Andrius Švarplys. Ką parodė provokacija?

Taigi ką parodė provokacija?

1. Liberalizmo apvertimas ir anti-liberalių politinių nuostatų įsivyravimas.

Liberalizmas istoriškai kilo kaip reakcija į šimtmetį trukusius religinius karus. Buvo įvestas liberalus tolerancijos principas, kuris reiškė, kad įstatymas saugo privačią sferą nuo bet kurios socialinės grupės prievartos ir spaudimo. Valstybei buvo uždėtas konstitucinis draudimas privilegijuoti kokią nors religinę/politinę grupę ir numatyta pareiga ginti tą žmonių grupę, kuri patiria spaudimą ir kuriai gresia susidorojimas.

The Rule of Law, „mano namai-mano tvirtovė“, „leiskite mums veikti“, „kas neuždrausta įstatymu – tas leidžiama“, freedom of speech/expression – visi šie principai ir sudaro vienintelį tikrąjį Vakarų liberalizmą.

Šiandien mes matome šių principų ir vardo apvertimą. Valstybės visuotinis reguliavimas, kaip auklėti savo vaikus, yra vadinamas liberalizmo vardu. Valstybė nutolsta nuo tiesioginės savo pareigos apginti savo piliečius nuo smurto ir imasi įstatymu reguliuoti šeimų gyvenimus (kurių absoliuti dauguma neturi nieko bendro su smurtu).

Grupė žmonių įtiki ir sveikina tokią siūlomą valstybės nuostatą. Tai jų teisėtas reikalas, tačiau ką tai turi bendra su liberalizmu? Ir ką turi bendra su Teise ir Įstatymo Viršenybe tos pačios grupės žmonių daromas socialinis spaudimas kitai žmonių grupei, kuri gina klasikinio liberalizmo nuostatą, draudžiančią valstybei kištis į vaikų auklėjimą šeimose?

Valstybė turi kištis ir bausti už smurto apraiškas, bet ji neturi kištis į auklėjimą.

2. Šiandien JAV pusė valstijų pripažįsta fizines bausmes vaikams. Didžioji Britanija pripažįsta fizines bausmes vaikams. Pažangios, liberalios valstybės. Liberalizmo bastionai. Fizinės bausmės dar nėra uždraustos įstatymu ir Lietuvoje, vyksta viešos diskusijos.

Kodėl tokia neapykanta kitai teisėtai, neuždraustai nuomonei?

Vadinasi, kairiojo anti-liberalizmo keliama neapykanta jau turi susiformavusią socialinę dirvą. Grupė žmonių jau įtikėjo, kad jų pozicija yra vienintelė pažangi ir teisinga, o jai oponuojanti pozicija – verta būti nulinčiuota netgi tuomet, kai ji įstatymiškai yra visiškai teisėta.

3. Žema oponavimo kultūra: nevengiama pereiti į familiarumą ir brautis į asmeninę erdvę. Greitos grubios nuorodos į „tavo auklėjimą“, „tavo vaikus“, „svetimą gėdos jausmą“.

Visa tai rodo, kaip smarkiai įtikėta savos pozicijos teisingumu ir kaip lengvai nuslystama į diktavimą. Ir kaip tai nieko bendra neturi su liberalumu ir tolerancija…

4. Komunikacinio racionalumo žlugimą. Į protestą prieš socialinį spaudimą darbovietei (kas liečia visus žmones iš visų darboviečių, kuriuos gali paliesti toks spaudimas) buvo atsakyta „nesiek savo asmeninių pažiūrų su darboviete“.

Visiškas komunikacinis nonsensas. Liberali pozicija būtų priešintis kišimuisi į privačią (darbovietės) sferą – tą aš pabandžiau padaryti. Čia buvo pastanga, kad asmens pažiūros niekuomet nebūtų siejamos su jo privačia erdve (darboviete).

Nesugebėjimas suprasti oponento pagrindinio argumento, motyvo ir logikos, įvaizdžio vaikymasis ir kritiškumo gniaužimas graužia artes liberales iš vidaus.

