Andrius Švarplys. Viešumo tironijai atvertas kelias

Didesnis nusikaltimas yra ne išsakyti keistas pažiūras, o daryti viešą spaudimą, turintį ir teisinių pasekmių, remiantis kažkieno eiline lygiaverte nuomone (prisiminti ČIA).

Tai yra klasikinis žodžio laisvės ir viešos erdvės siaurinimo pavyzdys. Minios valdžios pavyzdys.

Tai dabar gal Kolegija, o paskui ją ir universitetai, mokyklos, valdžios institucijos turėtų eiti atsiklausti Miliūtės ir delfi.lt, kokios turėtų būti teisingos pažiūros? Ką reikėtų dėstyti studentams?

Visos nuomonės turi teisę būti išsakytos, jeigu nedaro žalos, nesukelia aiškaus ir tikro pavojaus visuomenei. Tai amerikietiškas žodžio laisvės testas. Clear and present danger. Kokia žala ir koks realus pavojus buvo šiuo atveju?

Dar daugiau, eutanazijos taikymas (sąlygos, mastas, valstybinė tvarka/reguliavimas, teisiniai, moraliniai aspektai) yra didelė, debatuojama tema pasaulyje. Egzistuoja ir futuristinis metodas, kuris specialiai leidžia sukurti menamas sąlygas ir modeliuoti scenarijus, svarstyti iškilsiančias moralines dilemas, pasekmes ir pan.

Galiausiai visiškai neaiškus paskaitos, diskusijų, minčių pateikimo kontekstas. Kad ir koks jis būtų, aišku, kad galima kelti ir diskutuoti įvairiausius scenarijus. Žinoma, reikia korektiškai atskirti dėstytojo nuomonę nuo svarstomos medžiagos.

Bet visiškai nepriimtina, kai viešoji nuomonė, mobilizuota minios vedlio, pradeda persekioti neįtinkančias pažiūras. O institucijos pradeda perdėtai reaguoti pagal minios spaudimą. Kolegija jau sudarė komisiją įvykiui tirti. Dabar tai vadinasi „viešąja nuomone“, „socialiniai tinklai ūžia“, „facebooko bendruomene“, „įvykiu“.

Įsiskaitykit – Lietuvos mokyklose priešų (laiku neapleidusių mokyklos) yra daugiau, suprask, juos reikia rasti ir pravalyti.

Iš tiesų, klausimas turėtų būti kitas: kaip atsitinka, kad minią suburianti kažkokia pindosia jaučiasi turinti teisę vertinti kitų žmonių pažiūras su aiškiu tikslu „pravalyti“? Spęsti, kas užsiliko mokyklose, o kas ne? Ir tai ne pirmas kartas. „Influencerio“ veikimas būtent tuo ir paremtas. Facebookinio viešumo banga vis dažniau virsta teisinėmis pasekmėmis. Kur mes einame su tokiu požiūriu?

Studentų elgesys. Užuot tiesiai pasakę dėstytojai, jog nesutinka su jos nuomone, kad prieštarauja dėl to ar ano, paprašytų šaltinių, duomenų, argumentų, pagrindimo, imasi anoniminio metodo – slapta įrašinėja ir siunčia minios valdovams. O tie paskui jau doroja stambesniu mastu. Kolegija turėtų svarstyti studentų elgesį etikos požiūriu.

Praeitais metais švedų profesorius pasiūlė valgyti žmonių mėsą, kad žmonijos rasė išliktų. Žinia sukėlė rezonansą pasaulyje. Bet niekam neatėjo į galvą persekioti keistuolio. Tiesiog korektiškai primintas (žiūrėti ČIA) aborigenų genties kanibalizmo eksperimentas, išlaikytas racionalumas ir pagarbi distancija.

Mūsų posovietiniai veikėjai užsižaidžia minios valdžia, peržengia ribas ir kėsinasi į elementariausias teises. Viešumo tironijai atvertas kelias. Facebookas labiau yra ne viešoji erdvė, o minios siautėjimo arena.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
26 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
ne facebook'as kaltas

stalinas sušaudydavo , sakydamas – narod trebujet (liaudis reikalauja).

