Andrius Dzidolikas. Sutapimų mėnuo: kas prie ko, kas ne prie ko

„Atmink: aš tau siūlau viena, – tiesą. Nieko daugiau“.

Tokie žodžiai nuskamba įžanginiame kultinio filmo apie virtualiąją realybę epizode. Kompiuterinis įsilaužėlis Neo pasirenka raudonąją piliulę. Nes trokšta sužinoti tiesą.

Mokslinės fantastikos kūrinys skaudžiai artimas nūdienos Lietuvos aktualijoms. Pastarosios, regis, lyg tame literatūros premijų laureatės Vidmantės Jasukaitytės sapne, – tarsi siurrealybeje užgimusios (komentaras.lt, 2013-05-04).

Prieš tęsiant, privalome susitarti, kad žodžius atsitiktinumas ir sutapimas laikinai užrakinsime pasąmonėje. Priešingu atveju Seime gali prisireikti įkurti Ateities būrimo ir sapnų aiškinimo komitetą, kaip savo graudžiose įžvalgose rekomenduoja paraudonavusį apsiaustą su trim didžiosiomis raidėmis sudeginęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas („A. Paulauskas. Parlamentarai imasi sapnų aiškinimo, delfi.lt“, 2013-05-20). Naujojo komiteto vairą siūlau perduoti Aloyzui Sakalui – garbusis socdemas geriausiai žino terminų teisėtas ir teisingas skirtumus (delfi.lt, 2013-05-27). Geriau, nei visokie platonai, aristoteliai, vaišvilos ar violetiniai. Juk Birutė Vėsaitė žymiai svarbesnė nei sudoroti FNTT pareigūnai ar tylioji Prezidentė.

Pirmojo sutapimo apimtis – vos kelių milimetrų ilgumo. Tarp žodžių būti ar nebūti. Nes tik demokratiškai išrinktų Tautos atstovų valdomoje teisinėje valstybėje į avarijas atsitiktinai patenka žurnalistai. Netyčia susilaužo šonkaulius ir susiskaldo kaukolę. Sakysite – atsitiktinė autoavarija? Jei taip, tuomet Drižius – atsitiktinė pavardė. VSD, generalinės prokuratūros, kontržvalgybos, rezonansinių bylų, Daukanto aikštės kunigaikštytės darbų viešintojas ir vilkiko vairuotojas, jo žodžiais tariant, nepastebėjęs žinomo žurnalisto mažo automobilio. Reikiamoje vietoje reikiamu laiku atsiduria niekuo tarpusavyje nesusiję asmenys. Aurimo Drižiaus sveikata – sunkiai sutrikdyta, o pro šalį atsitiktinai keliavęs vairuotojas apskritai nesusigaudo erdvėje. „Nemačiau, ir tiek“, – teigia furistas. „Aš ne prie ko“, – atsakytų Jos Ekselencija.

Jeigu ne prie ko, galbūt šitos pavardės irgi tėra mažyčiai atsitiktinumai: automobilyje susprogdintas Juras Abromavičius, per langą iškritęs Vytautas Pociūnas, naują mirties būdą išradęs Romanas Voinickis, atleisti aukšto rango pareigūnai Vytautas Giržadas ir Vitalijus Gailius. Oi, vos nepamiršau – tris savaites ieškoma, bet atsitiktinai nesurandama Neringa Venckienė ir jos sūnus. Nedaug mums liko laukti – pusmetį ieškotą Drąsių Kedį rado nebegyvą.

Antrojo sutapimo nominantas turi vardą ir pavardę – Seimo Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis. Susirūpinęs parlamentaras apgailestauja, esą komerciniai bankai elgiasi neatsakingai: „Ar toks bankų elgesys yra socialiai teisingas kitų Lietuvoje veikiančių ūkio subjektų atžvilgiu?“ – klausia Seimo narys (ekspertai.eu, 2013-05-23). „Pagal šiuo metu galiojanti Pelno mokesčio įstatymą, visi be išimties ūkio subjektai (tarp jų ir komerciniai bankai) turi teisę per mokestinius metus patirtus nuostolius perkelti į kitus mokestinius metus, todėl Lietuvoje veikiantys stambūs komerciniai bankai naudojasi tuo ir sumoka mažus mokesčius, palyginti su gautu metiniu pelnu: 2012 metais Lietuvos komerciniai bankai gavo per 1 milijardą litų pelno, o pelno mokesčio sumokėjo vos 6 000 litų“.

