„Aktualioji istorija“: Rusia – ne Rusija: pirmoji ukrainiečių valstybė

alkas.lt

Šiemet pradėsime pirmąją „Aktualiosios istorijos“ laidą, ir ji prasideda sudėtingomis karo Ukrainoje sąlygomis. Ko gero aktualesnės temos istorijoje, vadinasi, ir nesurasim, kaip žvilgsnis į Ukrainos istoriją ir konkrečiai į jos ištakas. Juo labiau, kad tos ištakos yra Kijevo Rusia, kuri ukrainiečių istorinėje sąmonėje iš tikrųjų užima labai svarbią vietą, kaip mes galime matyti ir iš Ukrainos herbo, kuris yra sukurtas Kijevo Rusios kunigaikščio Vladimiro Sviatoslavičiaus herbo pagrindu – apskritai, Riurikaičių ženklas.

Kalbėsimės su istorike Inga Baranauskiene.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Išlikite bent jau orūs

Vikingai įkūrė Novgorodą šiaurėje ir judėjo upėmis į pietus. Kažkuriuo metu įkūrė Kijevą (gal būt vietoje kokio vietinio kaimo). Nukariavo, apjungė rytinius slavus ir gavosi Kijevo Rusia, kurioje buvo ir kaimas Maksva ir miestas Kijevas. Tai vienas darinys. Todėl teigti, kad kažkas yra čia skirtingo yra istorijos pritempinėjimas. Kad tos žemės pabuvo Lietuvos ir Lenkijos priklausomybėje, tai nieko nekeičia. Kaip kad ir tai, kad vietinių kalba įgijo daug lenkiškų žodžių ar pradėjo naudoti daugiau vienos žinomos tautos H raidę. Kaip dabar Maskva nori pasiimti pietines teritorijas, lygiai taip ir vakarų ukrianiečiai visai neseniai dar norėjo užimti Maskvos mordorą (kaip jie vadino). Nesuprantu išvedžiojimų ir pritempinėjimų. Bet, jeigu viena žinoma tauta nori atstatyti Chazarų kaganatą, tai čia jau kitas klausimas. Elitas… Skaityti daugiau »

u kraja prie krašto

u kraja – ukraijna, u kraja – prie kršto, pakraštys. Pakraštys kieno? Čingishano Magol Uluso?

Dzeikas

Kijevas ir Maskva…dunduli, a tu drigniu apsiryjai? Taip, vikingai ikure Kijevo Rusia ir Kijeva. O Maskva kokou cia krastu telpa? Maskva ikurta 1147m, kai vikingu palikuoniai jau buvo asimiliavesi ir pamirse aplamai kaip jia cia atsidure. Antra, XIII amz Rusios kunigaikstes jau buvo pamirsusios Kijevo virsenybe irten kstis vierchas buvo maziau negu pirmas tarp lygiu. Maskva XIII amz? To kaimo tada niekas nezinojo.Ir pradedant nuo XIV amz Kijevo Rusios dalys ima vystytis savarankoskai.Nors kaip minejau ir iki Mongolu invazijos kiekviena kunigaikste vystesi savo keliu. Ukrainieciu nacija gi eme formuotis ant Kijevo kunigaikstystes griuvesiu ir Dniepro kazoku bendrjomeniu sintezes. Ir XVI amz jau buvo ryski takoskyra tarp rusu ir rusenu.Pastarieji veliau eme vadintis ukrainieciais. Uztenka paskaityti kronika su to meto rusenu… Skaityti daugiau »

Marius

Melas. Čia jau ukrainietiškas melas ir propaganda. Baranauskienė nėra istorikė, ji viso labo politologė. Antra, tokios teorijos yra populiarios Ukrainoje, bet tai nereiškia, kad jei jau Rusijai užpuolus Ukrainą automatiškai ukrianietiški išsigalvojimai tampa tiesa. Bogdanas Chmelnickis buvo „ruski”, su viena s, bet tai nieko nekeičia, bendrinės kalbos nebuvo jokioje valstybėje. Ukrainiečiai iki pat net 1917 neturėjo vieningo etnonimo: dalis save įvardindavo ir rusais, ir mažarusiais, ir net chocholais, nors dabar šis įvardijimas skaitomas pejoratyviniu..

4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top