Andrius Švarplys. Ką iš tiesų reiškia JAV demokratų žadamas „aljansų atgaivinimas“

Priešingai negu manoma čia, Lietuvoje, šitas „aljansų atgaivinimas“ (skaityti daugiau ČIA) reiškia visai ne Laisvojo (Vakarų) pasaulio stiprybės atgavimą. Yra priešingai. Jeigu bus vykdoma ne Trumpo politika, o senoji demokratų obamiška politika (o taip juk ir turėtų būti), tai šite „aljansai“ susilpnins Ameriką.

Iki Trumpo mes matėme silpną NATO ir silpną Europą. Trumpas išjudino NATO privertęs valstybes nares įsipareigoti vykdyti savo seną įsipareigojimą skirti saugumui 2% nuo BVP. Senasis „aljansų atgaivinimas“ turėtų reikšti grįžimą prie atsipalaidavimo režimo. Prie europiečių diplomatijos – begalinio šnekėjimo ir nieko nedarymo, kai už saugumą moka JAV.

Klimato kaitos, Irano susitarimo, Kinijos, Turkijos klausimų „aljansai“ iš esmės reikš paviršinės (išorinio įvaizdžio) diplomatijos pergalę, kuri europiečių laikraščiams leis antraštėmis švęsti progresą į taiką, kai realiai stiprins visas nedemokratines autoritarines valstybes: Iraną, Kiniją, Turkiją, Rusiją, Šiaurės Korėją. Ir susilpnins Amerikos pozicijas, nes Amerika turės mokėti savo augimo sąskaita. Tik Trumpo administracija visas šias valstybes, galbūt išskyrus Turkiją, pastatė į vietą. Iš Irano atėmė tuščiai iš europiečių ir Amerikos gaunamus pinigus. Kinija pradėjo mokėti už nesąžiningai įgytą prekybos balansą, Rusijai pritaikytos apčiuopiamos sankcijos („Nord Stream 2“ geras pavyzdys) bei paremta Ukraina letaliniais ginklais. Šiaurės Korėja atsitraukė, kai pajuto realią grėsmę iš Trumpo administracijos pradėti karinius veiksmus. O kur dar padidėjęs saugumas Artimuosiuose Rytuose kelioms arabų bei musulmonų šalims sudarius istorinius diplomatinius ryšius su Izrealiu?

Kaip būsimasis valstybė sekretorius A.Blinkenas gali svajoti „drauge geriau atremti grėsmes, keliamas Rusijos, Irano ir Šiaurės Korėjos“, kai prie B.Obamos šitos grėsmės tik suklestėjo? Ankstesni aljansai ne tik kad nieko nepadarė suvaldant šias grėsmes, bet jas sustiprino.

Kaip gali ateinanti administracija sakyti „“galime aplenkti konkurencinėje kovoje Kiniją ir priminti pasauliui, kad žmonių išrinkta valdžia gali dirbti savo žmonių labui“, kai dvejų ankstesnių demokratų (Obamos) administracijų laikotarpiu Kinija nevaržomai (nebaudžiamai) stiprėjo Amerikos sąskaita, o „savo žmonių“ darbo vietos buvo nevaržomai ir skatinamai iškeliamos į pigaus darbo šalis (tą pačią Kiniją) pagal remiamą globalizacijos programą? Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad šie procesai buvo skatinami prie visų ankstesnių Amerikos valdžių, įskaitant ir Rrespublikonų administracijas. D.Trumpas pirmasis realiai nubaudė Kiniją ir privertė ją mokėti.

Tik D.Trumpas pasuko kursą atgal – namo, kadangi Amerikos silpnėjimas pradėjo kelti grėsmę nacionaliniams saugumui. Amerika permokėjo ir stiprino savo priešus. Trumpo kursas pradėjo stiprinti Ameriką. Užmigę rojaus-taikos sapnu, kairieji-žalieji euroatlantiniai aljansai taip pat silpnino Ameriką ir laisvės pozicijas pasaulyje. Europa privilegijavo atvirumą islamui (netgi teroristiniam), užsimerkė ir apleido saugumo standartus savo namuose ir Artimuosiuose Rytuose bei Rytų Europoje (jau nekalbant apie palikimą likimo valiai persekiojamus krikščionis islamo pasaulyje, ir tai yra simptomas to, kad Europa pametė savo tapatybę, o netekus stuburo sunku ką nors ginti iš tikrųjų, ne imituojant).

Todėl šnekėjimas apie atkuriamus senuosius-geruosius aljansus yra nerami žinia Laisvės ir Saugumo šalininkams, tačiau gera žinia pirmiausia globalizuotiems elitams bei seniems Vakarų priešams. Šie ganėtinai lengvai sukramtys popierinę Vakarų kritiką sau ir labai lengvai vėl galės tyliai stiprėti, kol Vakarai švęs antraštinį progresą.

Kodėl Vakarai tada taip nori pamiršti Trumpo pasiekimus ir atkurti senus aljansus, jeigu jie realiai silpnina taikos, laisvės ir saugumo padėtį?

Pirma, dėl ideologinių priežasčių – Vakarai švenčia naująjį trans-pasaulį. Atvirumo, be sienų, be lyties, be šeimos, be tapatybės, žalumo, saviraiškos tech-super-hyper Tech ir pan. Pasaulį.

Antra, globalizuota ekonomka turi tiesioginių interesų šiai programai. Big Tech (Apple, Google, Facebook, Twitter, Youtube, fintechams, mobil-techams, Holivudui, NBA ir t.t.) lengva pasaulinė rinka, įskaitant ir – pirmiausiai įskaitant – būtent tokias nedemokratines, bet augančias rinkas kaip Kinija, Turkija, Rusija, Pietryčių Azija, yra tiesiog neribotų galimybių pelnai. Jų verslų nuoseklus augimas. Dirbančioji Amerika lieka pavėsyje. Senstanti Europa gelbėjama dirbančiais imgrantais.

Štai tokia yra tikroji „atkuriamų aljansų“ reikšmė. Tai yra globalizuotų elitų aljansai, tikslingai dusinantys dirbančią klasę savo namuose ir tuo pačiu dusinantys tos dirbančios klasės konsitucinį kodeksą, kuriame svarbiausi elementai yra prigimtinės teisės, saugumas ir laisvė.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
24 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
24
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top