Algimantas Zolubas. Lauknešėlis politikos dirvonų purentojams

Didelė garbė svetimą kalbą mokėti,
didelė gėda savosios gerai nemokėti

Dionizas Poška

Baigiasi 26-ji nepriklausomos Antrosios Lietuvos Respublikos metai, tačiau Seimų nariai ir Valstybės vadovai (!) taip ir neišmoko taisyklingai kirčiuoti žodžių Lietuva, parlamentas, departamentas. Dažniau nei kitus valstybės tarnautojus juos girdime per radiją, matome televizoriaus ekrane. Kai išgirsti politiką, bandantį įtikinti, kad jis eina koja kojon su Lietuvà (turi būti Líetuva), pasitikėjimas juo iškart dingsta. Ar reikia jiems ir mums šito?

Bandžiau asmeniniais laiškeliais paskatinti kai kuriuos politikus išmokti minimus ir dar kitus, dažnai vartojamus žodžius taisyklingai kirčiuoti, tačiau pastangos, regis, nuėjo perniek.

Tad paprašiau buvusį Lietuvos radijo diktorių ir filologą Darių Bulavą, mokiusį kirčiavimo radijo ir televizoriaus diktorius, paruošti dažniau vartojamų žodžių kirčiavimo pavyzdžius. Jis maloniai sutiko ir atsiuntė lauknešėlį, kurį drauge su kalėdiniais ir naujametiniais linkėjimais siūlau politikams priimti ir gerai įsidėmėti (daug kartų sau kartoti).

Atkreipkite dėmesį į kelių populiarių žodžių taisyklingą norminį kirčiavimą.

1. Vardininkas Lietuvà (3a kirčiuotė)
Kilmininkas Lietuvõs
Naudininkas Líetuvai
Galininkas Líetuvą
Įnagininkas (su) Líetuva
Vietininkas Lietuvojè
Šauksmininkas (o) Líetuva!

2. Departameñtas (2 kirčiuotė), departameñto, departameñtui, departameñtą, (su) departamentù, departamentè; departamentùs.

3. Parlameñtas (2 k.), parlameñto, parlameñtui, parlameñtą, (su) parlamentù, parlamentè; parlamentùs.

Taip pat kirčiuojami ir kiti tarptautiniai žodžiai su -eñt- priesaga:

doceñtas (2 k.), reglameñtas (2 k.), sakrameñtas (2 k.) ir t. t. Yra viena išimtis – pròcentas (1 k.): pròcentu; pròcentus.

4. Poligrãfas (2 kirčiuotė), poligrãfo, poligrãfui, poligrãfą, (su) poligrafù, poligrafè.

Visi kiti tarptautiniai žodžiai su sandu „-grãfas“ kirčiuojami taip pat:

aerogrãfas (2 k.), anemogrãfas (2 k.), ergogrãfas (2 k.), fotogrãfas (2 k.), paragrãfas (2k.) ir t. t.

5. Projèktas (2 k.), projèkto, projèktui, projèktą, (su) projektù, projektè; projektùs.
(PASTABA: minimų žodžių kirčiavimas kitaip yra šiurkšti kalbos klaida, atsiradusi dėl rusų kalbos kirčiavimo modelio neigiamos įtakos lietuvių kalbai.)

Dar vieno vertalo iš rusų kalbos kirčiavimas:

6. Vardininkas Pabaltijỹs (34b kirčiuotė)
Kilmininkas Pãbaltijo
Naudininkas Pãbaltijui
Galininkas Pãbaltijį
Įnagininkas (su) Pãbaltiju
Vietininkas (kur, kame) Pabaltijyjè
Šauksmininkas (o) Pabaltij!

(Pastaba: šitas geografinis vietovardis kirčiuojamas taip pat kaip žodis: pasiuntins, pãsiuntinio, pãsiuntiniui, pãsiuntinį, su pãsiuntiniu, pasiuntinyjè, pasiuntin! Šis pavadinimas liko tik istoriniuose ir geografiniuose tekstuose. Šiuolaikinėje komunikacijoje jį keičiame terminu „Baltijos šalys, Baltijos valstybės“.)

7. Privalu išmokti taisyklingai kirčiuoti ir dabar išpopuliarėjusį žodį – alkohòlis (2 kirčiuotė). Kiti linksniai kirčiuojami taip: alkohòlio, alkohòliui, alkohòlį, alkoholiù, alkohòlyje; alkohòliai, alkohòlių, alkohòliams, alkoholiùs, alkohòliais, alkohòliuose.

