Alytaus pilietinis judėjimas tarė „Mes ateinam“

Nomeda Simėnienė

Birželio 7 dienos šeštadienio rytas Alytuje prasidėjo neįprastai. Pagrindinėje Rotušės aikštėje, priešais miesto savivaldybę, pridygo skėčių nuo saulės, ant betoninių plytelių – patiesti pledai, o ant jų – termosai su arbata, kava ir bandelėmis. Tokia žaisminga forma šį pavasarį įsikūręs Alytaus pilietinis judėjimas pradėjo prisistatymą visuomenei ir taip pademonstravo vieną iš savo deklaracijos nuostatų – sugrąžinti miestą, ypač jo centrą, žmonėms. Šiuo metu centrinėje miesto aikštėje važinėti dviračiais, riedučiais ar riedlentėmis yra draudžiama. Tokia valdžios pozicija šią miesto dalį daro negyvą ir bedvasę. „Gyventi draudžiama?“ retoriškai klausė atsiradę užrašai prie draudžiamų ženklų, o šalia augantis medis virto Idėjų medžiu, ant kurio sukabintų kortelių dalyviai galėjo užrašyti savo mintis. Viena iš jų buvo – „Šalin partines kuopeles ir valdininkus iš bendruomenių tarybų“. Merijos prieigose, kaip valdžios simbolis, stūksojo didžiulė tuščia butaforinė kėdė – krėslas…

„Mes ateinam“ – taip Alytaus pilietinio judėjimo nariai į pikniką-sueigą kvietė visus, norinčius pabendrauti, išsakyti savo nuomones ar sumanymus, pabūti drauge. Judėjimo tikslus pristatė Liudas Ramanauskas, Leonas Karpalavičius ir kiti jo steigėjai. Jie pabrėžė, kad judėjimas atviras visiems, kurie nori prisijungti savo geromis idėjomis miestui ir jo žmonėms. Judėjimo gretose – nepartiniai Alytaus krašto žmonės, susivieniję po šūkiu „Būkime realistais – reikalaukime neįmanomo“.

Kartu su judėjimu puikią idėją įgyvendino Alytaus Alumni klubas, Pasaulio ekonomikos forumo jaunimo tinklo „Global Shapers“ Lietuvoje nariai. Palaikydami judėjimo nuostatas pritarė Robertos Burinskaitės pasiūlyti idėjai surengti Bendruomenių iniciatyvų festivalį „10+ per 1 dieną“ – skatino miestiečius padaryti mažiausiai tiek gerų darbų. Tokia šventė yra visiškai nauja koncepcija Lietuvoje, kai bendruomenės nutarė nelaukti, kol kas nors suorganizuos šventę, bet patys pristatė save, savo veiklą ir tikslus.

Bendruomeniškumo skatinimo idėja buvo sėkmingai priimta. To įrodymas akivaizdus. Tądien išsivystė tokios iniciatyvos, kaip anoniminis sūpynių fondas, rytinė mankšta prie Dailidės ežerėlio, Lindyhop‘o pamoka, Baltosios rožės sodinimas prie radijo stoties FM-99, kino vakaras po atviru dangumi, vakarinė muzikinė nata „Fenixe“, stovo dviračiams Alytaus herbo motyvais sukonstravimas, futbolo turnyras, šaudymas iš lanko ir kt. Beje, panašūs bendruomenių festivaliai tądien įvyko ne tik Alytuje, Lietuvoje, bet ir Kanados miestuose: Vankuveryje, Toronte, Monrealyje ir Halifakse.

Alytaus pilietinio judėjimo steigėjai – 12 žinomų inteligentijos atstovų. Tai Redas Diržys, Algirdas Mainelis, Leonas Karpalavičius, Kazimieras Sventickas, Liudas Ramanauskas, Vaidilė Gailienė, Linas Jakštonis, Arvydas Kinderis, Edvardas Minkevičius, Inesa Pilvelytė, Mantas Kazakevičius, Petras Lisauskas. Savo deklaracijoje jie kreipiasi į bendrapiliečius, kuriuos taip pat „neramina skauduliai dėl neteisingumo, valdančiųjų arogancijos, žmoniškumo stokos, paniekos bedaliams ir kitaminčiams“ ir kviečia:

– kartu būkime savo kiemo, gatvės, rajono, miesto šeimininkais;
– grąžinkime miestą ir ypatingai jo centrą visiems žmonėms;
– nekeikime valdžios, kurią patys išrinkome, bet priverskime ją tarnauti mūsų bendruomenei;
– mūsų balsai tinkami ne vien rinkimams, reikalaukime išrinktuosius girdėti mus visur ir visada;
– kritiškai vertinkime partijas, kurių rinkiminiai pažadai tėra liūdnos lietuviškos pasakos;
– išsivalykime nuo partinio-klaninio mąstymo ir kolektyvinės (ne)atsakomybės;
– netoleruokime jokio valdžios smurto ir kriminalinės moralės;
– matykime problemas ir ieškokime efektyviausių sprendimų kartu – čia ir dabar;
– dalyvaukime ten, kur mūsų vardu priimami sprendimai;
– priešinkimės nejautrumo ir vartotojiškumo ideologijų apraiškoms bendruomenėje;
– auginkime, o ne gaminkime kultūrą mūsų krašte;
– pakvieskime išvykusius bendrapiliečius dalyvauti miesto valdyme ir gyvenime;
– pasitelkime drąsą, fantaziją ir poeziją vietoj abstrakcijų ir simbolių;
– mums politika – kiekvieno pilietinė pareiga ir judėjimo pilietiniai tikslai, o ne lindimas valdžion.

