Andrius Švarplys. Kodėl referendumas dėl žemės nepardavimo tampa pavojingas?

Ar pastebėjote kokią isteriją establishmentui pradėjo kelti žemės referendumo iniciatyva? Kaip išsigąsta! Ir nors kol kas kalbama tik apie pastangą surengti referendumą, panika tokia, tarsi jau pačiame referendume balsuojama. Ir ne taip, kaip pageidautina.

Man tik vienas dalykas neaiškus (šiaip tai aiškus, tik keliu klausimą į dienos šviesą) – kaip tiesos ieškojimas, korupcijos klausimų kėlimas, nepasitenkinimas neskaidriais politiniais procesais (čia aš apie akciją „Tie-SOS!“) ar pilietinė iniciatyva suburti žmonės dėl žemės nepardavimo gali tapti paniekos ir tyčiojimosi objektu? Kiek dar mes tyčiosimės iš paprasčiausio pilietiškumo?

Kam gali pakenkti draudimas parduoti žemę užsieniečiams? Tik globalioms rinkoms ir įsipareigojimui ES. Kam jis gali būti naudingas? Tautos susibūrimui – įsišaknijimas prie savo lopinėlio žemės gali būti tas valstybės ir tautos inkaras, leisiantis bent kiek pasipriešinti globalių rinkų formuojamam rezultatui – vienalytei globaliai vartotojų masei: jokio tautiškumo – just business.

Galbūt prieš globalius finansų centrus neteksime dalies reputacijos, bet užtat laimėsime pilietinį susitelkimą, padarysime judesį tautinio-valstybinio orumo link – to nebuvo nuo Sąjūdžio laikų. „Žemės referendumo“ iniciatyva nori nenori verčia mus atsakyti bent sau į klausimą: ar tautiškumas ir valstybingumas mums dar ką nors reiškia? Ar mes nuo šiol mąstysime tik globaliais terminais: įsipareigojimas ES, tarptautinė reputacija, tarptautiniai partneriai ir pan. ir tuo pat metu dar žeminsime iniciatyvas, kylančias iš apačios?

Manau, bijoma ne tiek dėl žemės, kiek dėl ribos sumažinimo iki 100 000. Greitai tiems „sočiai mąstantiems“ beliks pasekti Maskvos pavyzdžiu ir apšaukti tris šimtus tūkstančių lietuvių Rusijos nupirktais žmonėmis. (Pamenate, Kremliaus strategai bandė įtikinti, kad milijonas susirinkusių Maidane ar Kijeve per oranžinę revoliuciją buvo Vakarų spec. tarnybų tiesiogiai nupirkti? Neva CŽV ir jų remiamos NVO tiesiog aikštėje vaikščiojo ir dalijo pinigus). Visur, kur tik yra susicementavusi valdžios konjunktūra, piliečiams rodoma tokio pat pobūdžio panieka.

Ilgą laiką bandęs nutylėti, ignoruoti ir taip menkinti referendumo iniciatyvą, mūsiškis establishmentas pagaliau prabudo – kai jau aiškėja, jog 300 000 parašų gali būti surinkta. Ir meta etatinius propgandistus. Plačiajai auditorijai jie geriau žinomi kaip „tinklaraštininkai“, „humoristai“, „komentatoriai“. Tai štai dabar gera proga naujomis akimis pažvelgti į naujus miesčioniško elektorato „kunigus“, „sąžinės veidrodžius“: Užkalnį, Ramanauską, Sadauską-Kvietkevičių.

Kas jie tokie, abejonių nebeliko nuo to momento, kai paaiškėjo jų požiūris į rezonansinius įvykius. Bendras bruožas: panieka piliečiams visuomenės apačioje ir tvirta pozicija pagal valstybės kursą (palankumas nusistovėjusiai valdžios konjunktūrai ir jos stumiamiems projektams ar nuostatoms). Jiems yra gerai tokia Lietuva, kokią matėme per pastaruosius metus: su viešu melu ir manipuliacijomis, valstybinio masto neskaidrumu, piliečių atmušimu ir persekiojimu, teisėsaugos institucijų savivaliavimu.