Taigi, visa tai rodo, kaip toli nuo tikrojo liberalizmo yra nutolę mūsų mąstymo ir diskusijos principai. Ir tai atitinka kai kuriuos Vakarų valstybėse jau pergyventus procesus: socialinį spaudimą ir viešą cenzūrą; vienos grupės pažiūrų dominavimą ir oponentų diskriminavimą; neapykantą ir smurtą prieš oponentus. Tai yra visa tai, nuo ko mus saugojo klasikinis liberalizmas. Naujausias pavyzdys yra iš Berkeley Universiteto (ČIA).

Visa ši diskusija, kaip ir daugelis kitų tokio pobūdžio diskusijų, parodė, kad turime didelių problemų su Įstatymo Viršenybės, Tolerancijos ir Teisinės Valstybės principais.

Ar tokiame kontekste įtvirtintos reformos gali atvesti į ką nors gero? Ar socialinis spaudimas gali pakeisti Įstatymo Viršenybės principą? Kokių pasekmių kyla, jeigu mes atsisakome klasikinio liberalizmo principų? Ir galiausiai – į ką veda viešos diskusijos, jei didžioji dauguma publikos net nesupranta liberalių argumentų ir motyvų?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
nesvaikite su Įstatymo Viršenybės principu

Garliavoje vaiką ir žmones kankino būtent su „Įstatymo Viršenybės principu”
Nekalti žmonės baudžiami, o aferistai korumpuoti – ne, būtent su mūsų „teisininkų” Įstatymo Viršenybės principu.

Jei mūsų mamos mums

su krikščioniška raka kepšteldavo,tai buvo kas kita,nei dabar,kai nėra jokių moralinių įsitikinimų,tikėjimo,tai nėra jokių stabdžių.Bandoma smurtą užkardyti įstatymu,bet įstatymai apeinami juk.Jei nėra širdies.

Aš apie mokinius mokyklose

Ir vėl kilo skandalas kai mokyklos direktorius krepštelėjo išgamai per sprandą, kad taškėsi fekalijomis ne tik tarp savęs bet ir direktorių, kuris sudrausmino niekšą. Tai dabar įstatymų kūrėjai vėl sujudo kurti įstatymus draudžiančius prisiliesti prie „mokinio”, kuris išėjęs iš mokyklos apipilti kitą ne fekalijomis, o krauju subades su peiliu ar paleides kelias kulkas. Aš jau rašiau komentarus, kai įstatymų leidėjai kurpė įstatymus apie mokinių teises bet nė žodeliu ne užsiminė apie tokių mokinių pareigas, vien tik teisės, teisės, teisės. Kol nebus sukurtos mokiniams parewigos ir mokytojai negalės štokių mokinių supažindinti su jų pareigomis, kurių privalu laikytis ir už tai bus baudžiamas ne direktoriaus ar mokytojo krepštelėjimu ar ausies užsukimu, o išvijimu iš mokyklos kaip nesuprantantį kad savo pareigų mokykloje turi… Skaityti daugiau »

Bus vykdomas ATRANKINIS teisingumas

Kaip per GARLIAVOS pogromą.
Ten net kiau šus daužė buože gulinčiam pagal įstatymą.

Outsourcing QualityAssurance

For the reason that the admin of this site is working, no uncertainty very quickly it will be renowned, due to its quality contents.

lightbulb store

I like the efforts you have put in this, regards for all the great content.

light bulbs

I am truly thankful to the owner of this web site who has shared this fantastic piece of writing at at this place.

Outsourcing VirtualAssistant

Great information shared.. really enjoyed reading this post thank you author for sharing this post .. appreciated

Outsourcing VirtualAssistant

I just like the helpful information you provide in your articles

Outsourcing DataEntry

Very well presented. Every quote was awesome and thanks for sharing the content. Keep sharing and keep motivating others.

Key/Remote Programming

This was beautiful Admin. Thank you for your reflections.

outsourcing custumer care

naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top