtai atleisti iš užimamų pareigų. Šį sprendimą VSD ir VRM apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui.
Paaiškėjo susidorojimo autorius
„Šituo baudžiamuoju persekiojimu buvo siekta, kad V. Giržadas, kaip vienas profesionaliausių operatyvinės veiklos ir baudžiamojo proceso specialistų, tyrėjų būtų nušalintas nuo galimybės per keletą dienų nustatyti asmenis, kas galų gale nutekino tą informaciją“, – sakė buvęs FNTT direktorius, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas generolas V. Gailius.
Alfa.lt primena, kad dabar paaiškėjo, kad už Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovų neteisėto atleidimo slypi vieno VSD vadovų R. Vaišnoro interesai.
Atleidus V. Gailių su V. Giržadu, naujuoju FNTT direktoriumi paskirtas būtent tam pačiam R. Vaišnorui artimas Kęstutis Jucevičius.
Be to, išaiškėjo ir tai, kad majoras Giržadas organizavo net kelis tyrimus, kurie tiesiogiai lietė VSD vieno vadovų R. Vaišnoro aplinkos interesus.
Teismas: Vaišnoras turi būti tiriamas
Generolas V. Gailius jau du kartus kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas pradėti VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo R. Vaišnoro baudžiamąjį persekiojimą. Tačiau prokurorai jo skundus atmetė. Teismas jau du kartus konstatavo, kad tai padaryta nepagrįstai, ir aukštas saugumo pareigūnas turi būti tiriamas. Vilniaus miesto apylinkės teisme gautas dar vienas V. Gailiaus pareiškimas dėl prokurorų veiksmų.
R. Vaišnoras ne kartą minėtas ir neteisėtų politikų, žurnalistų, verslininkų sekimo skandaluose. Politikai užsimena, kad šie pokalbiai tikėtina teikiami prezidentūrai, dėl to R. Vaišnoras nepaisant skandalų kol kas išvengdavo atsakomybės.
„Vietoj to, kad aš dirbčiau valstybei šiuo atveju, o jeigu viskas bus taip ir taps taip, kad teismas priims man palankų sprendimą, tai įsivaizduokit vieno asmens neatsakingo sprendimo pasekmės yra finansiniai nuostoliai valstybei“, – apgailestavo majoras V. Giržadas.