Alytaus pilietinis judėjimas tarė „Mes ateinam“

Nomeda Simėnienė

Birželio 7 dienos šeštadienio rytas Alytuje prasidėjo neįprastai. Pagrindinėje Rotušės aikštėje, priešais miesto savivaldybę, pridygo skėčių nuo saulės, ant betoninių plytelių – patiesti pledai, o ant jų – termosai su arbata, kava ir bandelėmis. Tokia žaisminga forma šį pavasarį įsikūręs Alytaus pilietinis judėjimas pradėjo prisistatymą visuomenei ir taip pademonstravo vieną iš savo deklaracijos nuostatų – sugrąžinti miestą, ypač jo centrą, žmonėms. Šiuo metu centrinėje miesto aikštėje važinėti dviračiais, riedučiais ar riedlentėmis yra draudžiama. Tokia valdžios pozicija šią miesto dalį daro negyvą ir bedvasę. „Gyventi draudžiama?“ retoriškai klausė atsiradę užrašai prie draudžiamų ženklų, o šalia augantis medis virto Idėjų medžiu, ant kurio sukabintų kortelių dalyviai galėjo užrašyti savo mintis. Viena iš jų buvo – „Šalin partines kuopeles ir valdininkus iš bendruomenių tarybų“. Merijos prieigose, kaip valdžios simbolis, stūksojo didžiulė tuščia butaforinė kėdė – krėslas…

„Mes ateinam“ – taip Alytaus pilietinio judėjimo nariai į pikniką-sueigą kvietė visus, norinčius pabendrauti, išsakyti savo nuomones ar sumanymus, pabūti drauge. Judėjimo tikslus pristatė Liudas Ramanauskas, Leonas Karpalavičius ir kiti jo steigėjai. Jie pabrėžė, kad judėjimas atviras visiems, kurie nori prisijungti savo geromis idėjomis miestui ir jo žmonėms. Judėjimo gretose – nepartiniai Alytaus krašto žmonės, susivieniję po šūkiu „Būkime realistais – reikalaukime neįmanomo“.

Kartu su judėjimu puikią idėją įgyvendino Alytaus Alumni klubas, Pasaulio ekonomikos forumo jaunimo tinklo „Global Shapers“ Lietuvoje nariai. Palaikydami judėjimo nuostatas pritarė Robertos Burinskaitės pasiūlyti idėjai surengti Bendruomenių iniciatyvų festivalį „10+ per 1 dieną“ – skatino miestiečius padaryti mažiausiai tiek gerų darbų. Tokia šventė yra visiškai nauja koncepcija Lietuvoje, kai bendruomenės nutarė nelaukti, kol kas nors suorganizuos šventę, bet patys pristatė save, savo veiklą ir tikslus.

Bendruomeniškumo skatinimo idėja buvo sėkmingai priimta. To įrodymas akivaizdus. Tądien išsivystė tokios iniciatyvos, kaip anoniminis sūpynių fondas, rytinė mankšta prie Dailidės ežerėlio, Lindyhop‘o pamoka, Baltosios rožės sodinimas prie radijo stoties FM-99, kino vakaras po atviru dangumi, vakarinė muzikinė nata „Fenixe“, stovo dviračiams Alytaus herbo motyvais sukonstravimas, futbolo turnyras, šaudymas iš lanko ir kt. Beje, panašūs bendruomenių festivaliai tądien įvyko ne tik Alytuje, Lietuvoje, bet ir Kanados miestuose: Vankuveryje, Toronte, Monrealyje ir Halifakse.

Alytaus pilietinio judėjimo steigėjai – 12 žinomų inteligentijos atstovų. Tai Redas Diržys, Algirdas Mainelis, Leonas Karpalavičius, Kazimieras Sventickas, Liudas Ramanauskas, Vaidilė Gailienė, Linas Jakštonis, Arvydas Kinderis, Edvardas Minkevičius, Inesa Pilvelytė, Mantas Kazakevičius, Petras Lisauskas. Savo deklaracijoje jie kreipiasi į bendrapiliečius, kuriuos taip pat „neramina skauduliai dėl neteisingumo, valdančiųjų arogancijos, žmoniškumo stokos, paniekos bedaliams ir kitaminčiams“ ir kviečia:

– kartu būkime savo kiemo, gatvės, rajono, miesto šeimininkais;
– grąžinkime miestą ir ypatingai jo centrą visiems žmonėms;
– nekeikime valdžios, kurią patys išrinkome, bet priverskime ją tarnauti mūsų bendruomenei;
– mūsų balsai tinkami ne vien rinkimams, reikalaukime išrinktuosius girdėti mus visur ir visada;
– kritiškai vertinkime partijas, kurių rinkiminiai pažadai tėra liūdnos lietuviškos pasakos;
– išsivalykime nuo partinio-klaninio mąstymo ir kolektyvinės (ne)atsakomybės;
– netoleruokime jokio valdžios smurto ir kriminalinės moralės;
– matykime problemas ir ieškokime efektyviausių sprendimų kartu – čia ir dabar;
– dalyvaukime ten, kur mūsų vardu priimami sprendimai;
– priešinkimės nejautrumo ir vartotojiškumo ideologijų apraiškoms bendruomenėje;
– auginkime, o ne gaminkime kultūrą mūsų krašte;
– pakvieskime išvykusius bendrapiliečius dalyvauti miesto valdyme ir gyvenime;
– pasitelkime drąsą, fantaziją ir poeziją vietoj abstrakcijų ir simbolių;
– mums politika – kiekvieno pilietinė pareiga ir judėjimo pilietiniai tikslai, o ne lindimas valdžion.

Alytiškių pasveikinti atvyko Panevėžio pilietinio judėjimo KARTU, įsikūrusio prieš metus, atstovai Povilas Urbšys, Darius Viržonis, Nomeda Simėnienė. Panevėžiečių judėjimo tikslai giminingi, tarp jų – vienyti pozityvius, permainų visuomenėje siekiančius žmones nepaisant jų ideologinių, politinių, religinių ar kultūrinių pažiūrų ir siekti, kad būtų užtikrinta piliečių savivaldos teisė kurti ir tvarkyti savo kasdienį gyvenimą.

Linkėdami Dzūkijos sostinei tapti geruoju pilietiškumo užkratu aplinkiniuose miesteliuose, svečiai įteikė plakatą su tokiais Mahatmos Gandhi žodžiais: „Iš pradžių jie tave ignoruoja. Tada jie iš tavęs juokiasi. Vėliau jie tave muša. O tada tu juos nugali.“

Pajudėjo ir Alytus. Kas kiti?..

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top