Ainė Ramonaitė: „Valstybinis teisingumas“ neturi nieko bendra su morale

Keli klausimai Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorei, politologei Ainei Ramonaitei apie siekį iš Seimo nario, Nepriklausomybės atstatymo akto signataro Algirdo Patacko atimti teisinę neliečiamybę.

Padėjote parašą po piliečių kreipimusi į generalinį prokurorą, kuriuo prašoma nereikalauti naikinti Algirdo Patacko teisinės neliečiamybės. Kas paskatino tokį viešą pilietinį veiksmą?

Tai mažiausia, ką galėjau ir privalėjau padaryti. Yra situacijos, kai negalima tylėti ir nieko nedaryti, nes nieko nedarymas reiškia pritarimą tam, kas vyksta. Ši Patacko pažeminimo istorija mane sukrėtė taip, kaip dar turbūt niekas nebuvo sukrėtęs per 20 laisvos Lietuvos metų. Gal pasirodys perdėtas ir netinkamas palyginimas, bet jaučiuosi turbūt panašiai kaip pokario metais žmonės jautėsi matydami aikštėse sumestus išniekintus partizanų kūnus su išbadytomis akimis. Skausmas, bejėgiškumas ir gėda matant, kas vyksta ir nežinant, kaip tai sustabdyti.

Kaip vertinate pačią Patacko „apsivogimo“ istoriją, būtent reakcijas į paskelbtus faktus apie nutikimą parduotuvėje ir vėliau sekusią žinią apie signataro ligą? Žmogaus tragedija dabar tapusi viešu reikalu, o visuomenė gana susiskaldžiusi savo vertinimais.

Aukšti valstybės pareigūnai pripažįsta, kad ta istorija yra Rusijos saugumo darbas. Nežinau, kas ir kaip iš tiesų ten įvyko, bet net ir tie žmonės, kurie mano, kad visi politikai vagys, supranta, jog čia nebuvo vagystė. Turbūt niekada ir nesužinosim, ar tai buvo speciali provokacija, ar tai buvo nesusipratimas, bet kiekvienas sveiko proto žmogus supranta, kad tai nebuvo nusikaltimas. Tačiau tai, ką padarė valstybės institucijos, yra labai baisus dalykas – Patackas pastatytas į vieną gretą su Uspaskichu, o visuomenei akivaizdžiai parodyta, kad valstybinis „teisingumas“ Lietuvoje neturi nieko bendro su morale ir su sveiku protu. Akivaizdžiu veiksmu patvirtinta tai, kuo daug žmonių yra seniai įsitikinę – kad valstybės „teisingumo“ sistema yra tik įrankis, kurį galima panaudoti bet kur ir bet kam sudoroti. Taip galvojo tie, kurie nuo pat pradžių nepasitikėjo nepriklausoma Lietuvos valstybe ir iš jos šaipėsi. Su tuo nenorėjo sutikti tie žmonės, kurie ją kūrė. O dabar ta valstybė atsisuko prieš juos ir pervažiavo bukais vikšriniais ratais.

Ar reakcijos ką pasako apie mūsų visuomenės ir politinio gyvenimo moralinę būklę?

Pasako be galo liūdną dalyką. Mes neturim istorinės atminties ir pasidėjom blogus valstybės pamatus, sukurdami iškraipyto „teisingumo“ taikymo precedentus, vieną po kito leisdami sudoroti tuos žmones, kurie sudarė moralinį šios valstybės stuburą. Dėl to esam visiškai neatsparūs dideliems didelių valstybių žaidimams. Politikai mato ir supranta, kad Rusijos specialiosios tarnybos dėl šios istorijos trina rankas, tačiau nieko nesugeba ir net nebando padaryti. O visuomenėje nebėra žmonių, kurie turėtų autoritetą ir pasakytų: „Žmonės, atsitokėkit! Ką darot?!“

Kokia žiauri likimo ironija – Patacką, apeliuodama į moralę ir žmogiškumą, ėmėsi ginti Loreta Graužinienė. O didieji tautos ideologai sprunka į krūmus, kai tik prisireikia apginti poziciją, kuriai nepritars turintys galią.