Po meile Tėvynei dvelkiančio patriotinio prisipažinimo praėjus keturioms dienoms, jaunasis tvarkietis gegužės 27 dieną Seimui pateikia Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo 15 str. pataisą (2013-05-27, Nr. XIIP-617): papildyti 15 str. nauja 8 dalimi ir ją išdėstyti taip (išskirta autoriaus – red. past.):

8. Šio straipsnio 6 dalyje nustatytas reikalavimas dėl 50 procentų įmonės ataskaitinių finansinių metų pelno įmokėjimo į valstybės ar savivaldybės biudžetą netaikomas valstybės įmonėms, kurios pagal Lietuvos Respublikos strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymą yra įtrauktos į strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių valstybės įmonių sąrašą ir kurios valdo, naudoja ir disponuoja strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčius valstybei nuosavybės teise priklausančius įrenginius ir kai ši įmonė įgyvendina ar dalyvauja įgyvendinant teisės aktu pripažintą ypatingos valstybei svarbos ar valstybei svarbų ekonominį projektą.

Pataisoje minimo įstatymo 3 straipsnyje (2002 m. spalio 10 d. Nr. IX-1132) randamos su anksčiau cituotu svarstomu teisės aktu atsitiktinai susijusios įmonės, pvz.: Ignalinos atominė elektrinė, Lietuvos paštas, Klaipėdos nafta, LESTO… Sąrašas – nebaigtinis.

Remigijaus Žemaitaičio interneto svetainėje (remigijaus.lt), rubrikoje „Kūryba“, puikuojasi eilėraštis, pavadinimu „Jūra“ (klaidos – netaisytos):

Saulytė tarytum kraujas.
Tarytum išsipildantis kerštas.
Lyg apreiškimas,
Kuris nusvies mane į bangą
Į šiltą jūros glėbį –
Į deginančias mylimo žmogaus glamonės.
Vien plaukus, vien skruostus
Nuglosto negailestingas jūrų vėjas.

Trečiasis sutapimas vertas atskiro straipsnio. Taikliai pastebėjo rašytojas Liudvikas Jakimavičius: atsitiktinai į nesuinteresuotos „bebaimės“ Ritos Miliutės ir Aurimo Perednio laidas prasibrovė su sveiku protu nesusipykę klausytojai (ekspertai.eu, 2013-05-28). „Ne apie tai, vyrai, šnekate. Ne B. Vėsaitės skrydžio į Kazachstaną istorija yra savaitės aktualija, o V. Giržado išteisinimas“.

Tikras atsitiktinumas, kad laida apie V. Giržado išteisinimą niekada nebus sukurta. Visai, kaip tylėjimo įžadus davusi Prezidentė, – neims visuomenei priklausančio transliuotojo eteryje porinti pasakas prieš miegą, jog sunkiai sužeisto žurnalisto autoavariją tirs geriausi specialistai. Paaiškėjus faktinėms įvykio aplinkybėms, tyrimas (ne)bus vilkinamas. Kur gi ne.

Ketvirtojo sutapimo medalį drįsčiau užkabinti ant Rimvydo Valatkos krūtinės už jo pavėluotą atgailos prisipažinimą („FNTT melodramos testas – vis dėlto D. Grybauskaitė suklydo“, 15min.lt, 2013-05-26). Kartu su politologu save įvardijančiu Vladimiru Laučiumi praėjusiais metais laikraščio „15 min.“ vyr. redaktorius juokėsi iš buvusių FNTT vadovų: neva FNTT pareigūnai nušalinti pagrįstai.

Portalas Tiesos.lt klausia: „Kas nutiko, kad p. R. Valatka radikaliai pakeitė savo nuomonę? Ar piliečiai sulauks ir p. R. Valatkos atsiprašymo dėl nuolatinio VSD savivalės rėmimo? O gal p. R. Valatka turės drąsos viešai atsiprašyti ir dėl pulkininko Vytauto Pociūno pomirtinio šmeižto, kurį kadaise kartu su VSD organizavo jo redaguojamas „Lietuvos rytas“? (2013-05-27).

Išminties perlais sutapimų mėnesį taip pat sužibėjo bankininkų asociacijos vadovas Stasys Kropas, pareiškęs, kad „Ūkio banko griūtis reikšmingos įtakos bankų sistemai nepadarė“ (15min.lt, 2013-05-27). Tarsi tą bankų sistemą išlaiko mistiniai petrai ir onutės, o ne eiliniai mokesčių mokėtojai.

Įdomu, ar p. S.Kropo pozicija sutampa ir su „Snoro“ administratoriaus veiklos skaidrumo principais? Ponas Neilas Kuperis nuo 2011 m. lapkričio iki šių metų kovo sugebėjo išleisti 228 mln. litų – daugiau nei GP, VSD, STT, FNTT ir VK kartu sudėjus per metus (ekspertai.eu, 2013-05-23).

Galų gale, – jeigu eteryje keliolikai sekundžių pasirodys Jos Ekscelencija Dalia Grybauskaitė, atsakymas ir taip aiškus: „Aš ne prie ko“.

Žinoma, kad tai tik – sutapimai.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top