Aideras Muždabajevas. Tomas Venclova turi atsiprašyti Ukrainos, o Lietuvos spectarnybos turi užsiimti emigrantais iš Rusijos (papildyta vertimu)

Krymo totorių žurnalisto Aidero Muždabajevo laida, kurioje jis aptaria Lietuvos valstybės, visuomenės ir intelektualų laikyseną Rusijos karo prieš Ukrainą atžvilgiu.

***

Brangi mano mylima Lietuva, pasakyti, kad myliu šią šalį, tai nieko nepasakyti, tai kaip, aš nežinau, tai kaip skirtumas tarp bučinio ir pašto atviruko. Aš myliu ją švelniai, visa širdimi, visada mylėjau nuo jaunystės, kai užsiėmiau žurnalistika, tik pradėjau. Yra istorijų „aš Lietuvoje – Lietuva manyje“, pas mane tai skyriuje „Suplėšyta knyga“. Pažiūrėkite, neperpasakosiu dabar. Lietuva aš žaviuosi, aš dabar ir visada ten turiu draugų, kurie dabar tiesiog padeda taip, kaip reikia padėti ir aš tiesiog žemai lenkiuosi visiems, perduodu didžiulę padėką visiems lietuviams. Aš turiu tokį procentą lietuvių žiūrovų, kad turbūt net amerikiečių tiek nėra, iš Amerikos. Todėl, brangūs draugai, ačiū jums už viską.

Tiesiog Lietuva… aš žinau, kad Lietuva panaikino roumingą ukrainiečiams, kad kompensuoja pragyvenimo išlaidas, teikia paramą produktais. Ten tiesiog… Lietuva Ukrainai tai tiesiog brolis ir sesuo, dovana. Aš manau, kad iš principo ideali valstybė (čia tokios mano fantazijos) būtų Lietuvos ir Ukrainos sąjunga. Na, Didžioji Kunigaikštystė. Ir plius dar Krymo chanatą prijungti. Tai būtų tokia viso pasaulio saugumo juosta nuo barbarų. Dabar jau, žinoma, to niekada nebus. Jei ji savo laiku būtų buvus sukurta, žmonės nežaistų stačiatikystės, musulmonų ir taip toliau. Ką jau čia dabar kalbėti apie tai… Bet tai būtų idealu. Aš ne veltui apie Didžiąją Lietuvos Kunigaikštystę, nes kaip aš vadinu Lietuvą – tai maža didi šalis. Ir sakau tai labai nuoširdžiai, nes matau jų požiūrį.

Ir tuo labiau man gaila ir man kyla pyktis, kai matau kokią velniavą Lietuvoje, internetinėje erdvėje kuria Navalno štabai. Ten yra sveikoji dalis, politiniai pabėgėliai iš Rusijos, kurią aš asmeniškai pažįstu, ir kuriuos pažįsta, ir jie yra priešai tų navalnistų, sveikoji dalis, bet yra ir prisitaikėliai, kuriems Lietuva yra tik patogi vieta prasėdėti. Jie, Navalno štabai, su niekšu Volkovu priešaky ir visos tos padugnės „krimnašistai“. Įsivaizduokit, likus keliems mėnesiams iki karo Medžiso vadovas Refatas Čiubarovas pamatė tų Navalno štabų, tų atseit emigruojančių į Lietuvą politinių pabėgėlių tinklapyje pamatė žemėlapį su tos organizacijos skyriumi laikinai okupuotame Kryme ir pasakė: „Pašalinkite Krymą, ką jūs darote? Jūs gi esate… Na kaip taip?“ Į ką tas Volkovas atsakė tiesiog jį pasiųsdamas ir paprasčiausiai pasakė: „Ne, ne, neišimsim“. Čiubarovas kreipėsi viešai – nieko, jokio dėmesio. Na ką, Krymas gi ne sumuštinis, ir Navalnas ne sumuštinis, visi kartu sėdi, viskas normalu, kam atiduoti. Na, neteisėtai pasodino, ne sumuštinis gi. Na, žvėrių logika. Šimtaprocentinė rusų pasaulio logika. Žinoma, aš šito niekada nežiūrėsiu, nei ateityje…

