A.Sysas: kam lietuviams savivalda, jei ji riboja investuotojų laisvę?

Kaip pranešama, šiandien Seimo Aplinkos apsaugos komitete buvo ruošiamasi svarstyti Algirdo Syso pateiktą Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pataisą. Ja siekiama nušalinti savivaldybių tarybas pačioms spręsti pritarti ar nepritarti planuojamai ūkinei veiklai. A.Syso manymu, savivaldybių nepritarimas varžytų ūkinių subjektų LR Konstitucijos garantuojamą „ūkinės veiklos laisvę ir iniciatyvą“. Klausimo, ar atėmus iš savivaldybių tokią galimybę, nebūtų ribojamos piliečių teisės ir laisvės, A. Sysas nekelia, bet tvirtina: priėmus tokią pataisą „neigiamų pasekmių nenumatoma“ (daugiau apie tai skaityti A. Syso pataisos aiškinamajame rašte čia).

Kaip jau esame rašę, Algirdo Syso siūloma Poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pataisą dėl planuojamos ūkinės veiklos neturi jokio pozityvaus turinio – ji tik siūlo pripažinti Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 8 straipsnio 9 dalį netekusia galios.

A. Syso galva, naikintinas straipsnis skamba taip:

8 straipsnis. 9 dalis. Jeigu iki programos patvirtinimo savivaldybės, kurios teritorijoje planuojama ūkinė veikla, taryba priima neigiamą motyvuotą sprendimą dėl planuojamos ūkinės veiklos galimybių, poveikio aplinkai vertinimo procedūros negali būti tęsiamos tol, kol galioja savivaldybės tarybos priimtas sprendimas, išskyrus atvejus, kai planuojama ūkinė veikla yra valstybinės reikšmės ir jos įgyvendinimas numatytas Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintuose valstybės strateginiuose planuose. Apie savivaldybės tarybos priimtą neigiamą sprendimą savivaldybės administracija nedelsdama (per 3 darbo dienas) informuoja atsakingą instituciją ir planuojamos ūkinės veiklos organizatorių (užsakovą) ir kartu pateikia savivaldybės tarybos sprendimą. Atsakinga institucija, gavusi savivaldybės tarybos sprendimą, apie tai informuoja visuomenę Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka.

Beje, birželio 13 d. plenariniame Seimo posėdyje už tokią A.Syso pataisą po pateikimo balsavo 73 iš 141 posėdyje dalyvavusių Seimo narių: 47 buvo už, 8 – prieš, 18susilaikė, tad pataisai buvo pritarta.

Individualūs balsavimo rezultatai (žr. čia); balsavimo rezultatai pagal frakcijas (žr. čia).

Kaip matome, priėmus šią A.Syso „pataisą“ bus pašalintas vienintelis „saugiklis“, kuris buvo likęs po Raimundo Paliuko pasiūlytų Žemės gelmių įstatymo pataisų ir kuriuo buvo raminami visi besipiktinantys Seimo ir prezidentės skuba pritarti skalūnų dujų žvalgybai ir gavybai.

Kaip teigia ilgametis Ignalinos meras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos partijos pirmininko pavaduotojas Bronis Ropė, tokios birželio 13 d. Seimo pradėtos svarstyti pataisos yra dar vienas žingsnis centralizacijos link. Mat jų „tikslas – atimti iš savivaldybių teisę dalyvauti svarstant investicijas, daromas jų teritorijoje. Šiandien planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 8 straipsnis įtvirtina savivaldybės tarybos teisę priimti neigiamą motyvuotą sprendimą dėl planuojamos ūkinės veiklos jos teritorijoje. Būtent šis fundamentalus demokratijos instrumentas leidžia gyventojams, bendruomenėms per jų rinktus atstovus derėtis su investuotojais dėl to, kaip ir kiek intensyviai bus veikiama jų gyvenamoji aplinka. Eliminavus savivaldą iš šio proceso investuotojas bus vienintelis savo paties veiklos teisėjas ir vertintojas. Gyvenimo praktika rodo, kad visi poveikio aplinkai vertinimai, užsakomi ir apmokami iš investuotojų lėšų, visada būna teigiami. Milžiniški kiaulių kompleksai su šimtais tūkstančių gyvulių, koncentruotų vienoje vietoje, cheminių ir branduolinių atliekų laidojimo projektai, sąvartynai ir šiukšlių deginimo gamyklos – šie ir panašūs projektai iki šio buvo koreguojami, tobulinami, buvo ieškoma kompromiso su gyventojais tik dėl aktyvaus savivaldybių dalyvavimo, garantuoto įstatymu. Jeigu minėtoms pataisoms bus pritarta, valstybė žengs dar vieną žingsnį centralizacijos link. Tai visiškai neatitinka Europos tendencijų, mes einame sovietinio centralizuoto modelio link,“ – yra įsitikinęs Bronis Ropė. Kaip ir tuo, kad toks Lietuvos pasirinktas kelias – tai „kelias į niekur“.

Ką apie Žemės gelmių ir Poveikio aplinkai vertinimo įstatymų pataisas ir skubų jų priėmimą mano žemaičiai, galite išgirsti šiame jų susitikimo su Darbo partijos atstovais Žygaičiuose (2013-06-17) epizode. Visą susitikimo įrašą galite pamatyti Tiesos.lt publikacijoje „Darbo partijos desantas Žygaičiuose: mes, Seimo nariai, geriau žinome, kas jums geriau“.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top