Algimantas Matulevičius. Lietuvoje galima išgyvendinti skurdą

Trumpai galima atsakyti: ne tik galima, bet ir reikia. Nors kaip tai padaryti, nuomonės išsiskirs kardinaliai.

Dėl tokio masto skurdo, kada kas 5 valstybės gyventojas skursta, kalti visi. Kaltos buvusios ir esamos valdžios, kurioms neužteko ryžto drąsiai tai naikinti. Vienos į tą skurdą įstūmė sudarydamos jam subujoti šiltnamines sąlygas, o kitos, kaip ir dabartinė, nors nemažai padarė, kad jį sumažinti, bet vis tiek nepakankamai. Kalti valstybės tarnautojai, kurie šiems procesams yra visiškai abejingi, o būtent jie formuoja politikų darbotvarkę. Kalčiausi visų rangų teisėsaugos pareigūnai, kurie ne tik neužtikrina elementaraus teisingumo visiems, bet per visus 30 atkurtos nepriklausomybės metus sukūrė nebaudžiamumo atmosferą vagims kyšininkams ir net patys į ją įlindo. Be to, reikia pripažinti, kad kalti ir patys Lietuvos žmones. Kalti dėl to, kad renka ne tuos, o svarbiausia – nekovoja dėl savo teisių. Juk paskutinis rimtesnis mitingas prieš Andriaus Kubiliaus ir Ingridos Šimonytės skurdinimo politiką, buvo prieš 12 metų (2009 m.). O visi kiti dešimties arba šimtuko pensininkų mitingėliai tai, kaip sakoma liaudyje, padeda kaip mirusiam kompresas… Valdžioje esantys ir tie, kurie turtus bėdžių sąskaita kraunasi, į tokius pasižiūro ir šaiposi. Be to, dar savoje žiniasklaidoje komentuoja: nėra čia to skurdo, nes jei neturėtų ką valgyti, tai šimtai tūkstančių į gatves išeitų. Mūsų žmonių kantrybe, nuolankumu, abejingumu ir susiskaldymu naudojasi tie, kurie jau net asmenininius biurus turi savo pinigams skaičiuoti. Ko gero, taip ir tęstųsi ši skurdo ir Gėdos epopėja. Gėdos, kad tokia kūrybinga, darbšti tauta Europos viduryje XXI amžiuje taip gėdingai nugyventa. Suprantu, kad kai kurie cinikai visus skurstančius jau į asocialius nurašė.

Mūsų visų laimė – ir skurstančių, ir truputį gerėliau gyvenančių vidutiniokų (kurių didžiausia dalis skolose paskendusi), kad esame ES, o iš ten mums laikas nuo laiko, kaip tam šuniukui nosimi į jo ne vietoje padarytą kakutę pabado, kad štai, ponai politikai, kyšininkai ir turtuoliai, per daug pas jus skurstančių, per daug jūs žmones engiate ir sau turtus kraunatės. Deja, pabaksnoja ir vėl išvyksta, o mūsuose vietoj rimtų problemų sprendimų paieškų toliau tęsiasi jau kasdienybe tapusios lenktynės, kas ką labiau apjuodins, o pats tuo metu pasipinigaus. Net apakau, kai pamačiau, buvusios Prezidentės komandos nario Š.Narbuto moralinio nesubrendimo laipsnį. Jam ir kai kam iš jį ginančios žiniasklaidos visiškai normalu, kad pasaulinio masto nelaimės akivaizdoje jis tiesiog iš tos nelaimės pasipingavo. Ir ne šiaip kokiu tūkstantuku, o trečdaliu milijono eurų (per 1 milijono litų) įsidėjo į kišenę už kelias pažintis valdžioje. Taip turiu pagrindo teigti, kad buvo ne vienas verslininkas, kuris bandė siūlyti įvairią pagalbą, kaip nusipirkti reikiamų priemonių iš Kinijos.Deja, buvo nupirkta iš to, kuris sugebėjo įpiršti ir užsidirbti. Ir kas galėtų paneigti, kad jo sėkmę nulėmė ryšiai? Neteisiu, bet klausiu: ar tai moralu? Nes buvusi Š.Narbuto viršininkė mus ilgai (net 10 metų) mokė moralės. Deja, savo artimiausių pagalbininkų neišmokė.

