Ilgą laiką buvo tvirtinama, jog Bendrasis pagalbos centras (BPC) kuriamas, kad gelbėtų gyvybes. Kai tokios pagalbos prireikė septyniolikmetei merginai iš Panevėžio, ir ši sistema, ir policija pasirodė esančios bejėgės – mergina buvo žiauriai nužudyta, nors netoli nuo nusikaltimo vietos būta policijos patrulių.
Tragiška žinia iš Panevėžio rajono šeštadienio rytą sukrėtė visą Lietuvą: miške užgesinto automobilio bagažinėje rastas jaunos Panevėžio rajono Dembavos gyventojos kūnas. Pagrobėjų išprievartautai ir bagažinėje vežamai septyniolikmetei buvo pavykę net tris kartus prisiskambinti į Bendrąjį pagalbos centrą (7:23:58, 7:26:40 ir 7:30:45), bet išgelbėti jos nespėta – po valandos (8:28:16) – BPC gavo pranešimą apie degantį automobilį. Kodėl policija blaškėsi užuot veikusi kryptingai? Ar turint tiek laiko išties padaryta viskas, kad pagalbos prašiusi mergina būtų išgelbėta?
BPC sistemos kūrimą nuo pat pradžių lydėjo korupciniai skandalai ir akivaizdus spręsti turinčiųjų nemokėjimas atsirinkti, kas iš tiesų svarbu. Jei ne Europos Komisija (EK), pareikalavusi iš Lietuvos valdžios suteikti savo piliečiams tokias pat saugumo garantijas kaip ir visoje ES, jei ne grėsmė susilaukti jos sankcijų, mūsų valdžia dar ilgai būtų atidėliojusi civilizuotuose kraštuose gyvybes gelbstinčios paslaugos kūrimą. Tačiau ir tas variantas, kuriuo ji sugebėjo atsipirkti nuo EK sankcijų, tebuvo akių dūmimas, apgaulė, šįkart kainavusi jauno žmogaus gyvybę.
Jei rūpi sužinoti, kas iš atsakingų asmenų ir kaip dabar teisinasi, kodėl jo vadovavimo vienai ar kitai ministerijai ir žinybai metu problema buvo ne sprendžiama, o muilinama, skaitykite ČIA arba ČIA.
Nors nustatyti pagalbos telefonu 112 prašančiojo buvimo vietą visas Europos Sąjungos (ES) valstybes įpareigoja speciali direktyva, Lietuvos BPC, kurio steigimas valstybei kainavo 76 milijonus litų, veikia tarsi aklas – pasirodo, jei jam skambinama iš telefono be SIM kortelės, informaciją apie tai, iš kur skambinama, nemokamai teikia tik vienas iš trijų operatorių. Negi kiti ir tokiomis aplinkybėmis mato tik savo nuostolius?
Kitas klausimas – kas išties įvyko dabar ir … kodėl vėl meluojama?
Techninę pusę išmanantys specialistai tvirtina, jog ir taip buvo galima nustatyti merginos vietą – kai iš telefono išimta SIM kortelė, jo buvimo vieta nustatoma pagal unikalų telefono IMEI kodą. Ką tai reiškia? Centre dirba nepakankamai kvalifikuoti specialistai, nesuvokiantys padėties rimtumo? Mobiliojo ryšio operatoriai atsisakė bendradarbiauti? Policijoje nėra galimybių sutelkti didesnių pajėgų tokiais atvejais apžiūrėti teritoriją iš oro? Galų gale – ar išties policija sako tiesą, jog mergina į BPC skambino iš telefono be SIM kortelės? Juk yra duomenų, kad mergina prieš mirtį skambino ir savo draugui – be SIM kortelės to padaryti juk neįmanoma.
Tad kas prisiims atsakomybę už tai, kad esant, rodos, visoms techninėms galimybėms išgelbėti jauną žmogų, atsakingi asmenys parodė tokį aplaidų neryžtingumą ir vangumą? BPC vadovas, kaip to reikalauja vidaus reikalų ministras? Bet juk nesuveikė ne tik BPC telefono vietos nustatymo sistema – nesuveikė visa gyvybę išgelbėti turėjusi sistema.