Rūta Grigolytė | lzinios.lt
Metiniame prezidentės Dalios Grybauskaitės pranešime nėra ateities. Ji moka kritikuoti, gali ir pagirti, tačiau savikritikos ir žvilgsnio į perspektyvą neturi, sako politologai.
Ketvirtadienį paskelbto paskutinio prezidentės kadencijos metinio pranešimo jie sakė nebuvę nustebinti, nors pačią kalbą vertina kaip geresnės kokybės nei ankstesnės. Vis tik galėjusi būti geru startu prieš rinkimus ši kalba neparodė rinkėjams perspektyvos, kurią prezidentė siūlytų šaliai bent artimiausius kelerius metus.
Spyris į savus vartus
Politologas Antanas Kulakauskas teigė, kad šalies vadovės pranešimas jo niekuo nenustebino. „Kai žinai, kas yra prezidentė, žinai, ir ko tikėtis – penktais metais viskas aukštyn kojomis juk neapsivers. Tiesa, lyginant su ankstesniais pranešimais, ši kalba geresnės kokybės“, – mano politologas.
Pasak A.Kulakausko, situacija D.Grybauskaitę privertė skirti daugiau dėmesio skirti tarptautiniams dalykams. „Ankstesnėse kalbose atrodė, kad ji imasi Vyriausybės prižiūrėtojos, generalinio komendanto ar ministrės pirmininkės pareigas. Šiuo požiūriu kalba tapo labiau subalansuota, kaip numatyta prezidento pareigoms“, – sakė A.Kulakauskas.
Jis įsitikinęs, jog kalba vis tik buvo skirta tiems, kurie ir taip tiki prezidente, ir siųsta žinutė rinkėjams, jog visi kiti pasirinkimai būtų blogi.
A.Kulakauskas taip pat atkreipė dėmesį, kad, kritikuodama Valstybės saugumo departamentą, kurio vadovą pati paskyrė, prezidentė „spyrė į savus vartus“. „Tuos vadovus, kuriuos prezidentė pati paskyrė ir dabar, prieš rinkimus, pradėjo kviestis ant kilimėlio, visuomenė, Seimas, žiniasklaida kritikavo visą laiką. Tik vienas kitas juos palaikė. Tiesiog kalboje ji duoda vilčių, kad bus reformos. O ir tiesų prezidentės kritika tiems vadovams prasidėjo tik tada, kai reikalai susipainiojo su pačios prezidentūros paslaptimis“, – komentavo A.Kulakauskas. Politologui keisti ir prezidentės samprotavimai, kad šalį gali išgelbėti tik atsakingas ir skaidrus verslas: „Klausimas: kaip suderinti verslo skaidrumą su verslo paslaptimi? Nežinome viešų projektų, kurie vykdomi valstybės“.
Be to, dėl savo perspėjimų žiniasklaidai prezidentė gali būti suprasta kaip bandanti bauginti. „Kai kas supras tai taip, kad, dabartinėje situacijoje, gali būti kaltinamas tarnavimu kitoms valstybėms. Atsiras savicenzūra“, – sakė A.Kulakauskas.
Kalbant apie energetinius oligarchus, politologas pripažįsta – daugelis šilumos ūkių privatizuoti, savininkai šokdina savivaldybes. Tačiau tai ir yra savivaldų reikalai, o šilumos ūkio nacionalizavimas toli gražu nėra panacėja, teigė A.Kulakauskas.
„Apskritai jeigu kalbama, kad Lietuvos ateitis priklauso nuo teisingo pasirinkimo prie balsadėžių, tai kategoriškai su tuo nesutinku. Tai pirmas žingsnis, tačiau jeigu toliau nieko nedarymo, tai nieko ir neduoda“, – kalbėjo A.Kulakauskas.