Kontekstai: Neregėto masto eitynės Honkonge – į gatves išėjo dešimtys tūkstančių žmonių

BNS

Nešdami plakatus ir skanduodami šūkius, dešimtys tūkstančių protestuotojų antradienį pradėjo demonstraciją už demokratiją Honkonge, kuri, pasak organizatorių, yra didžiausia šiame mieste nuo jo grąžinimo Kinijai.

Šios eitynės atspindi didėjantį nepasitenkinimą dėl Pekino nuostatos, kad centrinė vyriausybė turi pasiūlyti kandidatus prieš pusiau autonominio miesto naujojo vadovo rinkimus 2017 metais.

Naujoji demonstracija buvo surengta po to, kai beveik 800 tūkst. žmonių balsavo neoficialiame referendume, reikalaudami, jog rinkimų sistema būtų pakeista, kad rinkėjai patys galėtų siūlyti kandidatus.

HONKONGE NEOFICIALIAME REFERENDUME BALSAVO 800 TŪKST. ŽMONIŲ

Tas balsavimas supykdė Pekiną, kuris jį vadino neteisėtu ir negaliojančiu, nors gyventojų aktyvumas buvo netikėtai didelis.

Eitynės, prasidėjusios Viktorijos parke, baigsis Centriniame verslo rajone, kuriame stūkso daug dangoraižių. Nuo lietaus skėčiais prisidengę demonstrantai nešė transparantus su šūkiai „Norime tikros demokratijos“ ir „Pilietinius paskyrimus visiems!“

Kai kurie protestuotojai traukė aktyvistų himną „Do You Hear the People Sing?“ iš miuziklo „Vargdieniai“ (Les Miserables), išverstą į kantoniečių kalbą.

„Honkongas virsta vieta, kur laisvės vis mažėja, – skundėsi eitynėse dalyvaujantis 24 metų fotografas Ericas Wongas (Erikas Vongas). – Jis tampa panašus į žemyninę Kiniją.“

Organizatoriai tikis, kad demonstracijoje dalyvaus daugiau nei pusė milijono žmonių, o toks aktyvumas būtų rekordinis.

Honkongo universiteto statistikos ekspertas Paulas Yipas (Polas Jipas) sakė dienraščiui „South China Morning Post“, kad jis vadovauja dešimties tyrėjų grupei, kuri nepriklausomai įvertins eitynių dalyvių skaičius, nes šis klausimas yra politiškai jautrus.

Liepos 1-ąją Honkonge tradiciškai rengiami protestai, minint 1997 metais atlikto buvusios Didžiosios Britanijos kolonijos grąžinimo Kinijai metines. Tuo metu Pekinas žadėjo užtikrinti, kad bus laikomasi principo „viena šalis, dvi sistemos“.

Tokia pozicija Honkongo gyventojams užtikrino pilietines laisves, neprieinamas žmonėms žemyninėje Kinijoje – tokias kaip žodžio laisvė ir teisė rengti protestus.

Tačiau vis labiau baiminamasi, kad tos teisės yra varžomos.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest


3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x