Pagal įspūdžius socialiniuose tinkluose, drįsčiau kelti hipotezę, kad jaunas ir sąlyginai išsilavinęs visuomenės segmentas šioje situacijoje yra nusistatęs ypač nepalankiai Patacko atžvilgiu ir rimtais veidais siūlo jam dėl ligos atsisakyti mandato, netgi kuria viešas patyčias. Galbūt tokią išvadą atmetate, bet jei ne – kuo tai aiškintumėte? Tiesiog agresyvia parama dešiniosioms partijoms, kurioms Patacko buvimas politikoje neparankus, ar nuoširdžia šių žmonių moraline laikysena?

Iš pradžių maniau, kad šios reakcijos yra „komjaunuoliško“ mentaliteto – karjerizmo, puikybės, bevertybiškumo, ir visiško kultūrinio neišprusimo – pasekmė. Bet vėliau pamačiau, kad yra žmonių, kurie smerkia Patacką dėl nuoširdaus tikėjimo valstybės teisingumo sistema. Toks tikėjimas būtų gražus normaliom aplinkybėm, bet ne tada, kai jis prasilenkia su sveiku protu ir ne tada, kai jo vardu yra griaunami valstybės vertybiniai pamatai.

Parengė V. S.

Bernardinai.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Būtų neprotinga neigti tiksliuosiu mokslus

ar pragmatinį mąstymą,nes tai viena pusiausvyros ar harmonijos pusė.Tačiau nekūrybingas to naudojimas atima galimybę pakeisti.Visose šalyse kritikuojama vykdoma aktualioji politika.Tačiau jei tėvai ar seneliai visada balsuodavo už partiją P,.tai dažnai ir vaikai negalvodami balsuoja už ją.”Kopijuok ir tobulink”-tai senasis japonų principas.Laikas kiekvienoje ,net labai nepriimtinoje partijoje,atpažinti žmones individualiai pagal darbus.Kaip L.Graužinienę,taip Patacką.Ir gretinti kūrybiškai,moraliai.

Tokia jauna

ir Profesorė.Ir dar kalba apie moralę,ir dar veikia…Labai nepaprasta.

Teta Beta

Pasakyta esmė. Gaila, kad to nepadarė V.Landsbergis, V.Adamkus, E.Gentvilas ir visi tie, kalbėję apie moralią politiką.

baisiausia buvo

kai Kondratjevas nuteisė VAIKĄ (pirmą kartą nuteistas vaikas, išdrįsęs pasiskųsti).
Patackas suaugęs žmogus – ne pirmas suaugęs susidūręs su neteisybe ar su liga.
O ar Graužinienei uždrausta elgtis kaip supratingam žmogui?

Man irgi neaišku, kodėl žmonės stoja į Darbo partiją, o ne į kurią kitą.
Kodėl?

Anikė

Malonu skaityti pokalbį,nes labai brandžios jauno žmogaus mintys apie moralę.
Manau,kad dalis politikų serga „pasiutlige”,kuri ypač paveikia moralę ir dorovę.
Koks „lojimas”ant kitų Seimo narių nepriimtinas.Tai lyg sutrikusios psichikos pagalbos centras-kalba ką nori ir kaip nori.Ypač pasižymi tuo konservatoriai.
Už nepagarbą,kalbėjimą pakeltu balsu turėtų bausti,net mokyklose yra ribos,kurių nevalia peržengti.Nejau Seime nėra tvarkos taisyklių,kurių privalo laikytis?
Baisu stebėti posėdžius.

Daina

ačiū, gerb. Aine, už šiltus žodžius, bet mums trūksta Jūsų kaip specialisto viešo žodžio ir kitais Lietuvą krečiančiais klausimais. TV matom tuos pačius veidus, kuriais dauguma netiki. Taip norisi žinori, kad VU dirba ir daugiau labai šviesių žmonių.

6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top