Iš dabartinių procesų gal kam nors pagaliau pradės aiškėti ir lietuviško „humoro“ politiškumas: Ramanausko tipo humoras jau kuris laikas naudojamas kaip politinis įrankis žeminti skaidrumo siekiančias iniciatyvas (vidiniai TS/LK lyderio rinkimai), Dviračio šou – sukarikatūrinti gyvybiniam valdžios kursui neparankius procesus (Žygaičių supersonalinimas skalūnų projekte ar tieSOS-mėsos sugretinimas). Mums pamoka – suvokimas, kad viešieji, neva „neutralieji“ komentatoriai atlieka tikrų tikriausią politinę funkciją.

Tai, kas Vakaruose žinoma jau seniai, dabar matyti ir Lietuvoje: humoras ir nešališki, apžvalginiai ar net asmeniniai komentarai yra politika. Tik nuo Vakarų skiriasi tuo, kad Lietuva yra tiesiog per maža konkurencijai ir čia susiformavo establishmento monopolija, viešosios erdvės monopolija. Net visuomeninis, misiją atliekantis kanalas seniai yra tapęs valdžios ruporu. Tačiau ne Seimo daugumos valdžios, bet tos valdžios, kuri nesikeičia ir kuri iš esmės nepriklauso nuo kairės ar dešinės dominavimo parlamente. Ją sudaro tas valdžios ir privatus sektorius, kuris klesti ar palyginti gerai gyvena iš dabartinės situacijos Lietuvoje ir todėl palaiko pagrindinį valstybės kursą. Tai yra tikroji Lietuvos valdžia.

Todėl žemės nepardavimo referendumo iniciatyva yra pavojus ne tik Prezidentei, A.Kubiliui, A.Butkevičiui, E.Masiuliui, bet ir A.Ramanauskui, A.Užkalniui, V.Sadauskui-Kvietkevičiui, Dviračio žynioms, taip pat Maximai, MG Balticui, Rubikonui-Icorui, taip pat Lietuvos rytui, LTV, delfi.lt ir t.t. ir dar krūvai prie kiekvieno iš šių „krepšelių“. Mano nuomone, tai yra lygiai tokio pat pobūdžio grėsmė, kaip ir isterija dėl ekspertai.eu finansavimo ar Žygaičių bendruomenės, Garliavos įvykiai ir bet koks kitas piliečių susitelkimas, kuris išsprūsta iš tikrosios valdžios kontrolės ir todėl yra suprantamas kaip pavojus. Ir todėl yra pjudomas ir žeminamas. (Žinau, daug kas iš referendumo iniciatorių prieštaraus jų sugretinimui su paminėtomis istorijomis, tačiau žvelgiant vienu aspektu – kiek sistema deda pastangų atmušti piliečius nuo iniciatyvų – matyti didelis bendrumas).

Ši referendumo iniciatyva gali tapti pirmuoju ir, matyt, tikrai ne paskutiniu establishmento ir nepatenkintų situacija Lietuvoje susidūrimu. Dvi Lietuvos egzistuoja ir skirtumas tarp jų nepaliaujamai gilėja, pridengiamas štai tokių „humoristų“, ekspertų, komentatorių ar tiesiog propagandistų balsais. Lietuva išsivaikšto, o anie galvoja, kad išlaikys status quo. Jų aklumas ir kurtumas, sąmoningas tyčiojimasis rodo, kad jokių reformų nė nesiruošiama imtis – greičiau jas gesinti. Gal tai dar ir ne iki-revoliucinė situacija, bet kai ką panašaus jau primena.

