Alvydas Mozeris. KT nustato, jog Vyriausybės nutarimas prieštarauja Konstitucijai, bet leidžia veikti daugiau nei metus!

2021 spalio 15 dienos nutarimu Konstitucinis Teismas (KT) pripažino, kad Konstitucijos 5 straipsnio 2 daliai, 53 straipsnio 1 daliai, konstituciniams teisinės valstybės, valdžių padalijimo principams prieštarauja: Sveikatos draudimo įstatymo 10 straipsnio 1 dalies, Farmacijos įstatymo 57 straipsnio 2 dalies nuostatos, jų pagrindu priimtas Vyriausybės 2005 m. rugsėjo 13 d. nutarimas ir juo patvirtintas Aprašas.

Kuo šis KT nutarimas svarbus ir, kodėl jį noriu pakomentuoti?

Visų pirma, sakau – puiku! Puiku, nes KT dar kartą patvirtino, kad iš konstitucinio teisinės valstybės principo, kitų konstitucinių imperatyvų kyla reikalavimas įstatymų leidėjui, kitiems teisėkūros subjektams paisyti iš Konstitucijos kylančios teisės aktų hierarchijos, be kita ko, reiškiančios, kad draudžiama žemesnės galios teisės aktais reguliuoti tuos visuomeninius santykius, kurie gali būti reguliuojami tik aukštesnės galios teisės aktais, taip pat poįstatyminiais teisės aktais reguliuoti santykius, kurie turi būti reguliuojami tik įstatymais.

Konstitucinis Teismas ne kartą yra konstatavęs ir tai, kad Lietuvoje nėra deleguotosios įstatymų leidybos, todėl Seimas – įstatymų leidėjas negali pavesti Vyriausybei ar kitoms institucijoms poįstatyminiais aktais reguliuoti tų teisinių santykių, kurie pagal Konstituciją turi būti reguliuojami įstatymais, o Vyriausybė negali tokių įgaliojimų perimti.

Kitaip tariant, KT dar kartą (žinoma, netiesiogiai, nes tai nebuvo šios bylos nagrinėjimo dalyku) patvirtino, kad ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas „Dėl ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ (toje jo dalyje, kuri nustato ūkinės veiklos, viešųjų ir administracinių paslaugų teikimo, asmens judėjimo laisvės ribojimus) prieštarauja Konstitucijai. Tikrai neįsivaizduoju, kad byloje dėl aptariamo Vyriausybės nutarimo (o ji tikrai bus) KT galėtų priimti kitokį nutarimą.

Kita vertus KT šiandieną taip pat nutarė, kad 2021 m. spalio 15 d. priimtas teismo nutarimas Teisės aktų registre bus paskelbtas tik… 2023 m. sausio 2 d… Ne, aš tikrai nesuklydau – daugiau nei po metų!

Reziumė?

Pirma, KT nustato, jog įstatymas ir Vyriausybės nutarimas prieštarauja Konstitucijai, tačiau ir toliau savo neveikimu leidžia daugiau nei metus laiko (!!!) šiais teisės aktais vadovautis, kadangi jie iš teisės sistemos bus išimti tik tada, kai šios dienos KT nutarimas bus paskelbtas Teisės aktų registre, t. y. tik 2023 m. sausio mėn.

Antra, dabar bandau įsivaizduoti, koks galėtų būti KT nutarimas būsimoje byloje dėl Vyriausybės nutarimo „Dėl ekstremaliosios situacijos paskelbimo“…

Na, jis galėtų būti maždaug toks:

„KT nutaria pripažinti, kad Vyriausybės nutarimas „Dėl ekstremaliosios situacijos paskelbimo“ prieštarauja Konstitucijai. KT taip pat nutaria, kad KT nutarimas Teisės aktų registre turi būti paskelbtas, kai baigsis ekstremalioji situacija, bet ne vėliau kaip 2050 m. vasario 29 d.“.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
cia

jau ne pandemine psichoze, cia jau sizofrenija.

KT -dvejetukininkų teisininkų

kloaka. KT – bemokslių šaika? Ar Lietuvos teisingumo ir teisės griovėjas. Išvis tokį ,,teismą” seniai laikas palikti tik kaip departamentą prie Auščiausiojo teismo. Sutaupytų Lietuva milijonus.

stasys

reiktu nuorodos į originalų dokumentą .

Egidijus

Sveikinu skaitytojus, portalas tiesos.lt perimtas. Jį perėmė Nacionalinis susivienijimas. Dabar čia matysite Sinicą, Radžvilą, Šopauską, Nemunaitį ir kitus NS autorius. Kitų konkurentų, ypač Šeimų Sąjūdžio autorių, nebematysit niekada.
Portalas įkurtas 2012, iki 2015 m.priklausė Lietuvos sąrašui. Po to paverstas visuomeniniu, jį nemokamu, kasdieniu darbu “vežė” redaktorė Ramutė Bingelienė. Laisvūnas Šopauskas praktiškai niekuo neprisidėjo, tačiau turėjo administratoriaus teises.
Ir štai, spalio 8 dieną Laisvūnas su niekuo niekaip nepasitaręs, slapčia visą redakcinę kolegiją pašalino, prieigą prie tinklalapio panaikino. Pažiūrėkit į skyrelį Redakcija, ten baltas lapas. Taip veikia “nacionalinis susivienijimas”, tapęs svetimų tinklalapių ir kitų įdėto darbo vagimi.
Kol Šopauskas šį komentarą pastebės ir ištrins, prašyčiau jį nukopijuoti ir dalintis po visais įrašais komentaruose.
Žmonės turi žinoti, kas vyksta.

4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top