Aš noriu jums pasakyti, kad požiūris į juos negali būti tolerantiškas. Savo gerumą reikia palikti vėlesniam laikui, o dabar reikia tiesiai į akis pasakyti, kas tokie yra navalnistai. Navalnistai yra rusų reicho statybos bendradarbiai. Tai žmonės, kurie sukoncentravo visą, neva, opoziciją viename asmenyje, kurie kovojo, kurie naikino aplink visa, kas gyva, to išdavoje protestai tapo absoliučiu nuliu. Kaip jau ten sėdi Navalnas ir ar jį nuodijo, aš nežinau ir apie tai nesvarstysiu. Aš svarstau jo politinius reikalus, jo pasibjaurėtinus pasisakymus apie Ukrainą ir taip toliau. Ciniškus, bjaurius, nežmoniškus. Viskas, dedam tai į šalį, apie Navalną yra atskiras įrašas, žiūrėkite: „Rusų reicho vicefiureris“.

Apie štabus, kurie kažkodėl Lietuvoje. Geraširdė Lietuvos valstybė priima savo šalyje. Tarp jų, deja, prasiskverbia ir tokie žmonės. Nežinau, man atrodo, kad Lietuvos specialiosios tarnybos turėtų su jais rimtai padirbėti. Nes „krimnašistai“, sėdintys Vilniuje, Vilniaus baruose… Na, aš juos… Lietuviai labai kantrūs, taikūs. Sąžininga, atkakli, rami tauta. Aš, tiesą sakant, jei pamatyčiau Volkovą kokioj smuklėj Vilniuje, aš jį už sprando išmesčiau, už Krymą išmesčiau, už Ukrainą, tą niekšą. Todėl, kad dabar jie duoda interviu. Aš net nežiūrėjau, bet ten antraštė suprantama. Jie kalba apie ateities Rusiją. Apie tai, kokia bus Rusija ateityje. Navalnas tą įrašą atkartoja, ir tą pasakoja Volkovas. Jokios Rusijos nebus. Jūsų Rusija – tai nusikaltimo sudėtis, tai ne federacijos sudėtis. Rusija – tai nusikaltimo sudėtis. Ir krimnašistams, atviriems, dokumentuotiems dabar Lietuvoje jiems svarstyti ateitį krimnašistų internetiniame puslapyje, patiems krimnašistams, kurie kalba, kurie pritaria ir palaiko pagrindinį nusikaltimą, nuo kurio prasidėjo, prasidėjo trečias hibridinis pasaulinis karas, neteisėtą Krymo okupaciją ir represijas prieš Krymo totorius. Ir šie žmonės tikrai, jie tikrai politiniai pabėgėliai Lietuvoje? Gal jiems reiktų į Šiaurės Korėją? O gal į Abchaziją, ten paprašyti politinio prieglobsčio? Ar iš bėdos bent Armenijoje? Ar Baltarusijoje? Ką gi jie veikia Lietuvoje? Gal kas nors iš specialiųjų tarnybų jų paklaus? Aš suprantu, kad Lietuva dabar turi daug pirmo svarbumo uždavinių. Padėti ukrainiečiams yra pirmas iš jų, ir tiesiog Prezidentui, Parlamentui, Vyriausybei iš visos širdies, visiems mano draugams, pažįstamiems ir nepažįstamiems, Lietuvos kariams (aš ir su kariais susirašinėju – nuostabūs žmonės). Žurnalistai, visi, nieko bereikalingo net sakyti nereikia. Na va, manau, paprasti lietuviai, parašykite savo spec. tarnybai, tegu išsiaiškina dėl Navalno štabų ir išsiaiškina, kaip žmonės, palaikantys Krymo okupaciją, gali ramiai, prisidengdami tariamu opoziciškumu vykdyti savo propagandinę veiklą už Rusiją Lietuvoje. Tai hibridiniai veikėjai. Jie ruošia. Tai antras FSB (rusiškai ФСБ – Федеральная служба безопасности Российской Федерации – Rusijos Federacinė Saugumo tarnyba -vertėjo pastaba ) variantas. Jie tiesiog ruošia, na, gal tiesiog lietuviams iš principo taip patogu juos stebėti. Na, tegu. Pripažįstu, kad taip gali būti. Ir tokiu atveju tebūnie. Bet vis tiek kažkaip tą jų viešą veiklą ir jų krimnašizmą reikia kažkaip sutvarkyti.

