Tomas Dapkus | Alfa.lt
Tuomečių Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovų generolo Vitalijaus Gailiaus ir majoro Vytauto Giržado slaptą sekimą, kurį inicijavo Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras, sankcionavo neteisėto žurnalistų, visuomeninių organizacijų ir politikų sekimo skandalo „herojus“. Šiaulių apygardos teismo pirmininkas Boleslovas Kalainis nutartį taikyti slapto sekimo priemones, tarp jų generolo V. Gailiaus, jo sutuoktinės ir dviejų nepilnamečių vaikų bei majoro V. Giržado telefoninių pokalbių kontrolę, leido jau kitą dieną ir remdamasis R. Vaišnoro tarnybiniu pranešimu bei Generalinės prokuratūros teikimu.
Sankcionavo žinomas veikėjas
Tuomečių Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovų generolo Vitalijaus Gailiaus ir majoro Vytauto Giržado neteisėto sekimo skandale aiškėja nauji antiherojai. 2011 metų lapkričio 17 d. Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras kreipėsi į VSD generalinį direktorių Gediminą Griną su tarnybiniu pranešimu, ragindamas, tarp kitų siūlymų, pradėti slaptą tuomečių FNTT vadovų sekimą. Tarnybinis pranešimas, kuris paaiškėjo kaip melagingas, tapo generolo ir majoro slapto sekimo pagrindas.
Alfa.lt susipažino su slaptu Valstybės saugumo departamento raštu, kuriame teigiama, kad jau kitą dieną po R. Vaišnoro tarnybinio pranešimo buvo pradėtos taikyti operatyvinės veiklos priemonės FNTT vadovų atžvilgiu. Tarp komplekso operatyvinių priemonių – ir slapta tuomečio FNTT direktoriaus, o dabar Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko, generolo V. Gailiaus, jo sutuoktinės ir dviejų nepilnamečių sūnų bei jo pavaduotojo majoro V. Giržado pokalbių bei trumpųjų žinučių kontrolė. Vidiniame VSD dokumente nurodoma, kad šiuos veiksmus sankcionavo Šiaulių apygardos teismo pirmininkas Boleslovas Kalainis savo 2011 metų lapkričio 18 dienos nutartimi.
Praeitos kadencijos Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisija, veikdama pagal tuometės Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pavedimą, tyrė ir nustatė, kad tas pats B. Kalainis pagal VSD prašymus sankcionavo eilę žinomų žurnalistų, žmogaus teisių gynėjų ir politikų, kurie ragino iki galo ištirti mįslingai Baltarusijoje žuvusio saugumo pulkininko Vytauto Pociūno mirtį ir VSD aukščiausių pareigūnų ryšius su Rusijos „Gazprom“, slaptą sekimą.
VSD slaptą sekimą tiria Seimo komitetas
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ketina „smulkiai išanalizuoti, kada ir kodėl buvo pradėtas operatyvinis tyrimas prieš (tuometinį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktorių – Alfa.lt) V. Gailių“. Tai viešai yra pareiškęs šio komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas.
Antradienį Seimo Etikos ir procedūrų komisija išaiškino, kad atliekant šį tyrimą komitetas Seimo pavedimu įgauna laikinosios tyrimo komisijos teises. Už melagingus liudijimus tyrimo metu grės baudžiamoji atsakomybė.
„Mes į visus tuos klausimus turėsim duoti labai aiškius atsakymus, labai smulkiai išanalizuoti, kada pradėtas operatyvinis tyrimas prieš Vitalijų Gailių, kodėl jis pradėtas ir visus kitus klausimus, kurie susiję su ta istorija“, – sakė komiteto pirmininkas A. Paulauskas.
Skandalingas saugumo generolo pareiškimas
Tuo metu Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius generolas Gediminas Grina viešai gina VSD generalinio direktoriaus pavaduotoją R. Vaišnorą, kurio 2011 metų lapkričio 17 d. slapto tarnybinio pranešimo pagrindu pradėti slapta sekti tuomečiai Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovai generolas Vitalijus Gailius ir majoras Vytautas Giržadas.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.