Šių metų liepą beveik du trečdaliai Lietuvos gyventojų buvo įsitikinę, kad situacija šalyje pastaruoju metu iš esmės tik blogėja, rodo naujienų agentūros ELTA užsakymu „Baltijos tyrimų“ atlikta sociologinė apklausa.
Pesimistiškai padėtį šalyje, kaip ir birželį, vertino 64 proc. apklaustų gyventojų – per metus taip nusiteikusių padaugėjo 12 proc. Kad reikalai Lietuvoje iš esmės taisosi, manė tik 36 proc. respondentų – pernai liepą tokių buvo 46 proc.
Ir vėl pasitvirtino tendencija, kad palankiau už kitus situaciją šalyje vertina jaunimas (iki 30 metų), miestų gyventojai, respondentai su aukštuoju išsilavinimu ir tie, kurių šeimos pajamos per mėnesį didžiausios (per 800 eurų), studentai ir moksleiviai, vadovai bei specialistai ir tarnautojai, liberalų sąjūdžio, socialdemokratų bei konservatorių rinkėjai.
Daugiau už kitus dabartine padėtimi Lietuvoje yra nepatenkinti vyresni nei 50 metų žmonės, gyvenantys kaime, respondentai su viduriniu ar profesiniu išsilavinimu bei su mažiausiomis šeimos pajamomis (iki 450 eurų per mėnesį), pensininkai, bedarbiai, darbininkai ir ūkininkai, lenkų tautybės gyventojai, kairiųjų pažiūrų gyventojai, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos, partijos „Tvarka ir teisingumas“ ir Darbo partijos rinkėjai.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad daugiau kaip pusė apklaustųjų – 51 proc. – buvo nepatenkinti ir tuo, kaip šalyje veikia demokratija. Gyventojų nuomonė šiuo klausimu per metus beveik nepakito – praėjusių metų liepą demokratijos būklę Lietuvoje neigiamai įvertino 50 proc. apklaustųjų.
Tuo, kaip Lietuvoje veikia demokratija, daugiau patenkintas jaunimas iki 30 metų, didmiesčių gyventojai, respondentai su aukštuoju išsilavinimu ir su didžiausiomis šeimos pajamomis per mėnesį, dešiniųjų pažiūrų respondentai.
Dažniau už kitus tai, kaip veikia demokratija, neigiamai vertina vyresni nei 50 metų žmonės, gyvenantys kaime, respondentai su viduriniu ar profesiniu išsilavinimu, darbininkai ir ūkininkai, pensininkai bei bedarbiai, lenkų ir rusų tautybių gyventojai, respondentai, kurie blogai vertina savo šeimos finansinę padėtį.