Ivanas Tiutrinas man pasakojo, kad jis susiduria Lietuvoje, Vilniuje , na, suprantama, kad Vilniuje daugiausia nelietuviai, ir ne tiek daug ten jų, ir nėra tokios grėsmės kaip Latvijoje ir Estijoje, bet Vilniuje daug, Vilniaus rajone ir Vilniuje kaip atvira vata ten vaikšto. Kaip atvira vata tarp tėvų, mokinių mokykloje, tarp kažkokių žmonių gtvėje. Ir jie ne itin slepia savo meilę Putinui. Štai čia skaitytojas, žiūrovas rašė, lietuvis su kažkokiomis rusiškomis šaknimis… Kokios šaknys, apie ką? Tu lietuvis. Ne jeigu 89% rusiškų šaknų, kaip galima maskuoti terorizmą? Kaip galima būnant Lietuvoje išsižioti už terorizmą? Kas tai? Kur tai telpa, į kokius vartus? Kas tai per siaubas? O Dieve! Aš atskirai… Lietuviai, rašykite savo spec. Tarnyboms, rašykite Vyriausybei. Paprašykite išsiaiškinti su krimnašistais Lietuvos politiniame prieglobstyje. Jie turi arba pakeisti savo poziciją, arba pakeisti prieglobsčio vietą. Nes tai nesąžininga, tai įžeidimas Ukrainai, Krymo totoriams ir Lietuvai pirmiausia tai įžeidimas, nes ji ant savo kūno nešioja tas putiniškas blusas, kurios tiesiog laikinai užšoko. Jie nori grįžti ir suteikti valdžią naujam fiureriui ir atgaivinti savo imperinę Rusiją. Ir Krymo jie neatiduos. Ir paklaus paskui galiausiai… Iš viso juokinga.

Ir atskirai norėčiau kreiptis į Lietuvos intelektualus. Kurie, žinoma, dabar į mane žiūri, ir į jų pažįstamus. Pažiūrėkite, prašau, kokį bjaurų interviu ar pasisakymą išreiškė… Aš jį pavadinčiau taip: ne byč, o buč – бывший уважаемый человек (rusiškai buvęs gerbiamas žmogus) arba ir byč -бывший интеллектуал интеллектуальный человек (rusiškai buvęs intelektualus žmogus), poetas Tomas Venclova, kuriam rusų šovinistas Josifas Brodskis skyrė eiles ir, matyt, visgi neatsitiktinai. Ir šitas žmogus likus nedaug laiko iki karo (aš nekalbėsiu apie tokius užtemdytus kairuoliškumo žmones kaip Aleksijevič , tą niekšišką Nobelio premijos laureatę, ar kaip ją ten, Prancūzijoje gyvenanti rusų rašytoja, kuri parašė… na tai menkystos, bet iš lietuvio nesitikėjau. Na, bet, matyt, Venclova toks persunktas kairuoliškumo, jo asmeninės istorijos aš nežinau, bet jis pasakė pažodžiui „ukrainiečiai, nežiūrėkit į Putino kareivius, į rusų kareivius, kurie ateis okupuoti jūsų šalį, nežiūrėkite į juos kaip į putiniškus fašistus.“ Tai pasakė, matyt, būdamas sveiko proto ir geros atminties, lietuvių poetas. Ir vos ne kultinė figūra, Adamo Michniko draugas. O nuo Adamo Michniko, atrodo, nuslysta tam tikras rausvumas. Aš jį asmeniškai pažįstu, jis geras žmogus, žinoma, bet buvo labai rausvas rusų atžvilgiu, kas šiaip lenkams nelabai būdinga. Tikiuosi, kad dabar kažkas pasikeitė ir jis tapo aštresnis, nors vis tiek kažkokias iliuzijas rusų atžvilgiu išsaugojo, nors jų absoliučiai jokių būti negali. Bet ta ciniška frazė… Na ką, paklauskite pono Venclovos: „Pone Tomai, ar tikrai neturėtume žiūrėti į Bučios ir Mariupolio okupantus kaip į putiniškus fašistus, kaip į rusų fašistus? Ar tikrai nereikia? O kas jie? Išeikite, atsiprašykite ukrainiečių. Jūs suteršėte savo vardą. Ir, žinoma, didžioji dauguma lietuvių su jumis nesutinka, ir yra gėdinga tai, ką jūs sakote“.

