Matviejus Ganapolskis. Karas dėl plento, arba Besidalijantis internetinis pilietis

Šią savaitę aš esu [radijo stoties „Echo Moskvy“] budėtojas, ir mano pareiga – rašyti komentarus. Tačiau apie ką rašyti – nežinau. Sąžiningai sakau. Parašyti apie tai, jog Rusija įvedė reguliariąją kariuomenę į Ukrainą ir ten, pagal Kareivių motinų komiteto paskaičiavimus, kariauja iki 15-os tūkstančių kareivių? Beprasmiška, nes Vladimiras Putinas nepripažįsta, jog yra įvesta kariuomenė. Jos – tos kariuomenės – ten nėra. Ir visi, kurie teigia, jog kariuomenė ten yra, – meluoja. Vėliau Putinas pasakys, kad kariuomenė buvo, ir su tuo visi sutiks. Bet apie tai rašyti neverta, nes juk tai akivaizdu, taip jau yra buvę.

Parašyti, jog krito Putino reitingas? Taip, jis nukrito „net“ trimis nuošimčiais. Ir dabar, pagal „Levados centro“ apklausas, jis „iš viso“ siekia 84 nuošimčius, o ne ankstesniuosius 87. Manau, kad jam įvedus kariuomenę net į Vašingtoną, jis prarastų gal kokį dešimtį nuošimčių. Vadinasi, 15-os tūkstančių kareivių įvedimas į Ukrainą Rusijos gyventojus visiškai patenkina. Patenkina ir bevardės, slaptos kritusiųjų [kareivių] laidotuvės. Patenkina ir tai, jog bręsta didelis karas – tikrasis karas, nes tų Ukrainos pietinių žemių užgrobimo priežastis yra ne visokios susigrąžinamos „rusų teritorijos“, o sužlugęs turistinis sezonas, stokojęs patogaus kelio iki Krymo. Todėl neišvengiamas ir kruvinas karas įvyks būtent poilsiautojų labui, nes jiems kitąmet privalo būti patogu keliauti iki Krymo.

Ši logika, žinoma, keista, tačiau tokia jau ji yra. Ir dar, uždraudus saviems piliečiams maisto produktus ir dėl poilsiautojų gerovės pradėjus didelį karą, sociologai fiksuoja pašėlusius visuomeninių apklausų šuolius. Pavyzdžiui, jau kiek mažiau Rusijos gyventojų ėmė justi, jog „šalyje viskas vyksta teisinga kryptimi“ – ši citata ir yra sociologų klausimas. Tai štai, užfiksuotas beprotiškas nuomonių šuolis, siekiantis neįtikėtinus du nuošimčius! Tad dabar, jog „viskas yra gerai“, jaučia ne 66 nuošimčiai, o tik 64. Matyt, kuomet pranešimai apie kareivių žūtis pasieks kas antrą šeimą, tuomet reitingas nupuls dar labiau – gal penkis nuošimčius, o gal net ir septynis. Tad pasakykite man, kaip apie visa tai rašyti? Ką čia dar gali pasakyti?

Na, gal tik tiek, kad Putino kursas yra teisingas ir kad Rusijos gyventojai jam pritaria. Ką aš ir fiksuoju. Piliečiai pritaria ir karui, ir būsimiems pranešimams apie kareivių žūtis, – o jų tikrai bus, nes juk vardan gražaus plento į Krymą nepriversi ukrainiečių taip paprastai atiduoti trečdalį savo šalies. Jie, be abejonės, priešinsis, o tai reiškia, jog bus ir pranešimų apie kareivių žūtis. Tačiau Rusijos gyventojai sutinka savo vaikus laidoti– vardan patogaus plento. Na, ką aš dar čia galiu pridurti? Tai išties keista, tačiau tai tiesa – taip rodo sociologija. O tai reiškia, jog taip ir bus. Turiu omeny tuos pranešimus.

O dar galima būtų parašyti apie antikarinius protestus. Dmitrijus Monachovas „Veidaknygėje“ kvietė draugus ir pažįstamus ateiti į protesto akciją. Visi šį kvietimą internete pažymėjo, jog „patinka“, o juo dar pasidalijo net per du tūkstančius internautų. Galiausiai į tą akciją jis atvyko vienui vienas! Suprantate, net ne dviese, o vienas! Tiesiog atėjo, o ten jį „parišo“ policija. Vadinasi, visi [„Veidaknygėje“] spaudę „patinka“ ir su kitais pasidaliję akcijos kvietimu, jie, žinoma, pasisako prieš karą, tačiau ateiti į akciją pakvietė kitus. Visi, išskyrus vieną, pasirodė esantys internetiniai „pasidalijimo“ piliečiai. O tai reiškia, jog ir tie, kurie lyg ir prieš, – ir jie vardan to plento sutinka su pranešimais apie kareivių žūtis.

Matyt, jiems atrodo, jog karas jų nepalies, o savo vaikus jie spės išvežti. Tiesa, jie pamiršo, jog kai vyksta didelis karas, tuomet mobilizacija liečia visus, o vengimas prilyginamas dezertyravimui. Ypač, jeigu tai Tėvynės karas, o būtent taip jis ir bus pavadintas. Tai bus Tėvynės karas prieš ukrofašistus, kurie nepritaria patogiam keliui, kuriuo iš Rusijos bus važiuojama poilsiauti į Krymą.

Matyt, kažką tokio panašaus man ir reikėjo parašyti.

O apskritai – apie tai rašyti ir analizuoti gal ir galima, tačiau nebėra prasmės.

Ką rašyti apie šalį, kuriai atėjo pranešimas apie žūtį? Vienas – visiems.

echo.msk.ru

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest


5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x