Antakalnio pribaigimas – „Stiklainiais“

Janina Gadliauskienė | Bernardinai.lt

Vilniečių galvose Antakalnis – vis dar prestižinis, geidžiamas apsigyventi rajonas. Šis įsitikinimas atsirado dar sovietiniais laikais dėl rajono ypatingo išsidėstymo tarp Sapieginės kalvų ir Neries ir dėl jame gyvenančios inteligentijos daugumos. Tačiau ir dabar paėjėję nuo Antakalnio gatvės Sapieginės link išvysime ne vieną privatų gyvenamųjų namų kvartalą aptvertą aukštomis tvoromis. Antakalnis su šalia esančiomis gatvėmis nuo statybų plėtros vis tankėja ir pukši kaip alaus bačka ir kenčia, nes nebėra kur plėstis. Bet ne statybų verslui. Plati Neries pakrantė jiems kaip tik. Juk dabar ja bėgioja ar vaikšto visokie dykaduoniai, o brangi žemė neįsisavinta. Antakalnio gatvės užbaigimui paskutinis žingsnis – Neries rekreacinės teritorijos užstatymas.

Geri planai, o kas toliau?

Vilniaus miesto savivaldybės „Vilniaus planas“ dar prieš metus paskelbė „Vilniaus miesto viešos sporto ir aktyvaus laisvalaikio trasos“ projektinius pasiūlymus. Trasos ilgis siekia nuo Valakampių paplūdimio iki Vingio parko. Projektiniuose pasiūlymuose numatoma rekonstruoti esamus takus, juos paverčiant pėsčiųjų ar dviračių takais, įrengiant daugybę priemonių laisvalaikiui leisti.

Antakalnio bendruomenė sveikintų šį projektą, jei ne planuojamos statybos P. Vileišio g. 27A. Šią patrauklią vietą prie Neries žaliosios zoną nusižiūrėjo Kaune įsikūrusi UAB „Strateginiai sprendimai“. Privatizavus 1981 metais pastatytą dviejų aukštų požeminį garažą ir aplink jį suformavus 42 arų žemės sklypą, nutarta pastatyti didžiulį gyvenamąjį pastatą. Suprojektuotas statinys turėtų įsirėžti į Neries pakrantės žaliąją zoną su privažiavimu per specialiai nutiesta gatve rekreacinėje teritorijoje.

Šią trūkstamą grandį dėl susisiekimo planuojamam namui ir turi užtikrinti savivaldybės „Vilniaus planas“ laisvalaikio trasos projekte. Jame numatyta Vileišio gatvę pratęsti, ją paverčiant ne tik dviračių ar pėsčiųjų taku, o ir transportui skirta gatve. Tokiu būdu, prie Neries žaliojoje zonoje atsirastų didelių gabaritų gyvenamieji namai ir transportui skirta gatvė.

Gyventojai įsitikinę, kad taip suprojektuota šalia jų laisvalaikio trasa jų gyvenimo kokybę ne pagerins, o priešingai – pablogins. Bendruomenės narė, kultūrologė, aplinkosaugininkė Nijolė Balčiūnienė Antakalnio pusėje esantį Neries krantą įvertina kaip itin vertingą gamtiniu požiūriu. Jos manymu, Neries slėnis tarnauja nuo Valakampių iki Lazdynų ir toliau vykstančiai aeracijai. Be to, kairieji Neries šlaitai itin šaltiniuoti. Tai paskutiniojo ledynmečio palikimas. O žalioji, prie Neries esanti zona kaip tik ir apima šaltiniuotą, šlapią pirmąją Neries terasą. Žalioji zona dėl kelio ir planuojamų statybų bus sumažinta, taip prarandant itin svarbią Antakalniui rekreacinę teritoriją ir padidinant rajono tankumą, kuris ir taip akivaizdžiai yra per didelis.