Sakėte. Ir aš matau tokių kairuolių intelektualų bendrą savybę visame pasaulyje, ji yra ta, kad tie žmonės niekada neatsiprašo. Tai žmonės, kurie įprastai niekuomet neatsiprašinėja. Įprastai. Aš nepažįstu pono Venclovos, gal jis atsiprašys. Iš likusių aš nieko nelaukiu. Bet tai ne klaidingas sprendimas. Tai visiškas klausimo, jo esmės nesupratimas. Kaip galima spręsti apie kažką, visai nieko nesuprantant? Kaip galima svarstyti apie Rusiją, joje nesusigaudant, svarstyti rusų tautą neįsivaizduojant jos ketinimų, jo požiūrių, kad ir į pačią Lietuvą, kur tas Venclova gyvena? Koks susitaikymas? Su kuo? Kaip nesuvokti baudėjų kaip… Kaip ukrainiečiai… O kodėl į lietuvius, ponas Venclova, nesikreipėte? Jei ateis, o tokių planų, be abejo, yra, besąlygiškai į rusų kareivius irgi nežiūrėti kaip į …apkabinti, bučiuoti, skalbimo mašinas išnešinėti, žmonas išvesti prievartavimui? Ir vaikus išvesti, taip? Tikrai nesuvokti, tikrai? Tokių intelektualų diagnozę, ypač jei jie neatsiprašo, man sunku suformuluoti.

Aš nenoriu čia žaisti žodžiais ir tikiuosi, kad lietuviai patys paklaus svečių, gastrolierių krimnašistų, Rusijos imperijos gyventojų, kurie po liberaliu stogu. Tegu važiuoja į Vokietiją. Merkel labai mylėjo Navalną ir taip toliau. Na, dabar ten niekas negyvena. Ir tikėjimas Navalnu taip pat tirpsta, ačiū Dievui. Žmonės praregi, kad tai dalis sistemos, nužmoginančios rusų tautą ksenofobija, neapykanta gruzinams, iki tol kaukaziečiams, azijiečiams ir t.t. Reikia visiems atverti akis. Ir būti pasirengusiems. Ir ten rašo Kostia Jegertas , mano gerbiamas žurnalistas, kad cerkvėje dabar represuoja, įsivaizduokite: cerkvėje represuoja, Lietuvos pravoslavų cerkvėse, kaip aš jį supratau, represuoja Ukrainą palaikančius šventikus. Lietuvoje Ukrainą palaikančius šventikus! Nedelsiant Lietuvos saugumo tarnyba turi įsikišti. Ir ten pasakė, kad nieko padaryti negalima, jie Ukrainos piliečiai. Oi ne, Lietuvos. Na ir kas? Medvedčiukas – Ukrainos pilietis. Daug išdavikų, šnipų turi Ukrainos pasus. O kai kurie patriotai, pavyzdžiui, neturi. Bet kovoja už Ukrainą. Aš ne apie tai. Jau seniai Kostiai visiems sakau, lietuviams, pradėjo galioti karo logika – jau reikia paprasčiausiai gintis, ginti savo šalį visais būdais. Ir jei tie popai pažeidžia Lietuvos saugumą, vadinasi turi prisėsti. O jei spaudžia ukrainiečius palaikančius žmones, jie turi prisėsti arba eiti lauk, kaip iš Vokietijos visi tie „piliečiai“ važiuotynių organizatoriai bėgo. Iš karto tapo aišku, kieno jie iš tikro „piliečiai“. Ir čia taps viskas aišku. Ir čia taps viskas aišku. Bet geriau žengti prevencinius žingsnius. Geriau imtis ribojančių priemonių, sankcijų neatidėliotinų priemonių kovos už valstybės saugumą priemonių. Lietuva tikrai to verta. Ji tikrai nusipelno apsaugos. Nuo kažkokių rusų popų, kurie Lietuvoje kažkokius valymus vykdo. Rimtai, Lietuvoje? Tai tiesiog uždaryti tas šventyklas, ir viskas. Atiduoti jas laikinai ten gyvenantiems ukrainiečių tikintiesiems, ir viskas.

