Ligija Tautkuvienė
Sekmadienį, gruodžio 15 d., Čikagos ukrainiečių kongreso komiteto Amerikoje (UCCA) Illinois valstijos skyriaus kvietimu į mitingą Čikagoje susirinko per penkis šimtus žmonių, palaikančių Ukrainos EuroMaidano siekį integruotis į ES ir siekiančių sustabdyti žmogaus teisių pažeidimus Ukrainoje.
Kviesdami tautiečius, ukrainiečiai nepamiršo ir jiems artimų, kaip patys sakė, „brolių ir seserų“ iš trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos bei Estijos ir Gruzijos. Tarp susirinkusiųjų buvome ir mes, trys lietuviai – išeivijos antrosios kartos advokatas Saulius Kuprys ir du trečiabangiai – visur spėjantis pabuvoti Ernestas Lukoševičius ir šių eilučių autorė.
Mitingą pradėjo ukrainiečių dvasininkai, atstovaujantys kelioms krikščioniškoms konfesijoms, tarp jų – ir katalikams. Negaliu be jaudulio kalbėti apie juos, jų meilę istorinei Tėvynei Ukrainai, patriotiškas kalbas. Ir su skausmu tenka pripažinti, kad mūsų tautos kunigai ne tik nedalyvavo (maloni išimtis – vyskupas Jonas Kauneckas) pasirašant už Tautos referendumą, neskatino tikinčiųjų, bet net pageidavo, kad apie tai nebūtų kalbama ar kviečiama pasirašyti bažnyčių prieigose…
Buvo šaltoka ir vėjuota diena (gal ne veltui Čikaga vadinama Vėjų miestu). Kelias valandas trukęs mitingas persmelkė šalčiu – šalo rankų, kojų pirštai… Bet tokią svarbią dieną šildė žmonių artuma, supratimas, kad būdami kartu, galime daugiau pasiekti, daugiau nuveikti.
Gausybė plakatų iškalbingais tekstais liudijo viena – žmonės turi teisę į žodžio laisvę, teisę gyventi, dirbti, kurti laisvėje: „Geriau Europa nei Sibiras“, „Mes esame Europoje“, „Janukovičių – į Sibirą, Ukrainą – į Europą“ ir t.t. Tokiais ar panašiais tekstais plakatuose ukrainiečiai reiškė savo valią.
Be Ukrainos Kongreso atstovų, mitinge kalbėjo ir svečiai – keli JAV kongresmenai, viešai pažadėję daryti įtaką aukščiausiems JAV politikams, kad šie paveiktų Ukrainos valdžią nepažeidinėti žmogaus teisių, greičiau integruotis į Europą.
Amerikos lietuvių tarybos (ALT) pirmininkas advokatas Saulius Kuprys perskaitė Jungtinio Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – nacionalinio komiteto (JBALT) pareiškimą ir Centrinės bei Rytų Europos valstybių koalicijos (CEEC) Kreipimąsi į JAV Prezidentą. Susirinkusieji S.Kupriui padėkojo ilgais plojimais, skanduodami „diakuj“ (ukr. dėkui).
Tokiuose mitinguose pasijauti, kad esame artimi, turime bendrų rūpesčių.
Dėkodami mums už palaikymą ukrainiečiai pabrėžė, kad esame šaunuoliai surengę Tautos referendumą. Priminėme jiems, kiek nenumatytų pavojų slypi ES sutartyse – žemės pardavimas užsieniečiams, gėjų vedybų legalizavimas, leidimas jiems įvaikinti vaikus, juvenalinė justicija ir t.t. Tai ir perspėjimas ukrainiečiams, kad pasirašydami ES sutartį būtų akylesni. Priminiau ir Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininko p. Hermano van Rompuy skelbiamą ES ateities viziją – jokių tautinių kultūrų, tik viena bendra internacionalinė, viena sostinė, žodžiu – federalinė valstybė, kurios modeliu pasirinkta JAV. Arba – kitokia komunizmo atmaina.