Kodėl taip akcentuoju moralinį aspektą, juk skurdui mažinti reikia pinigų? Žinote, problema ne pinigai. Pinigų galima užsidirbti, ir gana daug. Problema, ar norima tuo keliu eiti. Juk kai nemaža dalis skursta, tai kita dalis turtėja. Šie procesai – kaip susisiekiantys indai. Tačiau Lietuvos valstybė yra prieš didelę dilemą, kurią trumpai galima formuluoti taip: ar mes vėl plaukiame pasroviui, kaip pastaruosius 30 metų, laukdami, kur ši purvina nebaudžiamumo-korupcijos ir abejingumo srovė išneš. O gal vis dėlto pasinaudosime dviejomis teigiamomis mums atsirandačiomis galimybėmis ir pabandysime padaryti ne lozunginį, o rimtą bendrą darbą, kuris leis Lietuvai išsiveržti iš šios skurdo, atsilikimo, išsivaikščiojimo ir provinciališkumo akligatvio.

Galimybes mums atveria neseniai LR Prezidento Gitano Nausėdos parvežta iš ES Vadovų Tarybos gera žinia apie 1,8 papildomus milijardus Lietuvai. Ir ją lydintis noras, kad šie pinigai nebūtų pravalgyti, o panaudoti sukuriant kuo didesnę pridėtinę vertę. Ją sukurti mus įgalina eksponentiškai besivystančios inovacijos. Sudėjus šiuos du dėmenis belieka trečias, apie kurį rašiau anksčiau, t.y. ryžtas pasielgti ne kaip esame įpratę, išsidalinti tas didžiules lėšas tarp ir taip turtingų, o pačiai valstybei imtis moralios iniciatyvos ir jas panaudoti praturtinant daugumą.

Manau, kad vykstantis neregėtas žmonijos mokslo ir technologijų progresas suteikia mums didžiules galimybes per pakankamai trumpą laikotarpį tapti pasiturinčia ir teisingesne valstybe, bent jau didesnei daliai tautiečių. Tam būtina atsisakyti neoliberalų primestų dogmų ir pereiti prie mišrios ekonomikos modelio, kur privati ir valstybinė nuosavybės yra vienodai galimos ir reikalingos, bei bendradarbiaujančios.Taip pat Lietuvai reikia kelių stambių modernių projektų, kaip:

• Tarptautinio masto projekto, sąlyginiu pavadinimu „Worldgigaserver“ – super didelė skaitmeninių technologijų duomenų saugykla. Ideali vieta jai statyti yra šalia Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės.

Galimos investicijos ir investuotojai:
a) Lietuvos valstybė iš aukščiau minėtų ES skiriamų lėšų, dalis gali būti skolinta;
b) Lietuvos įmonės (atrenkamos konkurso būdu, kur svarbiausias, kriterijus – skaidrumas);
c) Lietuvos piliečiai. Dabartiniu metu gyventojai turi nemažai indėlių bankuose, kurie moka labai simbolines palūkanas. Šis projektas bus tikrai pelningas, nes skaitmenizacija dar net nepasiekė piko, o duomenų saugyklų labai trūksta;
d) užsienio investuotojai ir pan;

• Įvairių dydžių ir paskirties gamybos (su tarptautine kooperacija) serviso ir panaudojimo metodų adaptacijos „Dronų Centro“ sukūrimas. Juos masiškai pritaikant rinkti duomenis aplinkosaugos, priešgaisrinės, elektros perdavimo linijų, kelių srautų paskirstymo, gyventojų saugumo užtikrinimo ir kitose srityse, tai derinant su didžiųjų duomenų rinkimu ir apdorojimu. Čia yra dvi veiklos sritys tai pati gamyba ir aptarnavimas, o svarbiausia – programų, kūrimas, pritaikymas ir plėtra.

• Aukštųjų technologijų specialistų ir naujovių klasterio – specialaus super modernaus „Naujoji Lietuva“ sukūrimas. Dabar Lietuvoje yra nemažai įvairių sričių naujovių, bet jos yra nedidelės, fragmentiškos ir mažai žinomos. Todėl per mažai pritraukia ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio investuotojų. O apjungus, nebūtinai fiziškai, skaitmeninių ir internetinių platformų pagalba, turimą savą potencialą ir taip pat vienoje vietoje sukaupus gerąją tarptautinę patirtį su aiškiu tikslu sudaryti sąlygas susitelkti ir patraukti naujovių entuziastus – „fanus“ – bei sudaryti galimybes tas naujoves realizuoti ir kuo plačiau paskleisti.

