James Conca | Forbes.com | 2014 m. lapkričio 20 d.
Naujas Rusijos branduolinių ginklų plėtros ciklas, nauja agresyvi poza ir naujas bendrų su Jungtinėmis Valstijomis branduolinių programų atmetimas – visa tai parodo nerimą keliančią Rusijos vadovybės mąstymo tendenciją, sietiną su didėjančiu jos pasitikėjimu valstybės kariniu pajėgumu.
Amerikiečiams būdinga trumpa atmintis. Tačiau ne rusams. Nuo Berlyno sienos griūties prabėgo 25 metai, tačiau rusams šaltasis karas nesibaigė. Jei Rusijos invazijos į Ukrainą nepakako, kad taptume budresni, tai gal rusų naujoji taktinių branduolinių ginklų karta paragins pabusti iš snaudulio.
Rugsėjo 10 dieną Putinas pasakė, kad Rusija sukurs naują sėkmingą branduolinę atbaidymo priemonę prieš JAV ir NATO.
Iš tiesų jie tokią jau turi. Pranešama, jog rusai mano, kad jų taktiniai branduoliniai ginklai šiuo metu yra geresni nei mūsų ir NATO. NATO šalys narės turi tik 260 senesnių taktinių branduolinių ginklų. Vokietijoje, Italijoje, Belgijoje, Nyderlanduose ir Turkijoje JAV turi 200 atominių bombų, kurių bendras galingumas yra 18 megatonų. Prancūzija turi 60 atominių bombų.
Rusų mobili tarpkontinentinės balistinės raketos paleidimo sistema. Rusija sukūrė naujos kartos taktinius branduolinius ginklus ir jų raketines sistemas. Turint galvoje mūsų branduolinių programų būklę, tai yra susirūpinimą keliantis reiškinys. Maskva taip pat išdėsto mažus, antžeminius branduolinius ginklus netoliese ryčiausių NATO sąjungininkų. Šaltinis: Loren Thompson, Forbes.com
Kaip aptarta pranešime, publikuotame portale pravda.ru, Rusija turi 5 000 branduolinių ginklų, priklausančių įvairioms taktinėms klasėms, įskaitant raketų „Iskander“ ir torpedų, aviacijos ir artilerijos užtaisus, ir visa tai dislokuota netoli Europos.
JAV turi 300 taktinių B-61 bombų savo teritorijoje, bet tai neatkuria pusiausvyros. JAV negali pagerinti šios situacijos, nes mes sunaikinome daugelį mūsų Šaltojo karo laikų taktinių branduolinių raketų, antžeminių raketų ir jūros laivuose dislokuojamų „Tomahawk“ raketų. Ir mes susisaistėme pasirašytomis sutartimis. Neseniai pasirašyta START-3 sutartis buvo daug palankesnė Rusijai.
Rusija sukūrė naujos kartos ilgojo nuotolio laivų raketas – jos greitai bus išdėstytos Juodosios jūros laivyno povandeniniuose laivuose bei Kaspijos flotilės raketų laivuose.
JAV Valstybės departamentas rugsėjo pradžioje paskelbtame pranešime pripažino: pirmą kartą per 40 metų Rusija mus aplenkė branduolinių ginklų pajėgumu.
Leisti mūsų branduolinių ginklų arsenalui sunykti yra vienas dalykas („Washington Post“), bet leisti Rusijai sukurti naujų strateginių branduolinių ginklų galią – visiškai kitas dalykas. O jie netgi jau turi naują raketų kartą.
Taigi, Rusija mano, kad ji įgijo pranašumą. Taip gal ir iš tiesų yra, jei Putinas ir kietosios linijos šalininkai norės naudoti tiek jėgos, kiek jie pastaruoju metu naudoja.
Gal tai tiesiog sutapimas, kad Rusija planuoja pasiųsti tolimųjų nuotolių bombonešius į Meksikos įlanką „tiesiog pasipraktikuoti“. Rusija nusprendė nedalyvauti suplanuotuose bendruose su JAV branduolinio saugumo renginiuose. Rusija boikotuoja ir Jungtinėse Valstijose rengiamą aukščiausio lygmens saugumo susitikimą 2016 metais.
Kai praėjusią savaitę vykusiame G-20 susitikime valstybių vadovai ėmė pernelyg auklėti Putiną, šis tiesiog pakilo ir išvyko.
JAV ir Rusijos santykių nuosmukis yra simptomiškas daugeliu aspektų ir gali būti pavojingas, kadangi izoliacija gali sukelti klaidingų interpretacijų („New York Times“). Rusija laiko mūsų Kongresą silpnu ir neefektyviu, kaustančiu mūsų Vyriausiąjį karinių pajėgų vadą. Rusija yra paranojiška – kad tik kas nors nepalaikytų jos silpna. Todėl Kremliaus kietosios linijos šalininkai nenori įsileisti JAV ekspertų į savo branduolinius objektus.
Visa tai jau būtų pakankamai blogai, net jei mūsų ginklai veiktų gerai ir būtų paruošti būti panaudoti, kai tik mums jų prireiktų.
Tačiau ginklai reikalauja darbo.
Visi buvo šokiruoti ir pasipiktinę, kai prieš keletą metų Amerikos branduolinio smūgio pajėgose ėmė kilti į paviršių visokie nesklandumai.
