Algimantas Rusteika. Literatūra ir menas kadaise buvo visuomenės sąžinė…, arba Kur kūrybinė inteligentija dabar?

Literatūra ir menas kadaise buvo visuomenės sąžinė. Žurnalai ir savaitraščiai pilni pilietiškos kūrybos ir diskusijų, eilės nusipirkti kioskuose, tekstai, atveriantys protus, širdis ir ateitį. Kūrybinės sąjungos, susirinkimuose iki išnaktų keliančios griežtus reikalavimus valdžiai.

Geriausi, žinomiausi žurnalistai ir rašytojai, režisieriai ir poetai, dramaturgai, kompozitoriai, aktoriai ir dailininkai, architektai žmonių priešakyje. Kur visa tai?

Liko senoliai, susirūpinę savo nuopelnais ir rinktiniais raštais, vidurinioji karta – modernizmo vamzdžiais ir pinigais, jaunimas – tuštybės instaliacijomis ir žolyte.

Žurnalistų „kūrybinė“ sąjunga, virtusi valdiška cenzūros įstaiga su nieko gyvenime neparašiusiu menkysta priešakyje.

Tiesa, dar vegetuoja keli kultūros leidiniai, kur žodis „patriotas“ ir „tauta“ jau rašomi ironiškose kabutėse – teksto autoriaus „laisva raiška“, tik kitokiai raiškai vietos laisvai neatsiranda… O tiems, kurie rašo kitaip – ima ir ūmai „pritrūksta finansavimo“.

Laisvoj Lietuvoj liko kultūra kaip kambarinis šuniukas, dėkingai laižanti pašaru kvepiančias plaukuotas rankas, virtuoziškai vengianti pasisakyti. Visuomenės sąžinė, atsukusi užpakalį į nebūtį linksmai dreifuojančiai savo valstybei, žmonių skausmui ir nevilčiai.

Toks uždaras išrinktųjų klubas, kur tema apie tikrąjį gyvų žmonių gyvenimą – blogas tonas. Sugebėję vienintelį kartą drebančiom kinkom išeiti kiškių protestui – dėl honorarus išmokančio savojo leidinio pafinansavimo.

Sąjūdį, kuris nuvedė į Atgimimą ir praeitos sistemos griūtį, įkūrė ir jame dominavo kūrybinė inteligentija. Mums dabar teisingai sako: o kur jūsų judėjime S.Geda, J.Marcinkevičius, kiti šviesuliai?

Atsakome: iš tikrųjų, kur jie? Kur kūrybinė inteligentija dabar?

__________

Papildau paskaitęs komentarus – ačiū jų autoriams, suvokusiems problemą, už mintis.

Rimtasis menas nėra komercinis, atsiperkantis dalykas. Ypač dabar, kai šou biznio valdomame pseudopasaulyje įsigali meno imitacijos, atseit, esančios už pop kultūros ribų – intelektualusis instaliacijų ir tuštybių kičas, dėl kurio alpsta žolytės prisiputę intelektualios, neaiškios lyties murkiančios tuštybės.

Na, bet tas žaidimas nėra menas ir skirtas nuvesti kūrybinį jaunimą į savęs liaupsinimo ir išskirtinumo labirintus ir pasilaidoti. Ilsėkitės ramybėje.

O kalbant apie tikrų menininkų tylėjimo priežastis, tai atsakymas yra visuomenės valdymo principuose. Tikras, didelis menas reikalauja užsakovo ir didelio finansavimo, kuris visais laikais išimtinai buvo ir dabar yra valdžios rankose. Atskiri pasaulinio lygio kūrėjai yra tik išimtis, patvirtinanti taisyklę.

Sovietų laikais valdžia sudarė sąlygas rimtų menininkų elitui gyventi geriau negu masei ir nupirkdavo lojalumą patogumais, pagarba visuomenėje ir sotumu. Bet ir tai iš sotumo atsirasdavo niekadėjų, kurie išdrįsdavo kritikuoti užsakovus-šėrėjus.

Dabar viskas paprasčiau – valdžia uždėjo trumpą finansinį pavadėlį ir nusiperka lojalumą alkiu. Nebūsi toks kaip reikia – uždusi be užsakymų, be publikacijų, be paramos su savo vaikais, pačia, sergančiais tėveliais ir paskolomis. Daug geriau veikia, pripažinkim.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kalba projektų rašytojų neįgalumas:

“Tikras, didelis menas reikalauja užsakovo ir didelio finansavimo, kuris visais laikais išimtinai buvo ir dabar yra valdžios rankose.” Ar tikrai? O gal turtingųjų rankose? Tų, kurie patys (na, tokių Lietuvoje gal ir nėra – visi iš ES spenio žįsta). Ir ar tikrai didelio finansavimo? Lietuvos menininkų projektų finansavimo dydžiai tokie, kad absoliuti dauguma vakarų Europos menininkų netikėtų, kad galima tiek uždirbti. Be jokios priežiūros, auditų, patikros. Šiandien Jonas taryboje skirsto finansavimą Petrutei, rytoj atvirkščiai. Visos projektų rašymo gairės skirtos ES “vertybių” propagandai. Valdžia skiria tiek, kad joks kritiškas menas niekada nepasiekia projekto rašymo stadijos. Kai reikia knygos prieš Kiniją (būtent šiuo momentu), Kuolio dukra “Odilėje” parašo projektą ir – knyga knygynuose. Tobula koordinacija. Apie viską pagalvota. Ir DAR NEGANA?! Autoriau… Skaityti daugiau »