Šie ir kiti panašūs projektai sudarys prielaidas Lietuvai iš kitų šalių pasiekimus kopijuojančios pačiai tapti pavyzdžiu ir ženkliai pagerinti valstybės ekonominę galią, o tuo pačiu – ir žmonių gyvenimą. Tik valstybės dalyvavimas gali užtikrinti šių projektų įgyvendinimą, nes pirmiausia reikia atlikti didžiulį organizacinį paruošiamąjį darbą. Lietuvos privatus kapitalas inertiškas ir labai lėtai investuoja į naujus projektus. Mūsuose vyrauja mažų uabų filosofija ir individualizmas. Be to, šie projektai pareikalaus gana didelių investicijų ir ES lėšos tai leidžia padaryti. Jau dabar matyti, kad tai projektai, sukuriantys aukštą pridėtinę vertę, o valstybė gaus galimybę gauti papildomų lėšų vykdyti socialinėms programoms. Be to, patys projektai ir netiesiogiai leis sukurti daug įvairios kvalifikacijos darbo vietų. O tai nauji ir gana geri atlyginimai.

Mano siūloma naujovė yra patraukli ir tuo, kad į projektus galima įtraukti kuo platesnį šalies gyventojų ratą. Tik turime patobulinti Akcinių bendrovių įstatymą, kuris leistų iki įsigyti tam tikros vertės (pvz., 10 000€) akciją, kaip vertybinį popierių, labai paprastai, kaip dabar įsigyjami vadinamieji dovanų čekiai. Taip mes šiuos projektus padarysime visos tautos remiamus ne tik pinigais, bet ir emociškai.

Siūlau ilgai nelaukus ekonomikos ir inovacijų ministrui Rimantui Sinkevičiui savo įsakymu sukurti pora kūrybinių grupių, kurios paruoštų visą reikiamą projektų realizavimo organizacinę-finansinę schemą ir reikiamus dokumentų projektus. Manau, tai padarius tikslinga priimti atitinkamą LR Seimo nutarimą ir pradėti projektų realizavimo darbus.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

2003 sausio 23,
Algimantas Matulevičius nedalyvavo balsavime dėl konstitucijos 47 straipsnio keitimo. Tai yra nesipriešino bemaž didžiausios aferos įgyvendinimui pagal klaikią idėją – žemė užsieniečiams, o ne piliečiams. 2003 sausio 23-iosios aferistų bendrininkui Algimantui Matulevičiui dera pati didžiausia bausmė – tremtis iš Lietuvos (su Lietuvos pilietybės panaikinimu).
Reik paskelbti registrų centro duomenis – kiek svetimšalių aferistų žemgrobių yra dabar Lietuvoje.
____________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį
režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų.
2020 rugpjūčio 4

Nu taip

Tik socialdemokratas pajėgus pagerinti gyvenimą.Jis labai aktyvus su savo rašinėliais ir juos pamėgo antisisteminiai.

stasys

Spragtelėjai pirštais ir vėl inovacijos Lietuvoje su dronais ir kitokiomis technologinėmis ‘pabrikuškėmis‘ ja traukia iš skurdo . Gal autorius taip perprato V.I. Lenino palikta nuorodą į mokslą ? Mielas A.Matulevičiau ,…ar bent įsivaizduojate kokio masto skola guls ant valstybės pečiu , kai esami R.Karbauskio svieto lygintojai užbaigs taškytis skolintais pinigais ? Ar tik po to neteks dar karta žiaukčioti ir prašyti tu pačiu koncervatorių kažkaip suvaldyti užgulusia mus dar vieną krizę . Visas gražumas to socialinio teisingumo tai noras piliečiu pasidalinti uždirbtais pinigais su dykaduoniais . Jei pastarųjų priveisti sočiai , našta proporcingai sunkėja o valstybė priversta dalį savo teikiamu paslaugu paversti monopoliu , siekiant išlaikyti gaunamu pajamu –mokesčiais dydžius. Lietuvoje netrūksta klasteriu , kuriuose apsijungia mokslo įstaigos ir verslas… Skaityti daugiau »