P.S. Kaip tik dėl to, kad žmonėms spaudimas Lietuvoje vis didėja, o pilietinė galia vis labiau menkinama, prie tokių iniciatyvų kaip žemės referendumas prilips daug visokiausio plauko interesų, gali būti daug radikalumo. Taip yra visuomet, kai bendra socialinė-pilietinė situacija smarkiai pablogėja ir todėl ji pritraukia bendrą nusivylimo bangą. Būkime budrūs – išties pilietinę iniciatyvą palaikykime, o kitus dalykus, su kuriais mums, matysime, bus nepakeliui, – taip ir įvardykime.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
burundukas

Užkalnis? Kažkoks Užkalnis po sausio 13-os darbavosi kaspervizijoj (vaikams kitų vaikų piešinukus demonstravo (apie jų meilę tarybinei tėvynei) – gal artimas koks giminaitis?

pensininkas

Parašų rinkimo po Referendumo lapais priešas Nr.1 yra V.Landsbergis. Negaliu suprasti, kodėl jis taip elgiasi. Dėl tos savo neadekvačios pozicijos suskaldė konservatorių prezidiumą, Lietuvos sąjūdį, konservatorius, politinius kalinius ir tremtinius. Turbūt nukvako patriarchas ir gal dėl to elgiasi lyg tai jam būtų gyvybės ir mirties klausimas. Ir bendrai, kodėl jis taip nesveikai yra įsikibęs į prezidentės chalato skverną. Kas tai per meilė? Kas juos sieja? Juk praeityje vienas buvo Nepriklausomybės architektu, o kita – Nepriklausomybės priešu.

Ar V.Landzbergis neišdavė

Sąjūdžio idealų?Ar tik apsiribojo siaura ,asmeniškai pragmatiška jų dalimi?Nors Garliavos įvykiuose buvo pasiekęs aukščiausios prabos,smuko negrįžtamai žemai.Kodėl?

Neringa Venckienė turėtų paskelbti

savo tikrą ir tikslią buvimo vietą.Na,gal kiti jos draugai.

peliukas burundukui

LTV kalba, kad tas Užkalnis-Zagorskis yra šio Užkalnio tėvas. Bet visas kalbas reikia tikrinti. Būtų įdomu, jei kas patyrinėtų dabartinių aktyvistų tėvų biografijas. Dabar tik obuolius matome. O nuo kokių obelų jie nuriedėję, nežinom.

Al.

Viskas maždaug taip. Tik kam tas ,,establishmentas”? Ar lietuviškai jau negalim pavadinti savo valdžios luomo? Dar suprasčiau, jei jį vadintume kokiu nors rusišku žodžiu – juk daugumoj tai tarybinė valdininkija ir jų atžalos.

Benas

Zmones turi buti vieningi ir gerbti tuos kurie zuvo kovodami del savo zemiu. Gerbti tuos kurie negryzo is Sibiro gulagu. Zmogus turi gerbti save. Paskaitykite apie Vengrijos vadovus, kurie griestai kovoja pries Tautos naikinma. Jie pravede referenduma del zemes ir Tauta pasake NE. Vengrijos vadovai pasake, kad mes atiduosime tarptautiniui valiutu fondui, visa skola, kuria priskolino komunistai ir gyvensime savo Tautos gyvenima o ne globalistu. Del to Merkel ir tarptautinis valiutos fondas pliurpia ant Vengrijos. gaila kad mes neissirenkam prezidento, kuris pasakytu gana naikinti Tauta nes jau netekome apie milijona zmoniu. Gaila kad neturime tvirto premjero nes jis nuomones is vis neturi ja keicia per diena kelis kartus. Gaila, kad zmones dejuoja, bet vistiek uz juos balsuoja.

Nagi

Rašo ne dėl to, kad rūpi, bet matosi, kad Švarplys labai nori prie valdžios lovio patekti.