Koks Lietuvoje prorusiškas pasaulis? Kaip išvis gali prasižioti? Kokia demokratija, koks liberalizmas santykyje su tais ne žmonėmis? Ir tais, kurie juos palaiko. Aš žinau, kad lietuviai atkaklūs, to pasieks. Tai gali būti atskirų žmonių neapskaičiavimas reikiamų darbo krypčių. Koks lietuvių požiūris, aš puikiai žinau. Šlovė Lietuvai! Šlovė didžiai nedidelei lietuvių tautai ir mažai didingai Lietuvai! Taip visiems ir perduokite. Šlovė Ukrainai! Šlovė Ukrainos kariuomenei! Aš žinau, kad jūs visada su mumis. Visada asmeniškai su manimi. Aš žiūriu į akis visiems savo broliams lietuviams. Draugai, aš mintyse jus apkabinu. Visus, absoliučiai visus. Aš jus beprotiškai, beribiai myliu. Ačiū Lietuvai už viską, ką ji dėl mūsų daro. O Ukraina kovoja už visą pasaulį, taip pat ir už Lietuvą. Aš manau, kad negalima atmesti varianto, kai ir Lietuvos jaunuoliams, deja teks kovoti už savo šalį, ir Estijos, ir visiems kitiems. Net ir vokiečiams. Manau, kad Putinas nesustos niekur. Ketinimai jo visiškai beribiai. Aš manau, kad jau visi, pažinodamas Lietuvos karius ir žmones, kurie pasiryžę su ginklu ginti savo šalį, jų pakanka. Ir tai, kad jie pasiruošę tai daryti, visada kėlė man susižavėjimą. Dabar tokie laikai, kai supranti, kas yra kas. Šlovė Lietuvai. Labai ačiū už palaikymą.

Iš rusų išvertė Daiva Jakubonienė.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
36 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
b.p.

Gerai čia žmogus visokius leftistus venclovas pastatė į vietą …

dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com

Tai čia žmogus išreikšdamas didelę meilę Lietuvai ir lietuviams nutarė nubausti žydą padarydamas jį lietuviu. Nu ir velniop jo visą pasakojimą.

hmmm

kas kada kam paskelbė karą? pasakyk totori.

To hmmm

Maskolių fašistai7

Įdomu

Kada totorius tikėjosi labiau išlaikyti savo savastį prie kacapo ar prie Herojų. Pamačius kaip kacapai Rytų Ukrainoje pradėjo masiškai švepluoti po 2014 metų, totoriams nebūtų likę jokių šansų.

Keista

kodėl totorius taip pergyvena už slavus .Aišku, Turkijai atsiimt Krymą būtų lengviau iš Ukrainos nei Rusijos .