Prašalietis

Paskaitęs Matulevičiaus straipsnį „pradėjau spragsinti kojos pirštais”. Kur girdėta, Matulevičius „užsimanė socializmo”, kuriame „anksti besikeliantis, visokį darbą, duoną kepti mylintis” Lansbergio anūkas, turintis „verslią”žmoną, savo „sunkiu darbu uždirbtus” pinigus turės dalintis su už minimumą dirbančiais tautiečiais. Kur girdėta, Matulevičius svajoja, kad būtų tvarka, kaip prie komunistinės okupacijos, kurioje „gerai” gyveno valdiškuose, kokiu kambariu ar dviem kambariais didesniuose nei eilinis žmogelis apartamentuose, tik komunistinė nomenklatūra, o visi kiti skurdo… Tiesa, eilinis žmogelis, kuris nenorėjo būti Stakanoviečiu, dirbo nepersitemdamas. Reikalui esant, „dėgė planas”, jį tik galėjai mandagiai paprašyti sparčiau padirbti ar „sugundyti” premija už papildomą ar spartesnį darbą. Buvo darbininkų valdžia. Jei kas ne taip, darbininkas galėjo pasiskųsti, kad yra eksploatuojamas partijos komitetui ir tuomet karjerai būtų pabaiga. O ir palyginus su… Skaityti daugiau »

Žodžio laisvė...

Lietuva besiskelbdama Nepriklausomybę turėjo visą jos teritorijoje buvusį turtą
valstybiniu.Kur tas turtas dabar?Išgaravo kaip kamparas ir nusėdo tuomet buvusių
valdžioje kišenėse.Jie dabar oligarchai.Ir jų vaikai oligarchai.Ir anūkai oligarchai.
O bankai kaip ištuštėjo?Taip pat,kaip ir išgaravo fabrikai, gamyklos.Sukčiai net iš
„koronės” sugebėjo praturtėti.Sukčiai sugeba nenutolti toliau nuo valstybės ėdžių.Jie
žino,kad didžiausias biznis būti greta politikos ir politikų,politikoje.Algimantai,
tavo svajonės yra tapačios,kaip buvo anų svajotojų apie komunizmą.Tau iš galvos
neišeina mintis apie žmonių santaupas.Tik jau nelįskit prie tų santaupų,nes ir jos išgaruos per kelias dienas.

Kis

man labai nepatinka net tokiu sakyciau pozytiviu zmoniu pasisakymai.Viskas kas sakoma 110% tiesa,o toliau jau tuos nuopelnus „pabarstoma”po lygiai kiekvienai gaujai.(Atsiprasau,bet net gaujos buvo teisingesnes paprasto zmogaus atzvilgiu)Veol kalti visi ir kas tie man zinoma,o kitam zmogeliui taip ir liko tamsi naktis,o kalciausi kas siandiena po ranka.Tai buvo uzprogramuota nuo pirmos Nepriklausomybes dienos,jeigu is pradziu dar buvo varzomasi,tai veliau „draugiskai”buvo pasidalintos ministerijos,pelningiausios laimejusieji valde,o opozicijai kas likdavo,nes teise ir teisetvarka tvarke „Kestas” ar is tos pakraipos zmogelis,taip ie isisavindavome europos(mums) skirtas lesas,kad kurtume darbo vietas,zmogaus buciai gerinti.Kas paskaiciavo kiek musu isisavinta lesu?Toliau „kurti „nera kur,nes paskutine jusu Matuleviciau partijai neliko jokiu problemu,kai nusavino zmoniu pinigus,pagimde armija islaikitiniu ir paprasciausiai papego,nes nezinojo po isisavinimo ka daryti?Kol mes ir toliau kapstysimes meslyne,nematys… Skaityti daugiau »

Kis

Uzbaigiau skaityti straipsni,tad PS.Idomu ,kad mes vel lipoame ant tu paciu grebliu,padalinkime tuos „vaucerius,ar akcijas ir kas?Ogi jas pasinaudos tas kuris ikures jau ta sunkiai man o kaip iskaitys mazaraste senuke pavadinima,juk jis ir taps tas „paciausias”Ne Matuleviciau,siulai eiline afera,isdalink ne po 200 euru,o po min 20 tukstanciu seimai,giminei ir tegu jie kuria bizni?Bijai,yra ko bijoti,nes mes paversti vatnikais,juk padorus rinkejas niekada nebalsuos uz vagi,teista ir 30 metu vogusi bandita.Man Daktaras padoresnis uz Landzbergi,po to kai jis 102 metams uzslaptino KGB.Jokiu irodymu man nereikia.

