Buvusio teisingumo ministro Zbigniewo Ziobro ir kitų su jo vadovaujama partija “Suvereni Lenkija”, kuri yra Teisės ir teisingumo (PiS) sąjungininkė, susijusių veikėjų namuose antradienį saugumo tarnybos prokurorų nurodymu atliko kratas dėl įtariamo piktnaudžiavimo skirstant valstybės lėšas.
Laikinai einantis “Suverenios Lenkijos” lyderio pareigas Patrikas Jaki (Patryk Jaki) paskelbė, kad valdžios institucijos “įsiveržė į Ziobro namus Tusko ir Bodnaro neoprokurorų nurodymu”. Pastarasis žodis yra nuoroda į ministrą pirmininką Donaldą Tuską ir jo teisingumo ministrą Adamą Bodnarą, kurie paskyrė prokurorus be privalomų konsultacijų su prezidentu.
J. Jaki taip pat patvirtino, kad reidai buvo atlikti buvusių teisingumo viceministrų Michalo Voso (Michał Woś) ir Marcino Romanovskio (Marcin Romanowski), kurie abu yra “Suverenios Lenkijos” nariai, taip pat kito šios partijos parlamento nario Dariušo Mateckio (Dariusz Matecki) namuose.
Buvusio teisingumo ministro Zbigniewo Ziobro, kuris jau kelis mėnesius gydosi ligoninėje nuo vėžio, nebuvo namuose, kai antradienį 6 val. ryto į jo patalpas atvyko Vidaus saugumo agentūros (ABW) pareigūnai. Nebandydami susisiekti su buvusiu ministru, kuris vis dar yra parlamento narys, pareigūnai išlaužė duris, kad patektų į patalpas, ir jas apieškojo nedalyvaujant kitiems Ziobro šeimos nariams ar jo advokatams.
Vakare prie savo namų surengtame instruktažo metu Ziobro sakė, kad su juo nebuvo susisiekta, nes buvo ketinama surengti spektaklį. “Juk tai banditizmo ir neteisėtumo spektaklis, už kurį tam tikri asmenys galiausiai bus patraukti atsakomybėn”, – sakė jis žurnalistams ir pridūrė, kad nors toli gražu nėra visiškai sveikas, grįžo tam, kad “pasipriešintų viešojoje erdvėje pasirodžiusiam melui”.
Buvęs teisingumo viceministras, parlamento narys Marcinas Romanovskis (Marcin Romanowski) sakė, kad prokurorų ir saugumo tarnybų elgesys labiau primena “Rytų satrapiją” nei demokratiją.
Pasak M. Romanovskio, “Lenkijoje nebėra teisinės valstybės ir ji valdoma brutalia jėga bei parlamento nutarimais”. Jis pridūrė, kad kratas sankcionavusią prokurorę neteisėtai paaukštino dabartinė vyriausybė, todėl jos veiksmai turėtų būti laikomi neteisėtais.
Kratos buvo susijusios su dotacijomis, kurias Teisingumo ministerija, kai jai vadovavo Zbigniewas Ziobro, skyrė kunigo Michalo Olševskio (Michał Olszewski) vadovaujamam fondui, kurių bendra suma siekė apie 100 mln. zlotų (23,2 mln. eurų).
Pinigai turėjo būti panaudoti pagalbos nusikaltimų aukoms centrui statyti. Praėjusiais metais dėl kaltinimų turto pasisavinimu, susijusiu su šiuo projektu, buvo suimtas centrą statančios statybų bendrovės prezidentas, taip pat pasirodė įtarimų dėl kitų pažeidimų.
Gruodžio mėn. pradėjus dirbti D. Tusko vyriausybei, Teisingumo ministerija paskelbė, kad sustabdė mokėjimus Olševskio fondui iš Teisingumo fondo. Pats Olševskis neigė bet kokius pažeidimus, o Lenkijos episkopato konferencija (KEP), centrinė Lenkijos Katalikų Bažnyčios institucija, pasmerkė prieš jį nukreiptus “labai nesąžiningus žiniasklaidos išpuolius” kaip politinius.
Marcinas Romanovskis taip pat gynė dotaciją kunigo fondui, nes ji skirta centrui, kuris turi padėti “šimtams smurto aukų”, o būtent tam ir skirtas Teisingumo fondas. Teisingumo fondą Teisingumo ministerija įsteigė 2012 m., t. y. tuo metu, kai D. Tuskas anksčiau buvo ministras pirmininkas. Jis buvo skirtas padėti nusikaltimų aukoms ir padėti reabilituoti nusikaltėlius.
Ziobro buvo apkaltintas fondo naudojimu politiniais tikslais. Patryk Jaki apkaltino naująją valdžią, kad ji prieš savo oponentus taiko “gangsteriškus metodus”, o Teisingumo fondą tiria, “nes pinigus gali gauti tik kairiosios organizacijos”.
rmx.news