Andrius Švarplys. Kaip Lietuvos konservatorių partijos lyderiai tapo propagandistais

Jie teigia, kad ES veikia efektyviai ir solidariai pandemijos metu, o kritikuoti ES negalima, nes tai palanku Kremliui.

Primityvi piguva.

Tuo tarpu tiesa yra net ne ta, kad ES eilinį kartą parodė savo nerangumą, biurokratiškumą ir neefektyvumą (kuris netgi buvo pavojingas ir kainavęs žmonių gyvybes – mėnesiams užstrigęs bendras medicininių dalykų pirkimas). O šalys, irgi eilinį kartą, pasuko į protekcionizmą ir pamynė solidarumą ekstrinėje situacijoje.

Ne tai yra esmė.

Esmė ta, kad Europos Sąjunga koronos pandemijos metu buvo niekam neįdomi. Niekas net nežiūrėjo į tą pusę. Visos šalys ėmėsi daryti tai ką reikia – ko reikalavo žaibišku greičiu besikeičianti situacija.

Korona pastatė ES ten kur jos vieta – pliurpti, diskutuoti, reikšti susirūpinimus, moralizuoti, demonstruoti solidarumus, išreikšti tikėjimą, viltį, optimizmą ir t.t., ir pan. Tai yra, būti anapus gyvenimo, tikrovės, problemų sprendimo. Būti Briuselyje.

Kas įdomu ir labai svarbu – tai nėra ES kaltė. Tai natūrali jos vieta ir būsena. Tai jos prigimtis. Didžiausia nauda, kurią gali suteikti ES, tai atverti piniginę ir padėti šalims prekiauti. Tą daugmaž ji ir daro. Neadekvatumai kyla tada, kai ES pradeda apsimetinėti ir įrodinėti savo reikšmingumą, kaip dabar daro lietuviškojo konservatizmo lyderiai. Tuo dar labiau save stumdami į nebūtį toliau nuo tikrovės. Ir taip kenkdami pačiai ES.

Problemų nematymas, jų dangstymas ideologiniais sumetimais tik trukdo mažinti biurokratiškumą ir efektyvinti realių problemų sprendimą. Trukdo pasimokinti kaip negalima paskandinti bendrų pirkimų, bent – kaip netrukdyti vyriausybėms organizuotis. Savanoriškai galva įkišama į smėlį ir kitu galu pradedama giedoti ditirambus įsivaizduojamam efektyvumui ir solidarumui.

A.Kubiliaus ir R. Juknevičienės viešas pareiškimas – tai laiškas iš nebūties į nebūtį. Tai Europos Sąjungos kompromitacija. Naujoji Europos Komisijos pirmininkė Ursula von de Leyen parodė kur kas realesnį mąstymą, pripažinusi ES institucinį nerangumą. Leiskime ES būti ten, kur jos vieta, ir teikti visą įmanomą naudą visiems bendros rinkos dalyviams. Leiskime jiems pripažinti klaidas, pirmiausia jas matyti, mokytis iš jų.

Na, ir palinkėkim ES apsisaugoti nuo savų ir Rytų Europos hyper ideologizuotų politikų.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
27 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
27
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top