Nemoka mūsų profesūra atskirti gėrio ir blogio dvasių veikimo 🙂

Be krikščioniško skydo

viešojoje erdvėje viskas tik blogės.Kitos jėgos,kuri gali pasipriešinti tironijai, nėra.Viskas taip painu,- ir tarp katalikų reikia ieškoti krikščionių.

rinkėja iš Kauno

todėl aš iš principo ir nesinaudoju feisbuku. Atmetus atvejus, kai juo naudojamasi profesiniais ar būtinos info skleidimo tikslais, mano akimis, tai jau yra fanatikų ir valdomų idiotų kalvė. Joje ant savo priekalo pin/dosios miliūtės ir tiapkinai daužo „neteisingai mąstančius” ir stebėtojus ragina: kusi, brisiau, kusi, šitas svetimas.
Kiek pamenu , tokio susidorojimo pionierius yra Tapinas, prieš keletą metų feisbuke susekęs eretikę – kaunietę pedagogę, berods darželio auklėtoją, kuri išdrįso puse lūpų pateisinti „beržinę košę”. Jis tuoj pat apie tai pranešė miesto švietimo skyriaus vadovams, iškilo pavojus, kad moteris neteks darbo.
Kažin ar tiapkinai ir pin/dosios irgi pultų rašyti skundus, jei karalienės Mortos darželyje be tėvų žinios būtų pradėtos „homoseksualumo pažinimo pratybos”?

Nedesovietizuotas Ma=eikis

tuoj vyriausiuoju Lietuvos cenzoriumi pasiskelbs. Runkeliams Tiesos nereik. Jos siekiantys bus kriminaliniais nusikaltėliaus tokių docentų pripažįstami ir skelbiami per dezi LRT.

Jota

„ir tarp katalikų reikia ieškoti krikščionių”. Pritariu:)

ah1

tolerancijos tironija atveda į žiauriausią vergiją, Platono ” Valstybė ” aštunta knyga

Marginalas kitaip apie tironiją

Be abejo, minios tironija yra tironija. Bet ten, kur veikia įstatymai, gali būti ir įstatymų tironijos, nes laisvė prasideda nuo ASMENS laisvės. Asmeniui turi būti užtikrinta saviraiškos laisvė, neuzurpuojanti kitų asmenų laisvės ir, be abejo, nesikėsinanti ir į egzistuojančią „minios tironiją”, t.y. į kiekvienam žinomas (iš tėvų perimtas) elgesio normas. Dabartiniame pasaulyje plinta visai kitokia tironija, kuri NEPAISO nei asmens, nei tradicijos, nei iš tėvų perimtų visiems nuo vaikystės suprantamų normų. A. Švarolys nesigilina, kad JAV Clear and Present Danger yra miglota sąvoka, leidžianti riboti laisvę pagal einamus įstatymus net priklausomai nuo valstijos, neminint stambaus kapitalo interesų tironijos – plg. nurodymus ūkininkams, ką jie gali ar negali sėti (Monsanto despotija), informacijos uzurpavimas (žr. internete Aaron Swartz). Suprantama, tai daroma naudojantis… Skaityti daugiau »

Marginalas: Atsiprašymas

Atsiprašau gerb. Andriaus Švarplio už korektūrinę klaidą parašant jo pavardę: netyčia per skubėjimą.

O kas pasipriešins

daktarų grupuotėms,kurių įtakoje per tiek metų uždaryta rajonų ligoninės,gimdymo skyriai.Kauno ,Vilniaus mafijos daktarai įtakoja politikus,kurie bijo sirgti ir taip prekiaujama žmonių gyvybėmis.Kas pasipriešins mafijai ir korupcijai medicinoje.Nacionalinis judėjimas tam pajėgus?Jei suras gydytojų tarpe šviesių ,nesugadintų,turinčių idealų,tada gal,kitaip viskas perniek,nes sveikata -brangiausias turtas.

žingsnis į priekį,kiek atgal?