Taigi, mano misija šiame mitinge buvo dvejopa – dalyvauti, palaikyti ir priminti ar paaiškinti, kas yra ES. Pradžioje masinanti pinigais, investicijomis, o vėliau (kaip tai kartais primena pasaką apie našlaitę, smala išteptą karvę ir prilipusią prie jos raganos dukrą…) keliami reikalavimai, neretai visiškai nepriimtini krikščioniškajam pasauliui, kuriame priklauso ir Lietuva bei Ukraina.
Negaliu nepaminėti ir jauno dainininko, ištarusio prasmingus žodžius: „Žmonės, esame ukrainiečiai, kur bebūtume gimę – Ukrainoje, JAV, Australijoje ar kur kitur. Esame ir būsime ukrainiečiais – savo tautos sūnūs ir dukros“.
Norisi tikėti, kad ir mūsų jaunimas mąsto panašiai.
Sėkmės Ukrainai!
Amerikos lietuviai remia ukrainiečių pastangas
Bendras laiškas JAV Prezidentui
Besitęsianti akistata tarp Ukrainos demokratijos rėmėjų ir valdančiųjų sluoksnių yra iššūkis visam laisvajam pasauliui. Amerikos lietuvių taryba (ALT), pritardama Ukrainos piliečių reikalavimams, jungiasi į akciją už jų teisėtus siekius.
Vakar išsiųstame laiške JAV prezidentui Barackui Obamai, ALT drauge su Amerikos lenkų kongresu, Amerikos vengrų santalka ir JAV Gruzijos sąjunga kreipiasi į jį ir kviečia pasmerkti besitęsiantį smurtą, nukreiptą prieš Ukrainos gyventojus.
Laiške nurodoma, kad regiono stabilumas yra susijęs su JAV geopolitiniais interesais. Primenamas Amerikos įsipareigojimas remti piliečių teises irsmerkiamas jėgos naudojimas prieš taikiai į sostinę susirinkusius ukrainiečius. Giriamas JAV viceprezidento Joe Bideno neseniai įvykęs pokalbis su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovičiumi, tačiau laiške nurodoma ir tai, jog to neužtenka, ir kviečiama, kad pats JAV prezidentas tiesiogiai kreiptųsi į V.Janukovičių bei Vladimirą Putiną ir išreikštų nepasitenkinimą dėl šiurkštaus jėgos panaudojimo, pakviestų Rusiją susilaikyti nuo neteisėtų bei nedemokratiškų pastangų daryti įtaką Ukrainos politikai. Laiške pabrėžiama, kad Rusijos veikla yra akivaizdus bandymas iš naujo sovietizuoti tą regioną. Laiško pabaigoje teigiama, kad JAV nebegali stovėti nuošaly ir tik stebėti besiklostančią padėtį.
Laiškas buvo rašytas Centrinės ir Rytų Europos koalicijos vardu, kuri atstovauja apie 20 milijonų Amerikos gyventojų.
Laišką pasirašė Amerikos lenkų kongreso pirmininkas Frank J. Spula, Amerikos vengrų santalkos pirmininkas Maximilian Teleki, JAV Gruzijos sąjungos pirmininkas Mamuka Tsereteli ir ALT pirmininkas Saulius Kuprys.
ALT taip drauge su Amerikos latvių sąjungą ir Amerikos estų tarybą per Jungtinį pabaltiečių komitetą paruošė pareiškimą, kuriuo pritariama Ukrainos demokratiniams siekiams. Pareiškimas buvo perduotas JAV Kongreso nariams.
Jūsų dėmesiui – advokato Sauliaus Kuprio perskaityti Centrinės bei Rytų Europos valstybių koalicijos (CEEC) kreipimasis į JAV Prezidentą ir Jungtinio Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – nacionalinio komiteto (JBALT) pareiškimas.