Almantas Stankūnas. Ar interpeliacija Dainiui Kreiviui – tik imitacija?

Almantas Stankūnas yraverslo konsultantas, Nacionalinio susivienijimo Energetikos komiteto pirmininkas

Atrodo, Seimo opozicija tik imituoja valdančiųjų kritiką. Nesugebama ar nenorima suformuluoti Energetikos ministrui Dainiui Kreiviui iš tiesų aktualių ir esminių interpeliacinių klausimų.

Iš esmės tarp pateiktų klausimų yra tik vienas iš tiesų aštrus – dėl to, kaip buvo leista tokiems kaip „Perlas Energija“ dalyvauti elektros tiekime. Visi kiti lengvai atsakomi pačiam ministrui ir nepaliečiantys sukurtos ydingos sistemos esmės.

O Lietuva suinteresuota ir visi nusipelnėme išgirsti ministro atsakymus į kiek kitus klausimus:

1. Kodėl ministras D. Kreivys dar iki Rusijos invazijos Ukrainoje neatkreipė visuomenės ir ES institucijų dėmesio į tai, kad prekyba elektra, remiantis ribinių kaštų principu, yra netinkama ir padeda Putinui kovoti hibridinį karą prieš ES?

2. Kodėl ministras nenagrinėjo ir viešai neaptarė Ispanijos ir Portugalijos iniciatyvos elektros kainų sumažinimui ir nekėlė klausimo, ko tai pačiai problemai spręsti galėtų imtis Lietuva?

3. Kodėl ministras ES institucijoms, įskaitant aukščiausius politinius vadovus, bei viešai nekėlė klausimo dėl ydingo prekybos elektra modelio, besiremiančio ribinių kaštų principu, keitimo į kainos rinkoje formavimą remiantis pagrįstais gamintojų kaštais (ką siūlo ne vienas ekonomistas visoje Europoje)?

4. Kodėl ministras leido nutraukti sutartis su atsinaujinančius šaltinius naudojančiais elektros gamintojais, kurių pagamintos elektros supirkimui buvo taikomas, daug žemesnis už dabar esančią rinkos kainą, skatinamasis tarifas ir leido jiems laisvai parduoti elektrą biržoje arba elektros tiekėjams, vietoje to, kad visa nauda pritaikant Cost for Difference (CfD) metodą liktų Lietuvos elektros vartotojams?

5. Kodėl ministras nesirūpino, kad visi nauji pramoninių žemų kainų elektros gamintojų vystytojai gautų leidimus elektrinių statybai pagal tai, kuris gamintojas pasiūlys fiksuotą mažiausią visos elektros pardavimo kainą bent 20 metų laikotarpiui ir CfD principo pagalba visą naudą paliktų Lietuvos elektros vartotojams? Jeigu buvo rengiami aukcionai pagal minėtą principą ir nebuvo pakankamo investuotojų susidomėjimo, kodėl ministras nepasirūpino, kad toks susidomėjimas atsirastų ir kad juose dalyvautų Ignitis grupės įmonė?

6. Kodėl ministras neinicijavo tyrimo, ar „Ignitis gamyba“, pasinaudodama Lietuvos rinkoje dominuojančia Kruonio HAE ir Elektrėnų šilumine elektrine, neveikia rinkoje manipuliatyviai ir kaip susidarė didžiuliai įmonės „Ignitis gamyba“ pelnai?

7. Kodėl ministras nesiūlė atskirti į nepriklausomas įmones Ignitis nepriklausomo tiekėjo ir Ignitis visuomeninio tiekėjo veiklų, kad būtų eliminuotas įmonės ir jos vadovų vidinis interesų konfliktas, sąlygojantis, kad daug geresnės sąlygos formuoti kuo mažesnę elektros kainą vartotojams yra suteikiamos Ignitis nepriklausomam elektros tiekėjui?

8. Kodėl ministras nekėlė klausimo dėl to, kad yra tikslinga nacionalizuoti „Ignitis gamyba“ veiklą ir Estijos pavyzdžiu įteisinti universalią elektros tiekimo paslaugą (kas neįmanoma be nacionalizavimo)?

9. Kodėl ministras nesiėmė priemonių, kad būtų padidintas konkurencinis kainų spaudimas nepriklausomiems elektros tiekėjams (NET) šiomis priemonėmis:

a. Atšaukiant kainas keliantį 25 proc. antkainį garantiniam tiekimui?

b. Leidžiant vartotojams laisvai migruoti tarp nepriklausomų elektros tiekėjų ir visuomeninio tiekėjo?

c. Leidžiant visuomeniniam tiekėjui formuoti elektros kainą ne tik perkant elektrą biržoje bet ir, kaip tai leidžiama NET, panaudojant finansinius draudimo instrumentus bei tiesioginius sandorius su gamintojais?

10. Kodėl ministras nepasiūlė mažinti PVM elektros energijai, dujoms ir kurui, ką itin efektyviai išnaudoja Pietų Europos šalys?