Alytiškių pasveikinti atvyko Panevėžio pilietinio judėjimo KARTU, įsikūrusio prieš metus, atstovai Povilas Urbšys, Darius Viržonis, Nomeda Simėnienė. Panevėžiečių judėjimo tikslai giminingi, tarp jų – vienyti pozityvius, permainų visuomenėje siekiančius žmones nepaisant jų ideologinių, politinių, religinių ar kultūrinių pažiūrų ir siekti, kad būtų užtikrinta piliečių savivaldos teisė kurti ir tvarkyti savo kasdienį gyvenimą.

Linkėdami Dzūkijos sostinei tapti geruoju pilietiškumo užkratu aplinkiniuose miesteliuose, svečiai įteikė plakatą su tokiais Mahatmos Gandhi žodžiais: „Iš pradžių jie tave ignoruoja. Tada jie iš tavęs juokiasi. Vėliau jie tave muša. O tada tu juos nugali.“

Pajudėjo ir Alytus. Kas kiti?..

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
stebėtojas

atrodo, kad alytiškių bendruomnės judėjimas kol kas atrodo gana pažangus. Tik neduok Dieve jiems patekti kokio Urbšio globon. Kad neatsitiktų taip kaip su Garliavos judėjimu, kuris kaip mat buvo nukeiptas prieš Prezidentę.

beje

stebėjau ne kartą kaip kėgėbistai bet kokį pažangų judėjimą nukreipdavo sau norima linkme. Alytiškiai, būkite budrūs!!!

Taigi

Jeigu šiuo metu susirinkęs judėjimas nekalba apie svarbiausią pilietinei visuomenei įvykį – artėjantį referendumą, tai toks judėjimas nė sudilusio skatiko nevertas.

skaitytojas

Panašiai bjaurią situaciją, kuri, matomai ir privedė prie mūsų valstybingumo praradimo, aprašė dar poetas Maironis prieš mirtį 1932 m.: . „Lietuva – didvyrių žemė“ Mūsų giedama seniai; Bet iš tos didybės semia Savo naudą tik velniai. . Bočių laurais pasipuošę, Vien temokame svajot, Ar, didžius planus paruošę, Sau rimtai ant jų miegot. . Dirbti darbą, nešti naštą, Braukti prakaitą dienos, Pasišvęst už savo kraštą, Jei to niekas nežinos, – . Tai per žema, negarbinga Mums, didvyriams tos tautos, Kur norėtų tapt galinga Nuo Liepojos lig Brastos. . Mums platybių reikalauja Bočių sienos, jų vardai, Bet viduj šeimininkauja Lenkai, žydai ir gudai. . Čia lietuvis besijausti Gal kaip svetimoj troboj, Tik kad mažumų neskriausti Joms užtikrintoj globoj!.. . Servilizmo atėjūnų –… Skaityti daugiau »

laitas

Nenoriu patekti Urbšio globon,kaip buvo pats vyriausias vagių,žulikų gaudytojas mūsų mieste,kodel jam nesimate žulikai,kurie miesto gatvių remontui prievartavo pinigus iš gyventojų,kodel nepastebejo žilvičių mero pilių,sklypų ir kitokių turtų,dabar ,kaip turime dirbantį merą,už gatvių remontą jis pinigų nerenka,tiesia naujus dviračių takus,stato aplinkelius,esfaltuoja duobetas gatves.Kruopščiai šienaujamos upes pakrantes,parkai,skverai,sodinamos geles.Turtų meras tikrai nesukraus, ačiū jam,sekmes jam tarnyboje.

Kritikas Pikčiurna

Šaunuoliai alytiškiai! Nušluostė nosį didiesiems miestams ir net Vilniui.
Bet, svarbiausia, be nomenklatūrinės „valdžios” įsikišimo…

Ar ilgai ši ugnelė rusens

Alytiškių pradžia padaryta gera, tik ar ilgam? Jeigu jie nenuleis rankų ir pagal jų numatytas gaires jas vykdis tai bus savotiškas savivaldybės referendumas.
Vienas komentatorius rašė: – „Jeigu šiuo metu susirinkęs judėjimas nekalba apie svarbiausią pilietinei visuomenei įvykį – artėjantį referendumą, tai toks judėjimas nė sudilusio skatiko nevertas”. Aš nežinau ar buvo kalbėta apie artėjanti referendumą ar ne bet jeigu ne tai labai blogai. Po įvykusio referendumo bus matyt kaip alytiškiai ir Alytaus rajono žmonės nubalsavo. Bus matyt ar jiem rūpi Lietuvos ateitis ir jų vaikų ateitis.

siaubas

Ar Jums nejuokinga? Kažin ar tarp jų visi nepartiniai? 😀 gal tik oficialiai nepartiniai, bet širdies gilumoje vistiek jų buvo yra ir bus visada… 😀 tad nejuokinkite pasaulio su tokiom nesamonėm ir nedarykite gėdos patys sau… o torencijos Jums visiems linkėčiau patiems laikytis, nes pagarbos jokios aš nematau ne tik žmogui bet ir Alytaus miestui…

Rūta

Palinkėkim kuo geriausios sėkmės, alytiškiams. Džiuagiuosi, kad yra visai naujų žmonių visuomeninėje veikloje , gal nekartos senų klaidų, nors be patirties, galima ir suklysti. Linkiu dirbti darbus su kuo mažiau klaidų:). Nepamirškit, kad artėja svarbiausias Lietuvos įvykis -Tautos referendumas.

9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top