Advokatas Jonas Ivoška. AR MORALU REIKALAUTI PILIETYBĖS, NEVYKDANT PILIEČIO PAREIGŲ?

Artėjant referendumui dėl pilietybės , vis dažniau pasigirsta nuomonių dėl daugybinės (dažniau vadinamos – dviguba) pilietybės įteisinimo. Suprantamas žmonių noras vartotojiškoje visuomenėje visko turėti daugiau. Tačiau, atrodo, norai įteisinti kelių pilietybių praktiką grindžiami gana silpnais loginiais argumentais. Tai labiau panašu į savanaudiškų patogumų siekį, o ne į norą išlaikyti prigimtinius ryšius su Tėvyne.

Kita vertus, peršasi išvada, kad norima piliečio paso, o ne pilietybės su visomis iš to išplaukiančiomis teisėmis ir pareigomis. Kad aiškiau matytųsi, ko iš tikro siekia daugybinės pilietybės šalininkai, pirmiausia pasiaiškinkime piliečio sampratą bent pagrindinių požymių aspektu, t.y. piliečio sąvokos ribose.

Pilietis – tai prigimtinai ar įgytinai etnokultūrines bendrabūvio vertybes priėmęs bendruomenės narys, kurio prigimtines ir sutartines teises pagal valstybės vardu sukurtas normas imasi ginti bendruomenės organizuota viešoji institucinė sistema, bendruomenės nariui prisiimant pareigą prisidėti prie visuminio produkto dalies, reikalingos viešosioms institucijoms išlaikyti ir bendriesiems reikalams tvarkyti.

Taip pilietinės visuomenės doktrinai pateikiant piliečio apibrėžtį, pilietybė nėra vien piliečio paso turėjimas. Žinoma, prigimtinai tapus piliečiu, suprantamas noras juo išlikti. Tačiau reikia suprasti, kad tik teisių ir pareigų kontekste išlieka asmens tikras pilietinis ryšys su valstybe. Atsisakius piliečio pareigų, nelabai moralu norėti piliečio teisių, nes teisė be pareigos yra privilegija. O privilegijas mūsų Konstitucija (29 str.) nelaiko bendrabūvio norma.

Tiesa, galima teigti, jog aš, Lietuvos pilietis, gyvendamas svetur, neprašau, kad Lietuvos valstybė užtikrintų mano teises, todėl neturiu pareigos savo indėliu kaip nors prisidėti prie Lietuvos valstybingumo. Tokia padėtis, kurią galima apibūdinti kaip „pilietinės atostogos“, nėra nei nerali, nei smerktina, nes joje glūdi abipusis „restitucinis“ lūkestis. Tačiau ilgainiui neprisidėjus prie bendrų Lietuvos reikalų tvarkymo ir pripažinus savomis (nostrifikavus) kitos etnokultūros bendrabūvio vertybes naujos pilietybės priėmimu, tampama savitu „kultūriniu išdaviku“. Dėl to Lietuvai nėra pareigos išsaugoti prigimtinę pilietybę asmeniui, kuris „netelpa“ į piliečio sąvoką.

Ar nebūtų tikslinga įsivesti „Tautiečio pasą“, kad prigimtiniai etnokultūriniai žmogaus ryšiai su Tėvyne būtų ir dokumentuoti, ir suteiktų tėvynainiui atitinkamą teisinį statusą?

5 10 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
19 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Multi - Kulti

Pasaulio pilietis aukščiau homofobinių pilietybių.

blue yellow zov marinie

.tau tik kadarai tabalai,pasaulini durakiewicia.

Al.

O kas aukščiau – Pasaulio pilietis ar Visatos gyventojas ?

Žopulis

Tai nuspręs senis Landzbergis pasitaręs su nusususia fliuksus dvasia.

blue yellow zov marinie

..fliuxai jau gatooowi.

Prašalietis

Juokinga yra klausytis pasakų apie eurokolchoze pasijautusių „europiečiais” su „europiniais pasais” čiabuvių samprotavimus apie jų pasų „vertę”, tokių pasų „galią užtikrinti” entnokultūrinį ryšį su vietove kurioje gimei, ” Tėvyne, motule gimtine”.. Vietiniai čiabuviai nesuvokia, kad ryšiai su gimta šalimi išlieka dėka tėvų, tėvų atminties, „etnokultūra” šiuo atvejų, kaip ir valdžia su pilietybių pasais yra paskutinėje vietoje… Suprantama, kai apie pasų(pilietybių) reikalavimus pasakoja taip vadinamos vakarų šalys, kuriose dešimtis metų pradirbę emigrantai nori gauti visas socialines garantijas ir reikalauja tų šalių pasų(pilietybių).. O kokie Amerikos lietuviai tokių pasų gali „reikalauti” tik su tikslu turėti suvenyrinį daikčiuką, kaip senais laikais prisiminimui nusipirktą gražų ženkliuką… Realiame pasaulyje pasų „vertingumą” apsprendžia šalies ekonominis, karinis, geopolitis svoris… Na o tokių pseudo valstybinių darinių kaip Lietuva… Skaityti daugiau »

Daiva

Turėdami LT pilietybę ir gyvendami užsienyje, jie mums renka konservų valdžią, o mes su ja čia turime gyventi. Ne dvigubai pilietybei!