"Keista"

kodel totorius is Krymo vadina tiesiog „Krymo totoriais”ir juos vadina ne lietuviai.Manau tie totoriai Kryme gyveno prie visu okupantu.

Kis

Aidaras kacapo nekencia visa sirdimi ir ne paskutinius metus.Totoriai-isskirtine nacija,asmeniskai gerbiu uz tai kad melo jie jaucia per pabuklo suvi.

Na taip

bet aplamai tie totoriai Kryme atsirado tik po Čingishano ir jo chebros užkariavimų .Prieš tai gyveno visai ne totoriai .

Slava Ukraini !!!! Heroem Slava !!!!

Būtina kelti krimnašistų maskuotes.

Vilė

Muždabajevas yra kyrymly, atstovas tautos , kuri susiformavo Kryme ,ir yra vietiniai gyventojai. Kazanės totoriai yra kitos kilmės , kitos tiurkų šakos.

Jurgis

Negerbiamas venclova,ar išklausei totorių žurnalisto teiginius?

venclovų tomukas

yra žydų augintinis ir klauso tik žydų

Birutė Rutkauskaitė iš Šiaulių

išklausius šį įrašą – iškart feisbuke susiradau tą „vargo vakarienę” Tomą Venclovą ir štai, – jis skelbiasi gyvenantis JAV ( info ten 2011 metų )–Gyvena: New Haven, Connecticut
Iš miesto: Vilnius, Lithuania

viktoras

venclova KGB agentas tik taip galima paaiškinti jo elgesį atvažiavo į Lietuvą šudo malti

realistas

Krymo totoriai mažuma Kryme yra dar nuo 19 amžiaus, tad jie negali būti išskirtiniai Krymo atstovai ir jų balsas nėra reprezentetyvus.

Al. realistui

Totoriai tapo Kryme mažuma, Krymą užkariavus Rusijai. Jie save laiko senųjų Taurijos gyventojų taurų ir juos viduramžiais užkariavusių totorių palikuonimis.

bingo

Kur žyderą Zelenskį po karo pakars: Kijeve ar. Raudonojoje aikštėje Maskvoje?

realistas Alui

Gali laikyti save kuo nori, tačiau objektyvi realybė yra ta, kad pagrinde Krymo totoriai yra sutiurkėjusių senųjų gyventojų gotų, graikų ir savaime tiurkų polovcų kurie prarado savo identitetą juos užkariavus mongolams dėl to ir vadinasi totoriais. Totoriai negalėjo užkariauti Krymo totorių, nes iš pradžių totoriai buvo tik viena iš mongolų genčių. Labai gerai kad Rusija 18 amžiaus pabaigoje užkariavo Krymą, nes Krymo chanatas buvo plėšikų lizdas, kuris plėšdavo aplinkinius kraštus, grobdavo moteris ir vaikus, ir juos parduodavo į vergiją. Net Lietuvą pasiekdavo. Vilniaus miesto gynybinė siena buvo pastatyta siekiant apsiginti nuo Krymo totorių antpuolio.

Al. realistui

Ar Krymo chanatas buvo plėšikų lizdas, ar ne, bet ,,Vilniaus miesto gynybinė siena buvo pastatyta siekiant apsiginti” ne ,,nuo Krymo totorių antpuolio”, o nuo Maskvos. 1601-1622 m. pastatyta, bet, deja, 1655 m. neatlaikė Maskvos kariuomenės antpuolio. Kuris baigėsi masinėmis vilniečių žudynėmis ir miesto sugriovimu. Amžininkai tai pavadino Tvanu ir jo aprašymai panašūs į dabarties Bučą ir Mariupolį. O Vytauto priimti Krymo totorių imigrantai kaip tik gynė Vilnių. Juos mini Totorių vartai Vilniaus gynybinėje sienoje, Totorių gatvė, vedusi pro tuos vartus ir šventovė su kapinėmis Totorių Lukiškėse, bolševikų sulyginta su žeme.

