Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Ministras Kreivys nesutinka, kad elektros rinkos liberalizavimas (nepriklausomų tiekėjų fikcijos kūrimas) nėra sėkmingas. Vadinasi sėkmingas. Visa eilė vienas už kitą garsesnių komentatorių aiškina, kaip negerai, kad Perlas taip pasišiukšlino, apgaudamas klientus, nes galimai tai diskredituos pačią elektros rinkos liberalizaciją, kuri esą labai gera.

Išmanau politiką, bet galbūt neišmanau energetikos, tad norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo šis liberalizavimas? Gal jis:

– sumažino elektros kainas ar bent pristabdė jų kilimą?
– užtikrino didesnį stabilumą elektros tiekime ir kainose?
– padarė elektros tiekimo grandines paprastesnes, o atsakomybę už kainas ir pačią sistemą aiškesnę, suprantamesnę vartotojams?
– padidino pasitikėjimą elektros tiekimu?
– užtikrino, kad vartotojus pasieks elektros tiekimas geriausiomis sąlygomis (yra tikinčių, kad kai leidi viską rinktis vartotojui, net jeigu jis neturi pilnos informacijos apie prekę/paslaugą, tai išeis tik į gerą)?

Kitaip sakant, kuo matuojamas tas sėkmingumas? Kodėl reikėjo liberalizavimo? Teko matyti teiginius, kad privalėjome įsivesti liberalizuotos rinkos fikciją, nes to reikalauja ES. Dažnas būdas Lietuvoje taip apsimesti, kad ES reikalauja to, kas nepopuliaru, bet ne, ne reikalauja, norint apeinama. Kaip ir eurą įsivesti Lietuvos buvo reikalaujama, bet kas nenori, tų nereikalaujama. Kaip ir motinystės išmokų mamoms mažinimas, taip pat dangstomas ES reikalavimais, nors juose buvo pasakyta jokiu būdu nebloginti vaikų susilaukusiųjų padėties. Viskas privalomai pasirenkama, kaip ir daug kitų dalykų. Neapsimeskime, kad atsakomybė ir sprendimai ne Lietuvos vyriausybės. Beje, ne vien šios – liberalizavimą paleido jau Skvernelio vyriausybė.

Tad kokia jos nauda, be tos, kad visą atsakomybę už elektros kainas visiškai nepagrįstai perkelia nuo valstybės (kuri turi planuoti kaip užtikrinti gamybos pajėgumus) ir tiekėjo (kuris turi efektyviausiai užtikrinti mažiausią kainą) ant vartotojų, kurie – būkim atviri – nieko nežino ir neturi žinoti šioje srityje? Man neaišku.

Elektros rinkos liberalizavimą reikia ne atidėdinėti (atidėjo antrą, dabar atidės trečią…). Tai tik atideda problemą. Jo išvis nereikėjo pradėti ir niekada ne vėlu atšaukti. Ir nereikia gąsdintis, kad tada valstybė nustatys nerealią per mažą kainą ir tada už ją niekas nebetieks elektros. Lietuvoje kaip ir visame pasaulyje valstybės įmonės sėkmingai užtikrindavo elektros tiekimą be jokių fiktyvių rinkos imitacijų ir tai geriau ar blogiau veikė ir veikia toliau. Tikrai ne blogiau, nei liberalizavimas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest


15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x