Benas nezino, kad

Premjero Viktoro Orbano nacionalistų konservatorių vyriausybė (partija „Fides“) pagaliau įsiklausė į patarimus ir pradėjo nuolaidžiauti Angelos Merkel, Barako Obamos ar Jose Manuelio Barroso spaudimui koreguojant kursą

Referendumas 2013

Gera pradžia.
Svarbiausia konsoliduoti 300 000 piliečių pajėgas.
Nenusiminkite,jei parašus išbrokuos.
Jei taip įvyks,klanui bus dar blogiau:bus įkurta REFERENDUMO partija,kuri neabejotinai laimės sekančius Seimo rinkimus ir būdama Seimo lydere,įvykdys Referendumo įstatymo pataisas.
O kol kas siūlau PASIRAŠYTI ir tiek.
Bet kokiu atveju turime PERGALĘ,tik reikia ją pasiimti VIENYBE.

Referendumas 2013

Pasirašykit ELEKTRONINIU būdu per Alkaslt portalą.

ash

nebutinsi per ALKAS.lt, galima per elektronine bankininkyste ( e- valdzios vartai) pasirasyti, tikrai patogu ne didmiesciu gyventojams

ashui

Kam per alkas, jeigu yra speciliai tam skirti tiklalapiai, o geriausia tiesiogiai

lietuva2.lt/pasiulymas/referendumas-tautos-valia/52456a370a1d0d07e0edbcd6

Glumina

,,humoras”,kuriuo prisidengiant asmenys viesos informacijos priemonese gali buti isvadinti ,,kalem” ir panasiai.Atmeskim ta ,,humora” ir gausim tiesiogini slyksciausia pasityciojima.Toks ,,humoras” buna nebent ant kai kuriu tualetu sienu parasytas.Ar tikrai lietuviams tik toks ,,humoras” patinka ?Kas ir kada tai ivertins ? Zurnalistu etikos komisija ?Kas ?

TAIP

Galima trumpą laiką mulkinti visus, galima ilgą laiką mulkinti vieną, bet negalima ilgą laiką mulkinti visų. Gerai, kad Gailiaus įvardinta gauja ir Ko to nesupranta.

Pranciškus

Rytoj paskutinė referenduminė laida per ltv. Sukluskim ir ne pavieniui. Manau, kad reikia. Aš neparduodu Lietuvos…

Kritikas Pikčiurna

Autorius dar pamiršo paminėti generalinę ginkluoto perversmo repeticiją per „nepolitinės” gėjų lygos POLITINĘ demonstraciją, kai buvo pademonstruotos neproporcingai didelės ginkluotos policijos pajėgos. Tai – antroji parodomoji jėgos demonstravimo akcija po Kubiliaus inauguracijai suruošto Seimo langų daužymo bei susidorojimo su „smurtautojais” spektaklio. Valdžiažmogiai telkia pajėgas, kaip ir prieš Sausio 13-tąją. Tiesa, Laisvė ir Nepriklausomybė be prakaito ir kraujo pati neateina… Tik mūsų vienybė gali padėti to išvengti.

ADA

Visą TV ir kitų masinės reklamos ir agitacijos priemonių (MRAP) veiklą, reikia vertinti labai kritiškai, nes ten daugiausiai dirba TV ir kt. planktonas (Greitai su sava chebra – amžinai jaunais ir nevystančiais žaviais kartoniniais aštrialiežuviais bernužėliais – tiesiog Dobilėlis penkialapis– nors įvesk buliavos mokestį). Vienas iš planktono požymių yra tas, kad planktonas neturi smegenų – visai. Ta tuštuma vis užkraunama užsakymais ir įsakymais, tai jie ir kvailina žmones, atseit ,,juokaudami“ labai jumoristiški jumoristai.
Straipsnis tikrai geras, verčiantis mąstyti.

Rūta

Ne visi išvardinti monstrai nepritaria referendumui, teko įsitikinti, kad labai mielai leidžia parašus rinkti didieji beveik visi PC.

Vytautas Venckevičius

Baigiu pririnkti 11-tą lapą parašų: žmonės maloniai pasirašo (70 – 90 proc kiekviename daugiabutyje), taciau klausia: koks referendumas ir pan. Beje, sutinku daug tamsos ir kitų negatyvių dalykų, kvailysčių.

20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top