Birželio 16–17 dienomis Adolfo Damušio demokratijos studijų centras, įsikūręs Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, pakvietė į savo atidarymo proga surengtą konferenciją „Mūsų šimtmetis: tauta demokratinės valstybės kūrybos ir griovimo kryžkelėse“. Šiomis Adolfo Damušio vardo politinių studijų dienomis, pratęsusiomis garbingą Lietuvos fronto bičiulių puoselėtą tradiciją išeivijoje, buvo apžvelgta tautos ir valstybės kelias Lietuvos laisvės ir nelaisvės metais.
Renginį invokacija pradėjo JE Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas.
Įžanginį sveikinimo žodį taręs Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas džiaugėsi, jog A. Damušio demokratijos studijų centras, „įsikūręs mūsų bibliotekoje, papildys ir išplės šio gausaus archyvinio paveldo tyrimų ir sklaidos galimybes, praplės jo žinojimo ir suvokimo turinį naujais kontekstais, šios dienos visuomenei aktualiu žvilgsniu“.
Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto vardu šią dviejų dienų konferenciją pasveikino ir Seimo narys Vytautas Juozapaitis, pabrėžęs A. Damušio – chemiko, vieno iš cemento pramonės Lietuvoje pradininkų, mokslininko ir išradėjo – apsisprendimą savo gyvenimą skirti „lietuviškajai politinei minčiai brandinti ir jaunimui ugdyti“.
Lietuvos Respublikos ambasadorė Danijos Karalystėje ir Islandijoje Gintė Damušytė savo atsiųstame sveikinimo žodyje dėkojo Nacionalinei bibliotekai už sudarytas sąlygas centro veiklai, o konferencijos prelegentams ir dalyviams linkėjo turiningų diskusijų vadovaujantis Adolfo Damušio principais. Pasak jos, jos tėvas „buvo nuoseklus ir sąžiningas demokratas, tikėjęs, kad reikia kovoti ne su asmenimis, bet su neteisėtais režimais, ginti ne asmenines ambicijas, bet laisvės ir teisės principus, gerbti teisėtas demokratines institucijas, bet ne įsiteikinėti vadovaujantiems asmenims“.
Los Andželo lietuvių vardu sveikinimo žodį tarė ir žinoma išeivijos veikėja Angelė Nelsienė. Su konferencijos dalyviais ji pasidalijo savo prisiminimais apie tuos Lietuvos vaikus, kurie, nors ir buvo priversti palikti okupuotą Lietuvą, jos neapleido, būrė veiklius, didelės erudicijos ir Lietuvai įsipareigojusius išeivius bendrai veiklai, puoselėjo lietuvybę. „Būdami įvairių politinių pažiūrų, mes sugebėjom sutelkti visas jėgas vienam tikslui – Lietuvos laisvei ir nepriklausomybei, tikėjimo ir sąžinės laisvei“, – pabrėžė A. Nelsienė.
Konferenciją pasveikino ir Los Andželo lietuvių bendruomenės atstovė, žinoma visuomenės veikėja, teisininkė Žibutė Brinkienė.
Čikagos (JAV) Lituanistikos tyrimo ir studijų centro dr. Augustino Idzelio sveikinimas ir pranešimas „Dr. Adolfas Damušis – rezistentas ir istorijos gynėjas“ buvo perduotas elektroninėmis ryšio priemonėmis. Jį galite pažiūrėti ČIA.
Istorikė dr. Ilona Strumickienė, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Išeivijos instituto darbuotoja, skaitė pranešimą apie Adolfo Damušio nepriklausomos Lietuvos viziją lietuvių išeivijos intelektinio paveldo kontekste.
Reportažų autorė – Aušra Gabalytė (Aikštės TV).
Bus daugiau.