Į tarptautinio Ukrainos taikos aukščiausiojo lygio susitikimo dalyvius, kuriame kelios dešimtys šalių sekmadienį pareiškė, kad reikia gerbti Kyjivo „teritorinį vientisumą“, atviru laišku kreipėsi ir Lietuvos bei Ukrainos žmogaus teisių gynimo organizacijos.
Jos ragino remti taikias derybas ir diplomatines pastangas, kuriomis siekiama išspręsti konfliktą Ukrainoje; teikti paramą organizuojant rinkimus su galimybe balsuoti elektroniniu būdu ir sudaryti sąlygas tarptautinėms stebėjimo misijoms, kad būtų užtikrintas Ukrainos rinkimų proceso skaidrumas ir sąžiningumas; remti Ukrainos pastangas įgyvendinti politines ir ekonomines reformas; toliau teikti humanitarinę pagalbą nuo konflikto nukentėjusiems asmenims ir padėti reintegruoti laikinai okupuotas teritorijas; aprūpinti Ukrainą modernia ginkluote ir karine įranga, reikalinga jos suverenumui ir teritoriniam vientisumui ginti.
Visas atviro laiško tekstas žemiau:
Laiškas aukščiausiojo lygio Susitikimo dėl taikos Ukrainoje dalyviams
2024 m. birželio 15 d., Kijevas
Gerbiami aukščiausiojo lygio Susitikimo dėl taikos Ukrainoje dalyviai,
Kreipiamės į jus su gilia pagarba ir viltimi, kad jūsų Susitikimas Šveicarijoje atneš teigiamų pokyčių ir taps svarbiu žingsniu taikos ir stabilumo pasaulyje link. Šiandien norime atkreipti Jūsų dėmesį į vieną aktualiausių ir sudėtingiausių šiuolaikinio pasaulio situacijų – karą Ukrainoje.
Jau daugelį metų Ukraina išgyvena sunkius laikus, susidurdama su daugybe vidaus ir išorės iššūkių. Karas su Rusijos Federacija, ekonominiai sunkumai ir politinis nestabilumas smarkiai apsunkino milijonų ukrainiečių gyvenimą. Tačiau tarp šių sunkumų išliko nepalaužiamas tikėjimas demokratinėmis vertybėmis ir taikos bei teisingumo siekis.
Vienas iš svarbiausių demokratinės visuomenės aspektų yra gebėjimas rengti laisvus ir sąžiningus rinkimus, kurie leidžia piliečiams išreikšti savo valią ir daryti įtaką šalies ateičiai. Rinkimai yra politinio teisėtumo ir stabilumo pagrindas, jie suteikia galimybę pokyčiams ir vystymuisi.
Deja, dėl sudėtingų aplinkybių, įskaitant tebesitęsiančią Rusijos Federacijos invaziją į Rytų Ukrainą ir Krymo okupaciją, surengti rinkimus Ukrainoje tapo itin sudėtinga užduotimi. Iš daugelio piliečių atimta galimybė dalyvauti rinkimų procese. Tai kenkia demokratijos pagrindams ir apsunkina ilgalaikės taikos užtikrinimą. Siekiant užtikrinti visų piliečių, įskaitant konflikto zonose gyvenančius ar priverstus palikti savo namus, dalyvavimą rinkimuose, būtina įdiegti elektroninio balsavimo technologijas. Elektroninis balsavimas gali tapti svarbia priemone, didinančia rinkimų proceso prieinamumą ir skaidrumą.
Gerbiami aukščiausiojo lygio Susitikimo dalyviai, kreipiamės į Jus su raginimu paremti Ukrainos siekį atnaujinti visaverčius rinkimus. Jūsų parama ir solidarumas gali atlikti lemiamą vaidmenį šiame procese. Raginame jus:
• Remti taikos iniciatyvas: remti taikias derybas ir diplomatines pastangas, kuriomis siekiama išspręsti konfliktą Ukrainoje. Tik taikos ir abipusio supratimo dėka galima sukurti sąlygas rinkimams surengti;
• Palengvinti rinkimų stebėjimą: teikti paramą organizuojant rinkimus su galimybe balsuoti elektroniniu būdu ir sudarykite sąlygas tarptautinėms stebėjimo misijoms, kad būtų užtikrintas Ukrainos rinkimų proceso skaidrumas ir sąžiningumas;
• Remti reformų pastangas: remti Ukrainos pastangas įgyvendinti politines ir ekonomines reformas, kurios sustiprins demokratines institucijas ir padidins visuomenės pasitikėjimą rinkimų procesu;
• Teikti humanitarinę pagalbą: toliau teikti humanitarinę pagalbą nuo konflikto nukentėjusiems asmenims ir padėti reintegruoti laikinai okupuotas teritorijas;
• Tiekti modernią ginkluotę gynybai: aprūpinti Ukrainą modernia ginkluote ir karine įranga, reikalinga jos suverenumui ir teritoriniam vientisumui ginti. Tai leis Ukrainai veiksmingiau pasipriešinti agresijai ir sukurti sąlygas taikai ir stabilumui.
Ukraina nusipelno taikios ir stabilios ateities, kurioje kiekvienas pilietis turi balsą ir galimybę daryti įtaką savo gyvenimui ir savo šalies likimui. Tikime, kad kartu, remiami tarptautinės bendruomenės, galime tai pasiekti.
Dėkojame už jūsų dėmesį ir paramą.
Pagarbiai
Lietuvos ir Ukrainos žmogaus teisių gynimo organizacijos pasirašančios atvirą laišką aukščiausiojo lygio Susitikimo dėl taikos Ukrainoje dalyviams:
Lietuvos Helsinkio grupė – Aurelija Kuzmaitė
Piliečių gynybos paramos fondas (Lietuva) – Stasys Kaušinis
Lietuvos žmogaus teisių asociacija – Vytautas Budnikas
Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija – Romualdas Povilaitis
Visuomeninis judėjimas „Daugianacionalinė Gruzija“ – Arnold Stepanian
Tarptautinis plėtros fondas (Ukraina) – Natalia Murashyna
Ateities plėtros agentūra (Ukraina) – Igor Arbatov