Alui

Šį kartą esate neteisus. Vis dėlto bent jau Vilniaus bastėja papildė miesto sieną 16 a. nuo totorių antpuolių. Bent jau taip aiškino bastėjos gidai. Gal dabar pradės aiškinti kitaip – politkorektiškai. O vėlesnis 17a. buvo turtingas viskuo: rusais, švedais, kazokų (tada dar nebuvo kocholų) sukilimais, badu, šaltomis žiemomis ir t.t. Beje, kazokai (rusai, stepių kolonistai) tada buvo remiami totorių, kovojo su lenkais, ėjo prieš Lietuvą, siekė ir prisijungė prie Rusijos (pabėgo nuo lenkų), sėkmingai žudė žydus už mokesčių rinkimą lenkams ir t.t. Žydai (bolševikų lizdas) vėliau per golodomorą dar sėkmingiau atkeršijo ir t.t. Kol galiausiai 19 a. buvo sugalvota ukrainiečių tauta, kurios pradžia yra lenkų paniekinamai vadinti chlopcai (bernai) įkvėpti lenkų ir austrų inteligantų ir tų šalių žvalgybų ėmė konstruoti… Skaityti daugiau »

Pagaliau

O už poeto nugarytės tupi ištisos kuopelės superzuper „asmenybių” – tereikia truputį atgal filmą atsukt. Bus ten tokių „stebuklų”, kad maža nepasirodys. Poeto dirvoje knibžda – tereikia musmirę praraut. Pamatysim ko nematę 🙂

Oho

Šis žmogus pasikėsino į šventojo Navalno aurą. Kaip viskas susimaišę. Yra toks JAV, atsiprašau, Navalno fondo įkurtas kanalas Populernaja politika. Ko sau neleidžia pasakyti net anūkas, tą sau leidžia šis kanalas. Na dar pridėčiau Dožd. O dar sako, kad Rusijoje nėra demokratijos:)

Jules

Vėl sumaišė konservatorių kortas.

Iš kur

jam žinot, kad Vecloviukas ne lietuvis, tad prašom dėl to nepykti.

Al. Alui'jui

Ukrainą per Liublino Uniją Lenkijos karalius iš Lietuvos atėmė, ir su Krymo chanatu Lietuva nebesusisiekė. Bastėja buvo statyta, greičiausia jau po to. Miestas gynybine siena apsitvėrė 1622 m., nuo Maskvos. Nepriklausomai nuo, kokių tautų buvo jos kariuomenėj. Rusų okupacijos metais gidai viešai nesakydavo, kad Bastėja skirta gintis nuo Maskvos. Gal ir dabar seka savo išmoktus pasakojimus.

realistas

Alui, esate kvailys ir neišmanėlis. Vilniaus miesto siena su Aušros vartais buvo pastatyta 1503-1522 metais apsiginti nuo totorių puldinėjimų. Tai faktas, neišmanėli. „Gynybinė siena statyta XVI a. pr. gresiant totorių puolimui.” https://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-detail/332c215a-030d-4760-b867-1c46276a0e80
Jūs gal narkomanas?

Al. realistui

Taip, dėl miesto sienos suklydau šimtu metų. Vis dėlto teigti, kad ,,Vilniaus bastėja papildė miesto sieną 16 a. nuo totorių antpuolių”, manau, klaida. Bastėja, manoma, statyta 1560-1610 metais, nors minima tik 1627 metais. Tuo metu Krymas jau kariavo su Maskva, o ne su Lietuva. Visada malonu pasiginčyti su protingesniu už save.

