Ar Vilniaus savivaldybė leis vystytojui taupyti milijonus visų mūsų sąskaita?

Almantas Stankūnas

Apie Akropolio projektą šalia Vingio parko Vilniuje kalbama seniai.

Kai tik apie tai buvo prabilta, man nerimą sukėlė kaip bus išspręsti susisiekimo klausimai, ar šis projektas nesukurs papildomų spūsčių? Juk planuojama, kad automobilių srautas bus didesnis negu į Akropolio centrą Šeškinėje.

Šių metų liepos mėnesį į mane kreipėsi vienas visuomenininkas, kuris taip pat yra gatvių projektavimo specialistas. Paaiškėjo, kad jau ilgiau negu metus jis bando prisibelsti į savivaldybę, kad atkreiptų dėmesį į netinkamus susisiekimo sprendinius šiam projektui, tačiau iki šiol gaudavo atsakymus kuriuose buvo vengiama argumentuoto priimtų sprendimų pagrindimo.

Preliminariu vertinimu, tvirtinant tokius sprendinius, vystytojas gali taupyti 20–30 mln. eurų ir dėl to pablogėtų situacija aplinkinėse gatvėse.

Nedelsdamas kreipiausi į Vilniaus m. savivaldybės administraciją.

Pirmas atsakymas ir vėl buvo atsirašymas. Tada paprašiau klausimą svarstyti Aplinkos ir miesto paslaugų komitete posėdyje rugpjūčio mėn. Buvo sutarta su administracijos atstovu, kad bus surengtas atskiras pasitarimas dėl mano keliamų klausimų, tačiau jis taip ir neįvyko iki šiol. Išsiunčiau priminimą, bet atsakymo nebuvo.

Ką reiškia toks vilkinimas? Gal nenorėta spręsti nepatogių klausimų iki rinkimų?

Tuo tarpu klausimą spalio 30 d., 12 val. planuojama svarstyti Miesto plėtros komitete.

Kad visiems būtų aiškesnė situacija, žemiau pateikiu ištrauką iš mano laiško Aplinkos ir miesto paslaugų komitetui:

„Toliau pateikiu apibendrintas pastabas dėl neigiamų pasekmių, kurios tikėtinos įgyvendinus projektą vadovaujantis dabar patvirtintais projektiniais sprendiniais:

  1. Padidės bendrai visiems įskaitant ir viešajam transportui eismo gaišatis (spūstys) ir oro tarša Geležinio Vilko, Tūkstantmečio, Savanorių pr. gatvėse, Savanorių žiedo transporto mazge.
  2. Nebus gerinama eismo sauga ir pralaidumas paliekant tranzitinėje Geležinio Vilko gatvėje autobusų sustojimo peronus.
  3. Kyla bereikalinga grėsmė Vingio parko bioįvairovei paliekant galimybę organizuoti intensyvų eismą tiesiogiai nuo tranzitinės Geležinio Vilko gatvės M. K. Čiurlionio gatve palei parką, kai galima organizuoti eismą link Vingio parko teritorijos per naujai pastatytą Geležinio Vilko 2 gatvę.
  4. Organizuojamos pažeidžiamųjų eismo dalyvių judėjimo trasos per įvažiavimą į vystytojo teritoriją užuot nukreipus eismą toliau nuo tranzitinės gatvės link būsimo Lazdynų pėsčiųjų / dviračių tilto. Tokie sprendimai mažina eismo saugą ir didina laiko gaišatį (spūstis) bei oro taršą.
  5. Gerosios Vilties gatvės gyventojams ir toliau teks kęsti tranzitinį eismo keliamą triukšmą ir oro taršą savoje gatvėje, kuri neskirta tranzitiniam eismui organizuoti. Po projekto įgyvendinimo minėtos neigiamos pasekmės padidės.

Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad projektiniai sprendiniai yra parengti pažeidžiant Statybos techninio reglamento reikalavimus ir Bendrojo plano sprendinius.

Nors atsakyme į mano laišką yra nurodoma, kad „minėtų projektinių pasiūlymų bei jų pritarimų projektiniams pasiūlymams teisėtumo patikrinimą 2023 m. gegužės mėnesį atliko Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (toliau – Inspekcija). Inspekcija pažeidimų nenustatė ir pateikė išvadą, kad projektiniai pasiūlymai patvirtinti teisėtai“, tačiau taip atsakant buvo ignoruotas faktas, kad XX (mano minėtas visuomenininkas) 2023-10-10 apskundė Inspekcijos sprendimą Regionų administracinio teismui Vilniaus rūmams ir šiuo metu laukiama bylos nagrinėjimo po lydraščių išsiuntimo bylos šalims.

Akivaizdu, kad savivaldybės administracijai reikalaujant Vystytojo pakoreguoti projektinius sprendinius taip, kad neliktų XX laiške nurodytų trūkumų, Vystytojas patirtų žymius papildomus projekto įgyvendinimo kaštus, kurie tačiau yra protingi turint omenyje viso vystomo projekto vertę. Labai preliminariai vertinant, minėti papildomi kaštai gali būti apie 20–30 mln. eurų.“

Nuoroda į pranešimą apie šį projektą. Tame pranešime nė žodžiu neužsiminta apie aukščiau minėtas problemas. Kažin kodėl taip yra, kodėl savivaldybė tokia palanki turtingam investuotojui?

5 2 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top