8. „Lietuvos“ kartu su būdvardžiu „graži“ taisyklingo kirčiavimo pavyzdys:
Vardininkas gražì (4 kirčiuotė) Lietuvà (3a kirčiuotė)
Kilmininkas gražiõs Lietuvõs
Naudininkas grãžiai Líetuvai
Galininkas grãžią Líetuvą
Įnagininkas (su) gražià Líetuva
Vietininkas gražiojè Lietuvojè
Šauksmininkas (o) gražì Líetuva!

(Pastaba: ypatingą dėmesį siūlau atkreipti į moteriškos giminės būdvardžio naudininko linksnio (kam?) „grãžiai Lietuvai“ kirčiavimą. Kirčiuoti reikia ne galūnę, bet šaknį. Ši taisyklė galioja ir kitiems moteriškos giminės naudininko linksnio būdvardžiams, įvardžiams, skaitvardžiams bei dalyviams: (kam?) báltai, júodai, (man) pãčiai, kókiai, kitókiai, víenai, añtrai, trčiai, nšančiai ir t. t.)

9. Dar atkreipkime dėmesį, kad lietuvių kalbos žodyne nėra žodžio „įtakoti“. Jį reikia keisti junginiu „daryti įtaką“. Patartina visiems pasinaudoti ir informacija, kuri pateikta aptariant Didžiųjų kalbos klaidų sąrašą.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
mama iš kaimo

Kirčiavimas dar ne taip baisu, ypač kai dabar reikalaujama jokiam vyresniam, ypač kaimo, žmogui nesuvokiamai kirčiuoti pvz. gEgužė, bEbras, kibIras ir pan. Daug siaubingiau, kai beveik visi /išskyrus gal kokius 8/ seimo nariai, neišskiriant net švietimo viceministrų nemoka suskaičiuoti iki dviejų, ir jau antras dešimtmetis sako „du tūkstantis”, o save vadina „kompetetingais”. Turbūt, greitai pradės sakyti ir „kompetecija”

Marginalas

Tiesa, tačiau dar yra toks dalykas, kaip praktinė kalbos tikrovė ir sociolektai. Kur dar išlieka tarmės, ten niekam nereikia mokytis, visi kartu palaiko savo vietinį tarimą. Kas kita mieste, kur susidaro daugumos „žargonas” su savo „normomis”. Jei kas ims kalbėti tarsi televizijos laidos diktorius, atkreips į save dėmesį, o kam jam to reikia? Kam jam sakyti „neįprastai” su docentù, kai „visi sako” su doceñtu! Dar gerai, jei nesako su dòcentu ar net su dõcentu, arba iš viso su dócentu be jokių ten priegaidžių! Kita vertus, patinka ar ne, vyksta kalbos kitimo procesas, o normintojai eina kartu su juo, nes po laiko pereina prie „naujos normos”. Pavyzdys – tas pats lenkiškas pròcentas – kokiu pagrindu čia išimtis? Arba dviskaitos ir siekinio… Skaityti daugiau »

pilietė

o dar seimūnai sako „kainA, klausimAI, VisAginas, bIUdžetas“ ir t.t. O jeigu dar pridėsim nuolat kaišiojamą „šioje vietoje“ (užuot sakius šiuo atveju, šiuo požiūriu, šiuo klausimu, priklausomai nuo konteksto) kurį kartoja vos ne visi ir kairėje, ir dešinėje, arba „atstovauju rinkėjus, atstovauju Lietuvą, partiją“ ir pan. Galvoju, ar jie tokie negabūs, ar tiesiog negerbia savo kalbos.
1-ai komentatorei:
jokios problemos kirčiuoti „gegužĖ“, jeigu mokat sukirčiuoti žodį „kirmėlĖ“ – šių žodžių kirčiavimas vienodas; arba TrAkai kaip rAtai, akiniai- lašiniai(beje, vienas Lryto TV vedėjas kad jau sukirčiavo tai sukirčiavo: kiek Akinių turėjo… Nei verkti, nei juoktis.

Procentas ne išimtis

Žodžiuose docentas, studentas, ir pan., -ent yra lietuviško -ant atitikmuo: dėst-ant-is, besimok-ant-is.
Žodžio procentas daryba visai kita: pro-centum, lietuviškai apytiksliai būtų nuo-šimto.
Todėl ir kirčiavimas nebūtinai turi sutapti.

Pastaba

Ne tik valdzios, bet ir radijo, TV zmones, zurnalistai megsta naudoti zodzius parazitus (nieko nereiskiancius) beveik kiekviename sakinyje. Pamineciau tokius, kaip „na”, „is tikruju”, kurie tikrai kalbos nepuosia ir minties nepraturtina :).

discount_cialis
sildenafil_citrate
cialis_canada
super
cialis_cheap
cheap_viagra
11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top