Skundikai pokary padėjo kaimynams atsidurti tremty,dabar susidorojimui tinka žurnalistais save vadinantys skundikai.Savo asmeninių problemų nesugeba išspręsti,kompleksuoti tik prie dėžės ar dėžėje tokie reikšmingi sau atrodo.Iš tiesų gailesčio verti,viena šunį apglėbus,kitas net knygos parašyt vienas nesugeba.Kieno šūkis PASAULĮ SENĄ IŠARDYSIM? Toli nenuėjom.

stasys

Vienas įdomesnių autoriaus str. paskutiniu metu , kuris tiesa sakant ir nustebino jo noru atsiversti į tų mastančiu terpe , nepasiduodančiu viešos opinijos primestos tiesos diktatui . Jei žmogus negali diskutuoti visomis aktualiomis temomis o reaguoja kaip ant lenciugo pririštas šuva .. Tiesose gaudantis stasį , iš tokio sunku tikėtis minties proveržio . Paprastai taip nutinka kai žmogus pasijaučia nesaugus ir bejėgis tam su kuo tenka susidurti ,dėl labai įvairiu priežasčių ..viena tokiu silpnas žinių bagažas ir visiškas nesugebėjimas atsiriboti nuo neigiamos emocijos kurios paprastai aplanko mums visus , komunikuojančius socialiniuose tinkluose ir internete . Kalbant apie konkretu atvejį , be reikalo autorius stebisi studentu elgesiu ..Jei dėstytoja įrašinėjama tai reiškiasi kad tokios temos jos dėstomame dalyke ne naujiena ir… Skaityti daugiau »

ah1> marginalui

marginalui – valstybė ir yra vienų prievarta prieš kitus ir nėra jokių asmens laisvių, jei asmuo laisvas tai jis kaip laukinis žvėris – tik žvėrys yra laisvi ir gali būti laisvi, na o taikant laisvę žmogui tai jei žmogus laisvas tai jis beprotis – tik bepročiai žmonės gali būti laisvi nuo taisyklių ir tvarkos – šikt kur nori, žudyt ką nori, dulkinti ką nori… Norit gyvent bepročių bendruomenėj?

Taip

Bjauriausia yra ir tai,kad Visuomeninis transliuotojas LRT tapo feisbukinio viešumo bangos ruporiu.

O gal gerai,

kad viešoji nuomonė stabdo beprotybę ir nužmogėjimą? Tegu ta boba pati nusikakošina, kad taip nori, bet tegu neperša žmogžudysčių kitiems.

Marginalas dėl dar vienos klaidos

Savo komentare radau dar vieną klaidą per skubėjimą: nelogišką pabaigą „be kurio”, nors turimas galvoje ne čipizavimas, bet būtinumas jį panaikinti.
Gaila, kad čia nėra diskusijų su autoriais ir tarp autorių, bet tik tarp tų pačių komentatorių, dažnai (kaip ah1) nesugebančių net adekvačiai suvokti teksto.
tiesos.lt portalas, parėmęs antisemitinę provokaciją, pasirodo esąs toks pat reguliuojamas spectarnybų įrankis, kaip ir ekspertai.eu
Nebėra prasmės nei publikuotis, nei komentuoti.

Marginalui

Na taip, Jums nepasisekė- redakcijai akivazdžiai nepatinkate.
(Nederate prie politinio folks-kurso ir deglų eisenų.)
Bet nesikrimskite, yra ir gražių dalykų- pasidžiaukime bent tuo, kad portalo savininkų rūpesčiu, čia sukurtos puikios, tiesiog šiltnamio sąlygos klestėti „štaziams” ir „jotoms”. Demokratija ūber alles!

stasys

Marginalas dėl dar vienos klaidos 2020-02-22 18:52 > cit.” tiesos.lt portalas, parėmęs antisemitinę provokaciją, pasirodo esąs toks pat reguliuojamas spectarnybų įrankis, kaip ir ekspertai.eu Nebėra prasmės nei publikuotis, nei komentuoti.”
– Pabandykite į problema žiūrėti plačiau . Tik dedamos pastangos duoda kažkokį rezultatą ..o jis akivaizdžiai pastebimas ir čia Tiesose . Tiesos.lt jau pakeitė veidą ir nebėra tik ” ufu aha ” vietele emociškai išsituštinti kokiam nors ‘spiečiui’ . Be reikalo lyginate ir su ekspertai.eu ,..spec. tarnybas turi įvairios šalys ..todėl klausimas turėtu būti keliamas tik dėl finansavimo būdo …o jis, tos visos grupės, seniai reikalauja VSD dėmesio .