Statybos inspekcija svarsto

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija 2011 metais, reaguodama į bendruomenės kreipimąsi, nustatė, kad detaliojo plano sprendiniai, kuriuos parengė UAB „Senojo miesto architektai“, prieštarauja Vilniaus miesto bendrajam planui. Mat, Vilniaus miesto savivaldybės 2009-12-18 išduotose sąlygose numatyta, kad užstatymas gyvenamaisiais namais galimas tik toje dalyje, kuri Vilniaus miesto bendrojo plano sprendiniuose skirta intensyviam užstatymui ir neturi viršyti P. Vileišio gatvėje vyraujančių penkiaaukščių namų aukštingumo. Tačiau detaliajame plane ne tik viršytas aukštingumas, bet ir neišlaikyta penkiaaukščių namų užstatymo linija. Todėl statybos inspekcija pateikė neigiamą išvadą.

Statybos inspekcija, pateikdama neigiamą išvadą, taip pat nurodė, kad naujai suplanuoti „stiklainiai“ neatitinka savivaldybės išduotų sąlygų. Galvotiems vyrukams iš Kauno ši sąlyga ir galėjo pasitarnauti postūmiu siekti pakeisti planavimo sąlygas. 2012 metais jos iš tikro buvo pakeistos ir jau dabar galimai atitiktų detalųjį planą.

Seimo narė Aurelija Stancikienė išsiuntė statybos inspekcijai paklausimą išsiaiškinti, kuo vadovavosi savivaldybė pakeisdama planavimo sąlygas. Jos nuomone, tokia praktika nėra taikoma ir įstatymai, ir teisės aktai sąlygų kaitaliojimo nenumato. Jei planavimo sąlygų terminas baigiasi, jos turi būti pratęsiamos, tačiau sąlygos nekeičiamos. Tačiau Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininko pavaduotojas A. Lukošius neatsakė į paklausimą, tik patikino, kad neteiks teigiamos išvados, jei bus pažeisti teisės aktai.

Bendruomenė – statybininkų paskutinis laiptelis

Pasidomėjus, kaip čia yra su tais planuojamais „stiklainiais“, paaiškėjo, kad seniau toje vietoje stovėjo garažas. Jam skirta teritorija buvo iš dviejų dalių: vienoje, kuri lygiavosi su penkiaaukščių užstatymo linija – garažo pastatas, kitoje – požeminėje dalyje – apželdinta teritorija. Pagal seniau išduotas sąlygas gyvenamųjų namų statyba buvo galima tik toje dalyje, kur ir stovėjo garažas. O apželdintoji dalis Vilniaus miesto bendrojo plano sprendiniuose ir buvo skirta intensyviam apželdinimui.

Tačiau UAB „Strateginiai sprendimai“ nori užstatyti ir intensyviam apželdinimui skirtą dalį. UAB „Strateginiai sprendimai“ atstovu prisistatęs K. Masalskis tikina, kad planuojant statinius bus atsižvelgta į bendruomenės norus, pasiūlymus, kompromisus. Jis teigia, kad jau ne kartą buvo susitikęs su bendruomenės nariais ir pasirengęs tarpininkauti įgyvendinant bendruomenės prašymus. Tačiau neatsisako planų užstatyti rekreacinę teritoriją ir savivaldybės pagalba nutiesti važiuojamąją gatvę.

Bendruomenei lieka sutikti su statybininkų planais arba toliau priešintis gelbstint rajoną nuo tolesnio sutankinimo, o Neries upės apsaugos zoną – nuo sunaikinimo. Gali būti, kad statybininkai surengs dar ne vieną susitikimą, tuo pačiu – išbandymą bendruomenei. Ar išlaikys egzaminą bendruomenė, turbūt turėtų rūpėti visiems miestiečiams. Juk Neris šviežiu oru aprūpina ne tik Antakalnį, bet ir visą miesto centrinę dalį, o pakrančių žaliąja zona taip pat mėgaujasi ne tik antakalniečiai. Nors ar tas oras šviežias, kai nuo Gariūnų upė atneša vien smogą, ar upės pakrantės, pritaikant jas dviračių takams, nebus užstatytos visuomenės išjuoktais gugenheimais, klausimas mums visiems, kurie, atseit, taip mylime savo miestą.

Bernardinai.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top