stasys

Rusteika matyt aklas ,šiais metais tik ir matome įvairius paradus ir mitingus , tai už pilietines teises Vingio parke ,tai Kauno PRIDE , ar tie patys Seimo riaušininkai ‘išbalinti’ V.Rachlevičiaus iki įprastu vakarietišku demokratijos išraišku normu. Kuo nepatenkintas autorius ? Gavai proga pasilabinti su Seimo pirmininke ir surauktais antakiais ‘pažaibuoti’. Aš tik primenu jau kuris laikas teismai ‘nachališkai’ atmetą įvairiu savivaldybių nenorą leisti mitinguoti savo gatvėse piliečiams .Policija suima po kelias dešimtis nepatenkintu ir aršiausiu, galiausiai paleidžia namolio ‘neparagavus’ bananu . Nuo piliečiu aktyvumo neatsilieka ir vyriausybė-moteru , vienas skandalingas spręndimas užsienio politikos palydį kitą o mes sparčiu žingsniu problemomis vakarėjame su naujomis reformomis . Mintis labai paprasta , kas moka plaukti plauks pats o kas nemoka lauks ‘garlaivio -gelbėtojo’… Skaityti daugiau »

Kūrybinė inteligentija

ar bent didžioji jos dalis, kuria iš ideologizuotų fondų apmokamiems puslapiams ir todėl praranda kritinį mąstymą, kartu patį kūrybiškumą bei unikalumą. Visada taip buvo, kai sistema ideologiniu požiūriu tapdavo „cementinė”. Tie inteligentai, kurie nepasiduodavo nuleistai tvarkai, tapdavo geriausiu atveju korektoriais. Na, plačiąja prasme.

Ar Nacionalinis

Susivienijimas ateis į mitingą?

amam

Vargsas staseli,tamstos minciu bukietas atima ama.Ka norejote pranesti,paslaptis.Aisku tik viena,tamsta nori bananu.

Taip

Šiuometinėje Lietuvoje viešųjų inteligentų nėra,-geriausiu atveju tai pišiniai intelektualai.

trumpai

Na NIEKADOS „Literatūra ir menas” nebuvo sazine. Buvo KGB kontroliuojamas laikrastukas sovietmeciu. Net kai „Gimtasis krastas” pradejo blaivius straipsnius spaudinti, tie vis dar i KPSS duda pute. Rusteika ryskiai su „Literaturnaja gazeta” sumaise.

Puikiai

Algimantai,
bet tas laikas jau praėjo
panašu, šiandien Europa ir mes
kultūrine prasme
gyvename kažkur ankstyvaisaisi viduramžiais
gal VI ar VII amžiuje…

Diedas

Viskas nupiesta labai juodom spalvom.
Pvz.rasanciam ar kalbet mokanciam zmogui iseitis visada yra – tapti „opozicija” ir rasineti pagal kremliaus metodyckes. Arba ikurti jutube kanala ir knaisiotis po isvietes skyles, nepamirstant kvykauti, kad „tik Lietuvoje” taip smirda.

Hm.

Apskritai abejočiau, ar kada nors ką nors sugebėjo ta inciligiencija. Kaip sako senas posakis, poetais gimstama, oratoriais tampama, intelektualais apsiskelbiama.

Al.

Kai vaikus nusivedi prie karuselių, tai po dešimt metų jie jau prisimena, kad ,,kai mes eidavom prie karuselių”. Taip ir su tuo ,,kadaise buvo” Litmeniu. Po prieškario, karo ir pokario valymų jėgos buvo labai sumenkę. Tikros laisvės liko ,,pokalbiai virtuvėse”, Aušra,Katalikų bažnyčios kronika, Zdebskis, Mikutis. Tauta snūduriavo, bet laukė. Kai valdžia atleisdavo vadžias, atsirasdavo kokie Devynbėdžiai. Andropovui su Gorbiu pradėjus Mažąjį Perkrovimą, šviesuomenė konfliktavo tik tiek, kiek leista. Kas peržengė ribą, ,,nukrito nuo tilto” ar ,,papuolė po traukiniu”. Po nepriklausomybės paskelbimo, komunočekistams pamažu susigrąžinant valdžią, vadelės palaipsniui imtos traukti, ir menininkai po truputį grįžta į valdžiai patogias vėžes. Už duoną kasdieninę apdainuodami tai, kas rūpi jų užsakovams. Pasipriešinti sunku, nes visas triūsas buvo suprantamas kaip grįžimas į Europą. O grįžus,… Skaityti daugiau »

Audronė

Kokia išmintis! Kur kaunietis Algimantas Rusteika buvo nuo 1988-ųjų metų ir tris dešimtmečius iki šiol, kol labai panoro tapti „valdžia“ – įstojo į politikų klubą?! Vienos tylaus pasėdėjimo Kauno miesto savivaldybės pirmojoje po Nepriklausomybės taryboje nepakako? Tada tarybinei „Kauno tiesai“ galėjusio tapti alternatyva „Kauno laiko“ laikraščio puslapiuose Algimanto Rusteikos išminties nebuvo nė žodžio, kaip ir vėliau leistuose kultūrinės tematikos laikraščiuose „Garsas“, „Kauno žinios“. Visų šių trijų laikraščių redakcijų darbuotojai aukojo sveikatą, asmenines lėšas, balansavo ant bado, išsekimo ribos. Algimantas Rusteika nei matė, nei girdėjo, nei žinojo, nei domėjosi. Staiga – „kur kūrybinė inteligentija dabar“? KAPUOSE!Vis dar gyvų likučiai išduoti, pažeminti, išjuokti, išstumdyti į visuomenės pakraščius, dėl išgyvenimų ne pagal jėgas susirgę nepagydomomis ligomis. Tai rašau skatinama asmeninės patirties. Gerbiamas pone,… Skaityti daugiau »

12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top