Apie naująjį Darbo kodeksą trumpai

Ilgai nesvarsčiusi Vyriausybė praėjusį penktadienį iš esmės pritarė naujo Socialinio modelio projektui, kurio pagrindinė dalis yra Darbo kodekso ir socialinio draudimo įstatymų pataisos.

Galutinai Vyriausybė turės apsispręsti birželio 8 dieną. Ar tokios Socialinio modelio ir Darbo kodekso nuostatos išliks, priklausys ir nuo Seimo.

Siūlome susipažinti su Mariaus Jokūbaičio (lrytas.lt) parengta naujojo Socialinio modelio ir Darbo kodekso pagrindinių nuostatų apžvalga.

1. Mažinamos išeitinės išmokos. Iki šiol darbuotojai galėjo tikėtis šešių mėnesių darbo užmokesčio kompensacijos. Dabar ketinama palikti iki 0,5–1 arba dviejų mėnesių algos. Tiesa, atleistieji dar galės tikėtis išmokų iš iš specialaus fondo. Tačiau dėl jo iki šiol nesutarta.

2. Trumpinami įspėjimo terminai nuo 2–4 mėnesių iki 1 mėnesio.

3. Numatomas atleidimas darbdavio valia (nesant svarbių priežasčių), įspėjus darbuotoją prieš tris darbo dienas.

4. Trumpinamas atostogų laikas kai kuriems darbuotojams: nebus suteikiamos atostogos už stažą ir ypatingą darbų pobūdį, panaikinamos pailgintos atostogos sveikatos priežiūros specialistams, pedagogams ir kitiems darbuotojams.

5. Mažinamas apmokėjimas už atostogas, skaičiuojant atostoginius nuo bazinio darbo užmokesčio (dabar nuo vidutinio darbo užmokesčio). Numatoma galimybė mokėti atostoginius ne prieš, o atostogų metu.

6. Lankstesnis darbo laikas: paliekama darbo norma 40 valandų per savaitę, bet siūloma lanksčiau taikyti darbo laiko režimą „vidutiniškai 48 valandos per savaitę“.

7. Daugiau viršvalandžių: darbuotojų sutikimu – iki 12 valandų per savaitę. Turės būti apskaitomas ne visas darbo laikas, o tik nukrypimai nuo darbo laiko normų, taip pat numatyta lankstesnė darbo grafikų skelbimo procedūra.

8. Mažinamas apmokėjimas už viršvalandžius, darbą naktį, švenčių ir poilsio dienomis, nes skaičiuojamas padidintas tarifas nuo bazinio darbo užmokesčio (buvo nuo viso).

9. Kasmetinės atostogos bus skaičiuojamos darbo, o ne kalendorinėmis dienomis. Budėjimas namuose nebus laikomas darbo laiku, įvedama pasyvaus budėjimo sąvoka – darbuotojo budėjimas ne darbovietėje, bet esant pasirengusiam atlikti tam tikrus veiksmus ar atvykti į darbovietę, kilus būtinybei įprastiniu darbo laiku nebus laikomas darbo laiku.

10. Šeiminių ir darbo įsipareigojimų derinimas: darbdavys privalės svarstyti ir motyvuotai atsakyti į darbuotojo pateiktus prašymus dėl ne viso darbo laiko nustatymo.

lrytas.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
mūsų brangūs komunistai

svolačių svolačiai komuniagos buvo, yra ir bus per amžius amen.

pedofilai sako ačiū partijai

kai kurie violetiniai kedofilai užsimiršo, kieno valdoma valstybė.
komunistų partija primins.

Valstybės tarnyba-

išimtis.

O jie vis tiek

ateis?

tai kad...

Kgb komunistai nusipirko bilietus i Seima.Premjeras sake priims 200nauju istatymu.Bausti,bausti,bausti…teisti,teisti,teisti,padidinti,padidinti,padidinti…atimti,atimti,atimti…apstatyti anstoliais atimti viska…nereikalingu zmoniu skaiciu sunaikinti….per teisesauga,alhagoli,maista ir vaistus.Prezidente nepasiraso vykdomi zmoniu genocido istatymu.Seimas vieningai ir sekmingai juos priima.Lanzbergis „blogas”kgb komunistai „geri”A-ne????Dziaukites jug valdzioje NE Lanzbergis.

Jau pensininkas

Jegu visą šitą šūda priims budamas darbuotoju visus balsavusius už šį projektą po viena kasdien šaudyčiau kaip nioekšus.

finita

Avinai ir veršiai neprotestuos.
Tokia tautelė neverta išlikti. Ir neišliks.

lolita

O kaip su seimūnų išeitinėmis? Ar irgi tokia pat tvarka galioja?

s.m.

tik nutyleta smulkmenele, – jei tolstant nuo daugmaz padoraus europinio (veik socialistinio) darbo santykiu modelio artejama link „puvancio imperializmo” Amerikeje, tai ismalda, vadinama MMA, toki paketa lengvatu viarslinykams iteikusi vyriausybe turetu iskart didinti iki bent jau 500 euru.
Amerikeje tokia isnaudojimo tvarka minia perkencia tik mainais i ne ismaldine 300 doleriu menesine minimalia alga.
O ne versiu tauta tokiam grobuoniu ir ju pirkiniu (valdziagyviu) demarsui galetu pradziai pasiulyt bent 3 dienu visuotini streika.
Buvo sukrute pernai-uzpernai ir tie patys gydytojai, ir mokytojai, ir net policininkai, bet rezultatus va matome…
Ot tai „nuderino” svolaciai socialini lankstuma, X78Wmatj….

rasa

GANA TYTET !!! V I E N Y K I M E S ir STREIKUOT!!! (Visi vieningai, o ne kaip visada keletas, o kiti i „krumus”)

10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top