11. Kodėl ministras nepasiūlė nedelsiant atpiginti iškastinį kurą ir tuo pačiu elektrą suspenduojant Apyvartinių taršos leidimų (klimato kaitos mokesčių) sistemos naudojimą ES? Tai galima daryti, nes ir be to šiuo metu jau egzistuoja pakankama motyvacija mažinti iškastinio kurio naudojimą ir plėtoti žaliąją energetiką.

12. Kodėl ministras nereplikuoja ES institucijoms, kad 18 ct/kWh siūloma maksimali elektros supirkimo kaina iš pigių gamintojų leidžia saulės ir vėjo jėgainėms uždirbti 200% ir didesnį pelną ir gali būti mažinama?

13. Kodėl ministras nepateikė pasiūlymo ES (o jeigu pateikė, tai kodėl jis nėra paviešintas) dėl elektros energijos prekybos tarp valstybių taisyklių, kurios leistų gauti protingą naudą tiek eksportuojančiai, žemesnių elektros kainų šaliai, tiek importuojančiai, aukštesnių elektros kainų šaliai?

14. Kodėl ministras neiškėlė ES institucijose klausimo dėl Vokietijos, kurios politika įstūmė ES į priklausomybę nuo Rusijos tiekiamų dujų, atsakomybės dėl dabartinės krizės energetikos sektoriuje ir nepareikalavo, kad Vokietija suteiktų papildomą finansinę paramą didžiausią elektros kainą turinčioms ES šalims?

15. Kodėl ministras nepasiūlė atšaukti vartotojams žalingo ribinių kaštų principo prekiaujant šiluma centralizuoto šilumos tiekimo tinkluose, kuriuose veikia nepriklausomi šilumos gamintojai – visų pirma Vilniuje?

Parlamentinė opozicija pasirinko užduoti kitokius – patogius ir paprastus klausimus, todėl šių klausimų Seimo salėje neišgirsime. Tačiau jie privalo būti išgirsti ir atsakyti. Atsakymai į juos leistų pagaliau judėti link iš tiesų kainas mažinančių, o ne begalinius elektros gamintojų ir tiekėjų pelnus milijardinėmis kompensacijomis padengiančių sprendimų.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
nusenusio

dieduko pliurpalai, geriau diedukas būtų patylėjęs

habilitâs

Mane, šios svetainės skaitytoją, domina interpeliacija Nacionalinio susivienijimo pirmininko pavaduotojui V. Sinicai. Priežastys buvo nekartą nurodytos ankstesniuose komentaruose. Pataikauti (labiau tiktų – padlaižiauti) „Litgrid“ generaliniam direktoriui, kuris apiplėšinėja Lietuvos gyventojus yra amoralu, nekalbant jau apie tai, kad R. Masiulio žmona Lina yra viena ir Nordpul direktorių (Director Serviced Markets at Nord Pool AS, Board Member APEx (Association of Power Exchanges) ir algoritmo, pagal kurį Švedijos operatoriai gali parduoti Lietuvai elektros energiją iki 100 kartų brangiau ir pasilikti sau 50% skirtumo, kuris pirmą š. m. pusmetį sudarė 128 mln. €, bendraautorė (kas galėtų paneigti, kad vyras nebuvo konsultantu, kuriant tą algoritmą). O interpeliacija D. Kreiviui yra tik politinis performensas, daugiau nieko, nes seimo dauguma neleis jo atstatydinti, juolab, kad ir opozicija… Skaityti daugiau »

Jonė

O aš ministro paklausčiau, ką jis padarė. Ką konkrečiai darė šį mėnesį, šiemet, pernai. Algos pasiimti nereikia į darbą eiti, perveda į sąskaitą, tai ko jis eina į darbą? Imituoti dirbantį? Pasėdėti spaudos konferencijose? Ką Lietuvos labui konkrečiai nuveikė? Tik nubėgo pasimelsti?

habilitâs

Ir dar.
Kam A. Skardžius autoritetas, o kam ne, – mentaliteto klausimas. Asmeniškai ir į R. Janutiene žiūriu rezervuotai, bet… faktai yra faktai, gali interpretuoti kaip nori, tačiau jų – nepaneigsi (tik 25 min., galima žiūrėti iki 7 min., iki 17 min. arba visą).

https://youtu.be/n6Ncw9lpZeE

Giljotina

Brangusis,o paties klausimuose labai aiškus žinojimas,kad : kas galėtų paneigti, jog visa valdžios šobla yra giliai įmerkus rankutes į elektros kainų aferą ir aiškių aiškiausiai iš to gauna laaabai apčiuopiamą naudą.Išvada: jiems ne „interpeliacija” o tik giljotina Lukiškių aikštėj būtų paveikus argumentas elgtis kiek civilizuočiau.

T0mas J.

Nacionalinio Susivienijimo atstovai, paaiškinkit prašau, kaip portalas tiesos.lt atsidūrė jūsų rankose.
Ar jums ne gėda slėpti šią informaciją?
Kodėl slepiate redakcijos narių pavardes?

