Almantas Stankūnas. Išlaisvinkime Vilniaus šilumos ūkį! Stabdykime vilniečių apiplėšimą!

Apie Vilniaus šilumos ūkio reikalus aktyviai pasisakau jau daugiau negu metus. Komentare pateikiau nuorodą į prieš metus – 2022-01-28, publikuotą mano tekstą apie imitacinę konkurenciją Vilniaus šilumos ūkyje ir kodėl tuo metu Vilnius mušė šilumos kainų rekordus Lietuvoje.

Vilniaus m. aktualijoms skirtame partijos Nacionalinis susivienijimas 2023 m. sausio m. leidinyje trumpai išdėsčiau kokie esminiai pokyčiai yra būtini valdant sostinės šilumos ūkyje. Nuoroda į leidinį – komentare.

2021 m. pavasarį Vilniaus m. valdantieji pademonStravo nematytą cinizmą, kai nutarė tiesiog apiplėšti visus šilumos vartotojus pareikalavę iš Vilniaus šilumos tinklų pelno išmokėti 5 mln. EUR dividendų Vilniaus m. savivaldybei. Suprantu, kodėl tam pritarė Vilniaus merą rėmusios TS-LKD, DP ir Lenkų ir rusų rinkimo aljansas – juk labai patogu pasidalinti tokias papildomas biudžeto pajamas per visokius projektėlius.

Tačiau kodėl apie tai tylėjo ir tebetyli visos opozicinės partijos – socdemai, Zuoko frakcija ir kt?! Tikėtina, kad jos irgi panašiu būdu rengiasi plėšti jus, vilniečiai, kai tik gaus valdžią.

Politikų plėšikavimas privalo būti sustabdytas!
Nors, degindami taršų mazutą, Vilniaus šilumos tinklai galėjo šį šildymo sezoną stabilizuoti šilumos kainas, tačiau įmonės ir savivaldybės prioritetas privalo būti ne tik kuo žemesnės kainos bet ir bendrų sąnaudų už šilumą mažinimas vartotojams.

Tam būtina paspartini mažąją, santykinai nebrangią ir greitai atsiperkančią daugiabučių namų renovaciją kai yra modernizuojami šilumos mazgai ir subalansuojama šilumos paskirstymo sistema name. Taip galima 15-20% sumažinti sąskaitų už šilumą sumas, išlaikant tinkamą šildymo komfortą patalpose. Toks modernizavimas leistų sumažinti šilumnešio temperaturą ir šilumos nuostolius lauko tinkluose.

Tačiau modernizavimo atlikimo nepakanka. Teko bendrauti su vieno renovuoto namo Žirmūnuose gyventoja, kuri skundėsi, kad nors gyventojai moka didžiules sumas už renovaciją, šilumos reguliavimas neveikia – patalpos peršildomos ir tenka jas vėdinti atsidarius langus.

Būtina nedelsiant savivaldybėje sukurti informacinį centrą į kurį vilniečiai galėtų kreiptis ne tik raštu bet ir gyvai ir informuoti tiek apie peršildomas patalpas, tiek apie nepriimtinai žemą temperatūrą patalpose. Tas pats centras galėtų rūpintis ir kitais gyventojų skundais dėl netinkamo daugiabučių namų administratorių darbo (žr. mano 2023-02-05 įrašą).

Savivaldybės administracija savo ruožtu privalo patikrinimų ir sankcijų pagalba priversti daugiabučių namų administratorius pasirūpinti, kad namų šilumos ūkis ir visas daugiabutis būtų tinkamai prižiūrimas.

Kita būtina priemonė yra kiekvieno daugiabučio namo energetinių pasų paruošimas. Turint tokį pasą, specialios programėlės pagalba, galima labai greitai suskaičiuoti ir palyginti ar šilumos sąnaudos name, atsižvelgiant į lauko temperatūrą, saulėtumą, vėjuotumą, atitinka namo normatyvines sąnaudas ir esant nukrypimams, nedelsiant imtis tvarkyti šilumos tiekimo reguliavimą. Visi šilumos vartotojai su sąskaitomis turi gauti ataskaitas apie faktinių namo šilumos sąnaudų palyginimą su normatyvinėmis ir komentarus apie tai kas buvo padaryta, kad būtų eliminuoti nukrypimai.

Tai ką čia parašiau yra elementari energetinė vadyba. Deja, bet per visą nepriklausomybės laikotarpį, politikai taip ir neišmoko tos vadybos pagrindų. Taip gali būti tik dėl politikų nekompetencijos arba piktavališkumo.

Šiuos pasiūlymus, pritaikę juos prie vietos sąlygų, rengiamės įgyvendinti ne tik Vilniuje, bet, jeigu rinkėjų valia, gausime pakankamą politinę įtaką, taip pat ir Kauno m., Trakų ir Ignalinos raj. savivaldybėse.

Daugiau skaitykite ČIA

Politinė reklama

4.7 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top