Marginalas Stasiui

Man akivaizdžiai tapo pastebimas tik „tiesos“.lt posūkis į antisemitizmą. Nors visada buvo ir tokių komentarų, bet jau kaip pasipylė, tai kaip iš tamsaus debesio + ir garsusis Rusteika net PUBLIKACIJOJE ėmė „skubėti į Jeruzalę”. O greit po to še tau ir „Pakelk galvą, lietuvi“ susivienijimas, ir deglų eiseną. Reikia matyti raidą, ryšius ir mokėti apibendrinti. Daugiau nieko. VSD tik etiketė. Per Bostono maratoną ir CŽV, ir FSB veikė kaip viena organizacija, puikiausiai susiderinę. Juk Carnajevai tiesiog FSB dovana amerikonams. Mat dar anksti buvo nurašinėti „islamo pavojų”, o isterija ėmė smukti. Su Carnajevais ir atgaivino. Jei tokia vienybė tarp CŽV i FSB, negi tarp broliškų VSD ir FSB menkesnė? Pakanka prisiminti, kur pasuko meilė Čečėnijai: nuo aikščių pavadinimų iki Kusaitės išdavimo… Skaityti daugiau »

tiek>Marginalas Stasiui

Lietuvoj tikrai turim daug svarbesnių nei žydų problemos.Nesureikšminkim

stasys

Marginalui ..Dėl antisemitizmo pritarsiu Jums , tokiu komentaru Tiesose tapo daugiau , bet tai tik pavieniu asmenų problemos . žiur. ale tokios : lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2020/02/24/news/vejate-zydus-is-lietuvos-nieko-tokio-policija-leidzia-13758710/ . Aišku tai nepaaiškina teisėsaugos problemų Jūsų minimose istorijose, bet viena esminiu aš laikau jog Lietuva buvo dirbtinai sukoncentruota jos dviejų didmiesčiu ribose , likusią šalies dalį nustumiant į šoną …Panašiai buvo elgiamasi ir Smetonos laikais . Visą apie ką diskutuojama Lietuvoje 80 pr. nutinka Vilniuje ar Kaune visi kiti regionai lieka gilioje užmarštyje . Pradžioje ir A.Juozaitis dėjo viltis į regionus bet nuščiuvo , atrodo va rinkimus laimėjo valstiečiai su R.Karbauskiu ir jau situacija turės –privalės keistis .., deja Vilnius ir toliau liko centu visu diskusijų pradedant guašiniu-patriotizmu baigiant kaltinimais nacionalizmo apraiškomis tiems kam to… Skaityti daugiau »

Marginalas Stasiui

Lietuvoj taip, bet ne Lietuvos pasaulyje, kuris nenorės ginti jos nuo Putino po deglų eisenų. Tik tam deglų jų ir reikėjo.

Marginalas tiek>MarginalasStasiujui

Atsiprašau už skubėjimą: ne tam atsakiau. Bet esmė nesikeičia.

Marginalas Stasiui

Sakau, kad išsiskiriate iš visų komentatorių rašydamas dalykus, vertus gilesnio svarstymo. Kad ir dėl Vilniaus ir Kauno. Spėju, kad jei publikacijų autoriai būtų į Jus panašūs, jie be abejo, diskutuotų komentaruose, komentarai įgautų prasmę, o portalas būtų vertas studijuoti. Dabar skaityti autorius, kuriems rūpi tik jų pačių reikšmingumas ir kurie tau niekad neatsakys, yra tas pats, kaip skaityti raigerdus su ah1 ir jotomis. Čia labai tinka lenkiškas svetainių pavadinimas witryna. Po stiklu matai vis tą patį.

stasys

Marginalui ..ačiu už palaikimą bet tai katastrofiškai kenkia mano susikurtam čia įvaizdžiui o juk teko gerokai paplušėti . Dėl vitrinų mintis patiko , ju apipavidalinimas daugeliu atveju nulemia ir partijų sėkme rinkimuose.

štaziui

daugybinis asmens išsiskaidymas? Pati su savimi, stasele, debatuoji? Klimakterinės isterijos, maskoliškų urkų sindromo ir vertuchajaus dukros komplekso maigydama daug raidžių klaviatūroje niekaip neišgydysi.

stasys

edition.cnn.com/2020/02/24/us/harvey-weinstein-trial-verdict/index.html
< MeToo > kaip tai paveiks Lietuvos teismus, visuomene ? Gal ten žmogus ir kaltas kažkuria dalimi jam mestu kaltinimu , bet ar kaltė visada turi tik viena priežastį ? (Paryžiaus katedra -kvazimodas ).

26
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top