Britka

Kokios interpeliacijos? Jeigu virš 1000000 sutarčių įrašyta, Ignitis numato be sutarties pakeisti tarifą į norimą skaičių neinformavus vartotojų, kas per lupikavimas?Reik Kreiviui viešai ņutraukti kelnės ir ikrėsti 100 rykščių.Geriausias sutarčių reguliavimas.

OpTV

Adrius Butkevičius, Tomas Čyvas ir specialūs svečiai Seimo narys Valius Ąžuolas ir politologas Bernardas Ivanovas apie „elektros taupymą”, spekuliančių šėlsmą, spekuliavimą ukrainiečių krauju ir prasidėjusį elito skilimą,
Užuot vijusi lauk elektros spekuliantus ir tramdžiusi Ignitį Šimonytės vyriausybė rengia patyčių šou: gesins šviesas gatvėse ir įstaigose, mažiau šildys ligonines ir mokyklas. Kuo tai jai baigsis?
Ar tikrai kainos kyla tik dėl karo Ukrainoje?
Kaip mokesčių pinigus naudoja valdžia?
Ar valdžią aptarnaujantis elitas pradėjo skilti?
https://www.youtube.com/watch?v=CNLzIbf8Unc&t=0s&ab_channel=OpTV
Ąžuolas: 6 ct už kilovatą! Tokia yra tikroji kaina
https://www.youtube.com/watch?v=GuFgtpJ2Cvo&ab_channel=OpTV

Romanas Balmakovas (The Epoch Times)

Marcelis Crokas yra olandų mokslo žurnalistas, daug metų tyrinėjęs ir rašęs pasaulinės klimato kaitos mokslo tema. Šiame interviu Crokas išsklaido keletą akivaizdžių neatitikimų, kuriuos iškėlė klimato kaitos iniciatyvų šalininkai, nepaisant mokslinių įrodymų, rodančių kitaip. Tada Crok atskleidžia absurdišką metodologiją, kurią naudoja klimato mokslo bendruomenė, siekdama pasiekti „97 procentų sutarimo“ skaičių, kuris yra viso klimato kaitos argumento pagrindas. Pokalbis pereina prie kylančio jūros lygio diskusijų, kur Crokas teigia, kad jei CO2 iš tikrųjų būtų pakilusio jūros lygio priežastis, mes būtume tikėję, kad po 1950 m., kai pasaulyje išaugo CO2 emisijos, smarkiai padidės vandens lygis. Mokslas to tiesiog nepalaiko. Crokas baigia pokalbį aptardamas, kaip klaidingas klimato mokslas tiesiogiai veikia jo šalį, nes naujausi duomenys rodo, kad net 1,2 mln. namų ūkių Olandijoje… Skaityti daugiau »

Opui

na, elementaraus vidurinio išsilavinimo krizė 🙁 Mokama ne už kilovatą ,o už kilovatvalandę .6 cnt ,BET LIETUVIŠKO LITO , – tokia buvo paskutinė mūsų kabyliaus „laikinai uždarytos” Ignalinos AE 1 kWh SAVIKAINA paskutinio jos išleisto biuletenio apie savo veiklą metu.Už perdavimą dadėjus , mes tuo metu mokėjom 15 cnt/kWh ,arba tiksliau o,15 Lt/kWh.(0,04 eur/kWh).

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Sukilimas

Ai,galit pliurpt

kiek lenda.Taip jums visiems ir reikia.Nenorejot pacioj pradzioj,perniai,geguzes 15a pastovet mitinge,kur realiai galima buvo ispasolvonint sikmonke,tai daba kuku.Ir dar daugiau jus grabys,kol netapsit ‘visai laimingi’…,ot gerai,ot gerai…

T0mas J.

Kai girdėjau kalbas jog NS yra konservatorių projektas – netikėjau.
Vėliau.. suabejojau.
O ką galvoti dabar, pamačius jog NS autorius publikuoja lrt.lt ?
Rugsėjo 24 d. devintą valandą ryto Almanto Stankūno straipsnį išpublikavo LRT ir tik tos dienos vėlų vakarą (22:15) – tiesos.lt

http://www.lrt.lt/naujienos/pozicija/679/1785353/almantas-stankunas-ar-interpeliacija-dainiui-kreiviui-tik-imitacija

- - -
Taigi paukscio koresas

r.masiulis su boba verda ta smala,o ns baisiai su tuo kaunasi.Durnina mus kas netingi.Mes esam idiotu tautele,laikas jau isnykt.jAUNIMELIS NEKOKS,BUS KAPUT GALUTINAI.Ner ko daugiau burnos ausint.Fin.

habilitâs

Štai ir atskriejo džiugioji naujiena: Gerovės valstybės informbiuras pranešė, kad tautos didvyris D. Kreivys atlaikė opozicijos šturmą ir toliau lips į aukštą įtampos stulpą. Lietuva ir vėl turi unikalią galimybę – laukti elektros srovės, pigios…

Performencas baigėsi!

16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top