Utopija

Dar vienas Lenino pasekėjas, tikriausiai nori į valdžią, panašu dabar pas bulbašus, atsirado truputi proga valdžios dvelksmo, atrado gražią namų šeimininkę, ir anot Lenino, ,,Kiekviena šeimininkė gali valdyti valstybę!”, bandys įgyvendinti.

Ehrmantraut

jau matau kaip bus panaudoti tie Nausėdos parvežti milijardai: dar likusiems grybautojų takams ištrinkelizuoti, popieriniams projektams (tame tarpe ir „skurdo mažinimo”), eifelio bokštams kiekvienoje parapijoje, kuriuos tuoj reiks per naujo dažyti, žinoma latifundininkams, tie tai labiausiai skursta „ant Lietuvos” ir panašiems neatidėliotiniems reikalams.

Česlovas

Čia komentuojantys ar neskaitėte straispnio ar drignių apsirijote. Gerb.Algimantas siūlo išmintingus dalykus, kas gali jus ištemti iš skurdo, o jūs čia purvais svaidotės.

Istorija

Česlovas matyt nesimokė istorijos, kad tiki tokiomis fantazijomis, keliai iš skurdo klojami ir klojami, tik kažkodėl jais blogai važiuojama, o jei pradedama važiuoti visuomet baigiasi baisia avarija.

Gal nereikia kitu laikyti debilais

Kai bagociai mazina skurda,net nejuokinga,matyt eis i rinkimus vel

Turėkim viltį

Žvyrkeliais iš skurdo neišvesi. Tik asfaltuotais. Kadangi asfaltuojama su vis didesniu polėkiu, išvedimo procesas neabejotinai palengvės.

tiek

tik skurdu ,baime imanoma palaikyti tokį žemą užmokestį už darbą(jų žodžiais – palaikyti konkurencingumą ).O Lietuvoje skurdas iki 90 -ųjų ir taip buvo virtęs didžiule retenybe. Išvada: pramonininkų konfederacijos kūrėjo žodžių nuoširdumu tikrai negalima tikėti- kas patikės,kad sutiks nukirst šaką ant kurios pats sėdi jau trisdešimt metų. Nors paskelbtos mintys ,atmetus jų veidmainiškumą – tikrai vertos dėmesio.

receptas

Išgyvendinti,žinoma,galima,bet tik su viena būtiną sąlyga-jei visą šitą pasišlykštėtiną jankių okupantų visiems prievarta brukamą „dergmokratiją” išmesime pro langą bent iš septyniolikto aukšto…

Raigerdas

Yra racionalių pasiūlymų Algimanto Matulevičiaus straipsnyje. Matomai, ekonomikos klausimuose jis yra daug stipresnis, nei vadybos srityje. Todėl neatsitiktinai tarp komentatorių prie jo straipsnio atsirado ir stribų palikuonių, kurie slepiasi po visokiom anoniminių komentatorių kaukėmis. Štai vienas iš tokių trolių iš Maskolijos:”receptas 2020-08-5 16:57 Išgyvendinti,žinoma,galima,bet tik su viena būtiną sąlyga-jei visą šitą pasišlykštėtiną jankių okupantų visiems prievarta brukamą “dergmokratiją” išmesime pro langą bent iš septyniolikto aukšto…”. Ką gali pasiūlyti provokatorius ir išdavikas, tarnaujantis Maskolijai? Tik tą patį, ką siūlė bolševikai 1917 m.? „Griauti, sunaikinti, sušaudyti, sudeginti ir t.t.”. Lietuvoje mes pakankamai turime ir savų kvailių ir idiotų, kaip rašė savo straipsnyje gerbiamas Algimantas Rusteika , tai kodėl VSD nepasirūpina troliais iš Maskolijos? Juk būtent jie yra orientuoti, kad suaktyvinti MELU mūsų… Skaityti daugiau »

16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top