DIENAS KOMENTARS jau ir feisbuke

Visi mano, kad įteisinus dvigubą pilietybę, visi užusienio tautiečiai bėgs imtis lietuviškų pasų…
Bet būtų atvirkščiai – visi tautiečiai Jukeituose, Norgėse, Airijose ir t.t. uždarbiaujantys imtų Jukeitų, Norgių, Airijų pasus.
Taip pat išeivių anūkėliai dabar gyvenantys Izraelyje, Amerikose pradėtų atsiiminėti per karą „pamestą” NT Lietuvoje.

Prašalietis

Lietuva priklauso JAV ir vakarų kontroliuojamoms „demokratijoms”.. Taip kad, jei koks „anūkėlis, proanūkėlis…) norėjo ar nori turėtą, „pamestą per karą” turtą atsiimti, tai tas galėjo ir gali tai padaryti ir be lietuviškų pasų… Kaip ir lietuviai įgiję vakarų valstybių pasus, užsienyje gimę jų vaikai be problemų „atsiims”, paveldės tėvų, giminių… pagal Lietuvos įstatymus jiems priklausantį turtą nepriklausomai nuo to ar Lietuva atėmė lietuvišką pilietybę ar ne… Manau, kad su kokiu JAV, Anglijos… pasu žmogus tokius savo reikalus susitvarkys lengviau nei vietinis eilinis gyventojas turintis tik „galingą” lietuvišką pasą…

n e itin svarbus klausimas

kada turime tiek piliečių kurie ,užuot gynę pilį, pasiruošę naktį atkabinti vartus – ar verta tiek gilintis į bent jau ne išdavikų pilietybę ir pasus?

Dronas

Tamsta siulai dar išdalinti pasus atviriems Lietuvos priešams ir visokiems perėjūnams? Matyt tamstai dar mažoka parazitų valstybės kūne.

blue yellow zov marinie

…ir gerai padare,kad is drobiazko/nu ir klikuxa/ ir ilzes/pikciurnienes/ ateme pilietybe.Zinos kaip xuilo mylet.

GOJUS

Žinai, po Covid19 aferos galutinai įsitikinau, kad mus supa urodai tiek iš rytų, tiek iš vakarų. Ir dabar runkeliai (kol Rusija neužpuolė LT) turi pilną teisę rinktis su kokiais urodais jiems labiau pakeliui. Kaip tu gali labiau smerkti kurdupelį pasirinkusį mordoro xuilį ir nesmerkti kurdupelio pasirinkusio Sorošą, Švabą, Bidoną? Už šunaujos kurdupelio skonį atiminėti pilietybes tiesiog kvaila. Tai pakazūxa, ne daugiau. Per WW2 kai kurie su gėlėm sutiko vokiečių nacius ir žinom kuo tas baigės.

blue yellow zov marinie

..jau kadais sakiau…ka rinktis….ar pribezdeta koncertu sale Vienoje,kur klausaisi Mocarto,ar prisnerksta landyne rasiejoj,kur sarikovas su girtais sebrais trypia usanke….Visoki swabai yra laikinas reiskinys,vis tiek sveikas protas nugales,o vat rasiejos…umom nie paniatj…..

GOJUS

Konstitucijos 25 straipsnis
Žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti.
Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas.

blue yellow zov marinie

…apie konstitucija geriausiai aiskina zaaaaalimas…pagamino is jos tikriausia prostitucija….duodu visiems…..

VIENAS JAU SUSIKŪRĖ “GEROVĖS VALSTYBĘ”

TŪLAS ADVOKATAS ROLANDAS VALIŪNAS IŠ PAVOGTŲ IŠ SNORO BANKO SĄSKAITŲ ŽMONIŲ PINIGŲ PASISTATĖ UŽUPYJE SAVO ŠEIMAI NAMĄ, KOLEKCIJAS SUSIPIRKO IR MUZIEJŲ ATIDARĖ! ŠLYKŠTUS TIPAS, VAGIS IR AFERISTAS. TAIGI, VIENAS JAU SUSIKŪRĖ “GEROVĖS VALSTYBĘ”.

blue yellow zov marinie

…tavo gerove yra susikta rasieja,ten ir keliauk…

mano nuomonė

Mano nuomone, priėmus dvigubos pilietybės įstatymus, gali būti, kad ženkliai padidėtų asmenų, turinčiųjų Lietuvos ir Lenkijos pilietybę, skaičius. Kurios valstybės interesus gintų šie asmenys?

19
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top