Alui

Lietuva su totoriais kaip ir nekariavo. Ir nesvarbu, kad Ukraina atiteko lenkams. Buvo daug paprasčiau. Susirinkdavo koks tūkstantėlis totorių ir patraukdavo plėšikauti po lenkų ir lietuvių valdas. Atliuoksėdavo iki Vilniaus. Buvo judrūs ir buvo sunku juos persekioti. Tai buvo daugiau įgudę plėšikai, todėl siena nuo tokių galėjo apsaugoti. Nebuvo karinių kampaniju su tikslu užimti miestus. Tikras karas buvo su Maskva, kai sienos nepadėjo. 17a. sienos jau niekur nebesaugojo. Buvo kita karyba.

matas

venclova tai KGB projektas,ar dar kam tai neaišku…

realistas Alui

Aha pripažinote klydęs. Bastėja, tebuvo plėtinys prie jau egzistuojančios sienos. Ir baikit balinti Krymo totorius. Jie kariavo su visais: aišku tas karas buvo žaibiški antpuoliai ir vergų grobimas. Krymo totoriai puldinėjo Moldaviją, Lenkiją, Lietuvą, Rusiją. Visi kentėjo nuo jų. Paskutinis Krymo totorių antpuolis buvo 18 amžiaus viduryje prieš Rusiją. Buvo sumušti. Ir iš istorinės perspektyvos gerai, kad šis plėšikų lizdas – Krymo chanatas buvo panaikintas. Tik tada stepėse galėjo kurtis sėslūs gyventojai, žemdirbiai.

Al. realistui

Jie buvo plėšika, manau, panašiai tiek, kiek ir vikigai. Bėgant amžiaims ir tie, ir tie aprimo. Kai po II PK totorius per 24 valandas išvežė į tremtį. jie jau seniai buvo tapę taikiais piemenimis. Vietinis rusas buvęs laivyno karininkas, to liudininkas, man sakė, nežinau už ką juos išvežė. Rabotiagi. Ganė avis, augino sodus. Karaimai viduramžiais taip pat buvo karingi, saugojo Krymo sostinę Bachči Sarajų. O dabar Lietuvoj tai taiki ir labai išsilavinus tautinė bendruomenė.

Ką jūs!

Juk valdančioji šaika – krimnašisto Navalno ir Venclovos gerbėjai! O pastarieji yra liberkonservatinės šaikos rėmėjai, taip kad čia abipusės neišardomos simpatijos

realistas Alui

Ir kur teigiau, kad plėšikavo iki 2 pasaulinio karo? Niekur. Teisiog totoriai Kryme nėra dauguma, jie nėra dauguma net ne dėl trėmimų, o dėl savo kvailos šimtus metų vykdytos plėšikavimo politikos. Ir kadangi nėra dauguma, tai Krymo totorių balsas nėra visuotinis Krymo gyventojų nuomonę atstovaujantis balsas.

Al. realistui

Sutinku, kad totorių balsas negali būti vienintelis. Bet jie turi atgauti teisę gyventi ten, kur pragyveno kelis šimtmečius.

realistas Al.ui

Taip, ir aš norėčiau, kad Krymo totoriai gyventų savo gimtinėje, BET ar žinote, kad ~pusė jų gyvena Uzbekistane dėl… Ukrainos kaltės. Taip, taip Ukraina, kalta! Kai 1953 Krymas iš Rusijos buvo perduotas Ukrainai, Ukrainos TSR valdžia neleido Krymo totoriams grįžti namo. Tai neafišuojamas faktas! Jei Krymas būtų likęs Rusijos sudėtyje, tai būtų ir grįžę, kaip kad grįžo namo kalmukai, balkarai ir kt. Va kokia realybė. Tad Krymo totoriams geriausia būtų susitaikyti, kad jei yra mažuma, pripažinti realybę, kad yra Rusijos sudėtyje, mainais gauti pagalbą, kad bus grąžinti jų giminės iš Uzbekistano, nors realiai kalbant tie kurie norėjo grįžo dar 1989 metais… Ir dar istorijos, nuo 17 amžiaus Europos valstybės negalėjo pakęsti puldinėjančių turkų ir jų sąjungininkų totorių, todėl juos stūmė… Skaityti daugiau »

36
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top