Ar Rusijos ateitis – amžinas karas?

Kremlius susitelkia, bet 2023 m. parodė, kad jo valdymas nėra toks stabilus, kaip jis nori, kad mes manytume.

Stefanas Theilas

Iš dalies Rusijos karas su Ukraina yra  pasaulį keičiantis įvykis, nes jis yra susijęs ne tik su pastarosios valstybės išlikimu. Karas taip pat atkreipė dėmesį į pačios Rusijos ateitį. Ar ji kada nors apsistos ties savo sienomis? Ar Kremlius savo deklaruojamus tikslus pavers veiksmais ir bandys atkurti Šaltojo karo laikų imperiją už Ukrainos ribų? Kas nutiks, jei Rusija karą pralaimės?

Kad branduolinių ginklų turinti Rusija nėra tokia stabili, kaip norėtų tikėti jos vadovai, tapo akivaizdu praėjusių metų birželį, kai “Vagnerio grupės” vadovas Jevgenijus Prigožinas pradėjo ginkluotą sukilimą, kuris jo samdinius atvedė beveik prie Maskvos vartų. Didžiausias iššūkis Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui nuo pat jo atėjimo į valdžią 2000 m. baigėsi  Prigožino mirtimi ir tolesniu susidorojimu su režimo kritikais.

Nuo to laiko V. Putinas nusiteikęs ilgam karui. Nuo 2022 m. už antikarinius nusižengimus buvo suimta apie 20 000 rusų, nesutarimai buvo užgniaužti. 2024 m. planuojami inscenizuoti rinkimai pratęs V. Putino valdymą dar šešeriems metams; visi rimti pretendentai buvo nužudyti, įkalinti arba ištremti į tremtį. Rusijos ekonomika buvo kruopščiai pertvarkyta karui.

Tačiau vis dar neaišku, ar 2022 m. vasario 24 dienos  V. Putino rizika pasiteisins. Jei jis laimės Ukrainoje, Europa gali susidurti su kitais karais, nes V. Putinas siekia atkurti, jo manymu, teisėtą Rusijos kontrolės sferą Rytų ir Vidurio Europoje. Jei jis pralaimės, Rusija gali patekti į nestabilumo spiralę savo šalyje.

“Foreign Policy” paprašėme geriausių savo autorių pateikti kai kuriuos iš šių scenarijų. Pateikiame keletą labiausiai dėmesio vertų jų 2023 m. straipsnių.

1. Svajonė apie Europos saugumo tvarką su Rusija mirė

Kristi Raik

Kaip būsimoji Rusija įsilies į Europos saugumo tvarką? Prancūzija, Vokietija ir kitos Europos valstybės ilgą laiką stengėsi bendradarbiauti su Kremliumi ir plėtoti ekonominius ryšius. Ši vizija žlugo ir sudegė kartu su Rusijos invazija, todėl Europai tenka ieškoti alternatyvos.

2. Kodėl V. Putinas niekada nesutiks mažinti eskalavimą

Maksimas Samorukovas

Žmonės eina pro Kremliaus žvaigždę su Z raide – Rusijos karių Ukrainoje taktinį ženklą – Maskvoje 2022 m. gruodžio 29 d. ALEKSANDRAS NEMENOVAS/AFP

Maksimas Samorukovas rašo, kad V. Putinui naudinga išlaikyti savo šalį karo sąlygomis. Tai viena iš daugelio priežasčių, kodėl Maskva nėra suinteresuota derėtis dėl žiauraus karo Ukrainoje pabaigos.

3. Žvelgiant į Rusijos ateities juodąją skylę

Anastasija Edel

“Vis labiau neteisėta, ekonomiškai pasmerkta ir morališkai bankrutuojanti Rusija nebeturi gerų pabaigų”, – rašo Anastasija Edel, kuri užaugo Sovietų Sąjungoje ir nebėra optimistė, kad Rusija gali pasukti į gerąją pusę. Ji teigia, kad tik aiškus Ukrainos pralaimėjimas suteikia rusams teigiamų pokyčių po šimtmečius trukusio imperializmo perspektyvą.

4. Pats laikas ruoštis Rusijos žlugimui

Aleksandras J. Motylis

Viename skaitomiausių 2023 m. “Foreign Policy” straipsnių Aleksandras J. Motylis nagrinėja Rusijos Federacijos, kurioje tebėra dešimtys kolonizuotų ne rusų tautų, subyrėjimo scenarijus. Kad ir kokia būtų tokio skilimo tikimybė ateinančiais metais, neplanuojant tokio skilimo, Vakarų politikams pavojingai trūksta vaizduotės, rašo A. J. Motyl.

5. Bauginančiai fašistuojantis Rusijos jaunimas

Ian Garner

Ištraukoje iš savo knygos “Z karta: Ianas Garneris (Ian Garner) ištraukoje iš knygos “Z fašistuojantis jaunimas Rusijoje” aprašo naująją rusų kartą, kuri šlovina karą, mirtį ir Putiną – tikėjimą, įkūnijantį tamsiausius XX a. fašizmo elementus.

Stefanas Theilas yra “Foreign Policy” redaktoriaus pavaduotojas.

foreignpolicy.com

2.5 8 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
40 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
40
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top