Kaip skelbia ELTA, Liustracijos komisijos vadovas Algimantas Urmonas siūlys Seimui šiemet baigti daugiau kaip du dešimtmečius šalyje, jo manymu, vykstantį liustracijos procesą, t. y. paskelbti vadinamąjį Liustracijos įstatymą negaliojančiu. Kažkodėl A. Urmonui, penkerius metus vadovaujančiam komisijai, vertinančiai duomenis apie slaptą asmenų bendradarbiavimą su Sovietų Sąjungos specialiosiomis tarnybomis, tai būtų „politiškai gražiausia pabaiga“.
Šia proga buvo paviešinta ir šiek tiek statistikos.
Remiantis išlikusia KGB dokumentine medžiaga daroma prielaida, kad 1940–1991 metais su LTSR KGB slapta bendradarbiavo apie 118 tūkst. asmenų. Iki 1990-ųjų balandžio 11 dienos galėjo būti sunaikinta 36 tūkst. 237 agentų asmens ir darbo bylos, išvežtos 8539 tokios bylos. Išlikusios operatyvinės įskaitos bylos tesudaro 0,62 proc. viso buvusio KGB archyvo. 2000 metais paskelbus savanoriško prisipažinimo apie bendradarbiavimą su slaptosiomis SSRS tarnybomis terminą, tai padarė 1589 asmenys. Liustracijos komisija per savo veiklą yra išnagrinėjusi daugiau kaip pusę tūkstančio bylų.
Tiesos.lt primena politinio kalinio, buvusio ir Lietuvos Respublikos Valstybės saugumo departamento vadovu Petro Plumpos suformuluotus nusikalstamos KGB veiklos Lietuvoje tyrimo klausimus, į kuriuos taip ir nebuvo atsakyta:
Petras Plumpa: Matydamas Lietuvos teisinės sistemos išsigimimą ir suvokdamas, kad dabartinė Lietuva paveldėjo būtent KGB išugdytą teisinį klaną, 2010 metų rugpjūčio 4 dieną Lietuvos Respublikos Valstybės saugumo departamentui įteikiau 8 puslapių pareiškimą „Dėl KGB nusikaltimų Lietuvoje išaiškinimo“. Tame pareiškime tarp kitko pabrėžiau:
Iki pat 1990 m. Lietuvoje dirbo apie 16 000 KGB agentų. Kai kurie iš jų atlyginimus gaudavo iki 1991 m. pabaigos. Kiekvienas KGB operatyvinis įgaliotinis turėjo po 20 agentų.
Beveik visi jie liko Lietuvoje.
TODĖL:
VSD nedelsiant turi išaiškinti:
1. Kiek Lietuvoje šiuo metu yra buvusio okupacinio sovietų režimo represinių struktūrų darbuotojų:
– karininkų;
– smogikų;
– apmokamų agentų;
– operatyvinių akcijų vykdytojų;
– tardytojų;
– kalinių prižiūrėtojų;
– politinių bylų prokurorų,
– politinių bylų teisėjų,
– budelių;
– KGB užsakomų rašinių autorių;
– kitų apmokamų KGB kolaborantų.
2. Kokio dydžio pensijas jie gauna už savo represinį darbą? Kas tas pensijas paskyrė?
3. Kokį atlyginimą jie gauna šiuo metu ir iš kokių šaltinių jis mokamas?
Jeigu SSSR represinių struktūrų – KGB, prokuratūros ir teismų – darbuotojai dalyvavo represuojant Lietuvos patriotus ir antisovietinės veiklos dalyvius, tai jie bei jų šeimų nariai neturėtų būti teisėjais bei arbitrais svarstant bylas tų asmenų, kurie nukentėjo nuo sovietų valdžios.
Jeigu sovietmety buvo specialūs KGB prokurorai kitaminčiams represuoti, tai atitinkamai dabar turėtų būti specialus prokuroras tokiems sovietmečio nusikaltimams tirti.