Papildomą perteklinio pigių elektros gamintojų pelno apmokestinimą panaudoti kainų kompensavimui vartotojams partija Nacionalinis susivienijimas ir aš savo tekstuose siūlėme nuolat nuo šių metų pradžios.
Tačiau mūsų neoliberalizmo dievams besimeldžiantiems politikams tai buvo nė motais. Jie geriau skandins valstybę skolų liūne, žlugdys elektros sąskaitų nepakeliančius verslus ir varys į neviltį elektros vartotojus, bet „šv.” pelno nelies.
Dabar kojele treptelėjo ES. Todėl Lietuvos teritoriją, politikais apsimetantys, valdantys administratoriai turėtų suklusti.
Kažin koks bus jų atsakas?
Kad informacija nepasklistų per daug plačiai, VŽ ją skelbia tik prenumeratoriams.
Todėl įdedu nedidelę ištrauką apie tai ką šioje srityje rengiasi daryti kitos šalys:
„Jungtinėje Karalystėje pasiūlyta naftos ir dujų bendrovių nenumatytą pelną apmokestinti ne 25%, o 35%. Be to, 45% tarifu norima apmokestinti elektrą gaminančių įmonių nenumatytą pelną.
Aiškėja, kad, pavyzdžiui, Čekijoje bus įvestas 60% tarifas, kuriuo bus apmokestintos nenumatytos bankų ir energetikos įmonių įplaukos. Vokietijoje ketinama 90% apmokestinti elektrą gaminančių įmonių papildomas pajamas, kurios viršija gamybos savikainą.
Vokietijos finansų ministerija siekia įvesti 33% mokestį naftos ir dujų bendrovėms, kurios gavo nenumatyto pelno, lapkričio 22 d. pranešė vokiečių leidinys „Die Welt“.
Remdamasis dokumento projektu, leidinys skelbia, kad naftos, dujų, anglies ir perdirbimo sektorių įmonės, kurių šių ir kitų metų pelnas yra daugiau nei 20% didesnis nei vidutinis 2018–2021 m. pelnas, turės mokėti papildomą mokestį.
Lenkijoje, kur buvo pristatytas 50% nenumatyto pelno mokestis ne tik energetikos, bet ir kitoms didelėms įmonėms planas, svarstoma jį atidėti dėl itin sunkios energetikos įmonių likvidumo situacijos, skelbia verslo leidinys bankier.pl.
Daugelis kartais pelną išauginusių įmonių elektrą gamina saulės, vėjo parkuose arba eksploatuoja branduolines jėgaines – nepasikeitus sąnaudoms, o išaugus elektros kainoms, jų pajamos ir pelnai šovė į viršų, rašo „The New York Times“.”
Martynas Nagevičius gal su pramoninių vėjo ir saulės jėgainių savininkais ir investuotojais imkitės iniciatyvos ir pasiūlykite Vyriausybei sudaryti 15-25 metų fiksuotos elektros kainos pardavimo sutartis CfD principu mainais į tai, kad nebus keičiami pelno mokesčiai?
Turint omenyje, kad Vakarų Europoje naujų vėjo ir saulės jėgainių vystymo aukcionuose minėta kaina sudaro 5,5-6,5 cnt/kWh, gal 6-7 cnt/kWh būtų priimtina investuotojams?
O jeigu Vyriausybė nereaguos, tai galėsite nusiplauti rankas ir bakstelėti pirštu į politikus, jeigu kas nors dar bandys jums priekaištauti, kad lobstate vartotojų sąskaita.
Nuoroda į pranešimą: https://www.vz.lt/pramone/energetika/2022/11/25/nenumatytas-energetikos-imoniu-pelnas–biudzetu-skyles-kamsantis-taikinys-ant-nugaros