• Per klaidą bombonešis B-52 nuskraidino šešias branduolinės laivų raketas skersai šalį. Bombonešio įgula nežinojo, kad jie gabeno raketas, dar daugiau – niekas nežinojo, kad raketų trūksta.
• Devyniolika karininkų, atsakingų už raketų paleidimą, buvo nušalinti nuo pareigų dėl netinkamų nuostatų ir blogų darbo rezultatų, aptiktų inspekcijos metu.
• Agentūra „Associated Press“ paskelbė keletą papildomų pasakojimų, įrodančių silpną moralę, parengimo spragas, apgaulę per egzaminus, saugumo reikalavimų pažeidimus ir vadovybės klaidas, įskaitant generolo majoro Michaelo Carey, visų tarpkontinentinių balistinių raketų pajėgų vado, atleidimą.
Skamba beprotiškai. Mes juk galime susitvarkyti geriau. Mes susitvarkome geriau kituose branduoliniuose reikaluose. Kodėl negalime tinkamai pasirūpinti mūsų branduoliniais ginklais?
Todėl, kad mes negerbiame mūsų žmonių, tvarkančių šiuos ginklus, atsakingų už jų priežiūrą, už jų parengtumą, išlaikančių raketas ginkluotas, saugias ir parengtas įvykdyti prezidento įsakymą jas paleisti.
Niekas nebenori dirbti šiuose branduolinių ginklų objektuose. Jei anksčiau tai buvo siekiamos ir gerbiamos pozicijos, suteikiančios pripažinimą ir karjeros galimybes, dabar kariai jų vengia kaip neperspektyvių, nesuteikiančių galimybės paaukštinimui, pasmerktų nepakankamam finansavimui ir nepakankamai logistikos paramai.
Į prašymus padėti ir suteikti geresnį aprūpinimą aukštesnioji vadovybė nereaguoja.
Ir nenuostabu. Inspektoriai rūpinasi sudėti paukščiukus reikiamose grafose, įrašais ir kitu biurokratizmu, bet nepastebi pasenusių sprogimo durų, kurios tinkamai neužsidaro, ir komandas, kurios teturi vienintelį specialųjį raktą 450 tarpkontinentinėms balistinėms raketoms aptarnauti.
Kai kurie vadai bandė pagerinti raketinių pajėgų profesionalumą, discipliną ir moralę, bet iš vadovybės sulaukė tik menkos paramos.
Ar tai būtų tarpkontinentinių balistinių raketų, ar karinių oro pajėgų branduolinių bombonešių pajėgos, mūsų branduolinio smūgio pajėgos yra suirutės būklės. Pakeisti B-52 bombonešius yra taip brangu, jog planuojama juos naudoti, kol šių amžius pasieks šimtą metų.
Bet reikalai turi pasikeisti. Penktadienį gynybos sekretorius Hagelis Pentagone pasakė reporteriams: „Mano įsakymu atliktas vidinis ir išorinis vertinimas parodė, kad pastaruosius metus mūsų branduolinėms pajėgoms nuolat trūko investicijų ir paramos – dėl to turime nedidelį rezervą susidoroti su kylančiomis įtampomis.
Nuolatinis mūsų branduolinių programų apleistumas per daugelį metų sumenkino mūsų gebėjimą atsakyti į egzistuojančias grėsmes.“
Šiai situacijai pataisyti Hagelis paskelbė didinantis Pentagono branduolinių projektų kasmetinį finansavimą 10% per ateinančius penkerius metus, arba papildomais 8 milijardais dolerių laikotarpiui nuo 2016 iki 2020 metų, greta dabartinės 15 milijardų dolerių sumos, skiriamos branduoliniam arsenalui išlaikyti (RT.com).
Pentagono vadovybę irgi pasiekė ši žinutė: praėjusią savaitę buvo paskelbta, kad gali būti pakeistas branduolinių pajėgų finansavimo būdas. Pinigai, skirti tarpkontinentinėms balistinėms raketoms, branduoliniams bombonešiams ir branduoliniams povandeniniams laivams, būtų skiriami į atskirą sąskaitą, atskirai nuo Gynybos departamento biudžeto. Toks pokytis padidintų kariuomenės branduolinių pajėgų statusą karinės vadovybės akyse – jis imtų reikšti realią galią.
Hagelis pasakė: „Mes turime žinoti, kas funkcionuoja, o kas ne. Privalome atstatyti prestižą, Šaltojo karo metais pritraukdavusį iškiliausius protus.“
Branduoliniame laivyne tarnaujančių padėtis yra kitokia. Ten moralė aukšta. Laivus iš tikrųjų varo branduolinė energija, taigi, branduolinė galia yra aktyvi ir funkcionuojanti, o ne tiesiog kažkur saugoma – nenaudojama ir nykstanti, niekada nejudanti ir vargu ar kada nors būsianti panaudota.
Tačiau galiausiai ir mūsų branduolinių pajėgų komandos, ir Amerikos visuomenė laiko visuotinio branduolinio karo grėsmę „paprasčiausiai neegzistuojančia“.
Rusijoje yra kitaip. Jie yra pasiruošę. Ir ką mes darytume, jei jie panaudotų savo taktinius branduolinius ginklus prieš vieną iš Rusijos kaimynų?
Ir panašu, kad šis klausimas niekados neišnyks.
Iš anglų kalbos vertė Laisvūnas Šopauskas