Praeitais metais valdantieji biudžete paskyrė virš 800 mln. EUR dujų ir elektros kainų kompensacijoms tiekėjams iki šių metų liepos 1 d.
Neseniai berods D. Kreiviui prasprūdo, kad elektros kainų kompensacijoms dėl kritusių kainų reikės apie 160 mln. EUR, tik atrodo ši informacija iš viešos erdvės greitai išgaravo.
Iš karto pagalvojau, o kodėl išvis reikėtų tiekėjams mokėti tas kompensacijas, jeigu vidutinės elektros kainos, kuriomis taip vadinami nepriklausomi elektros tiekėjai šį pusmetį perka elektrą bus pakankamai žemos, kad jie tiektų elektrą vartotojams už 28 cnt/kWh ir dirbtų pelningai?
Atsakymas gali būti labai paprastas: kai kurią nors valandą įsigijimo kainos dėl svyravimų biržoje viršija tiekėjui kaštus, kurie būtini, kad sutilpti į elektros kainą vartotojui lygią 28 cnt/kWh, tai valstybė kompensuoja tuos kaštus, o kai įsigijimo kainos yra daug mažesnės, tai valstybė nekompensuoja, tačiau tiekėjas susideda į kišenę didžiulį pelną. Labai patogu – nuostoliai kompensuojami, o visas pelnas paliekamas.
Štai šiame pranešime nurodyta, kad balandį Lietuvoje vidutinė kaina biržoje buvo 6,7 cnt/kWh. Pridedam PVM ir fiksuotus tiekimo ir skirstymo mokesčius ir gauname apie 18 cnt/kWh, ir apytikriai 10 cnt/kWh keliauja tiekėjui į pelną. Tuo tarpu pranešime rašoma, kad kai kuriais laikotarpiais kainos biržoje buvo ir neigiamos!
Tai kas sukontroliuos tuos tiekėjų pelnus ir pasakys, kad karalius nuogas – neveikia jokia elektros tiekimo rinkos liberalizacija?!
Tuo tarpu lauksime informacijos apie tai kiek dar per mokesčius dotacijų pavidalu sumokėsime ir taip riebius pelnus gaunantiems tiekėjams per šių metų pirmą pusmetį.
Nuoroda į pranešimą