Arvydas Juozaitis. Estija – įdomiausių kontrastų šalis

Estija yra: a) mažiausiai religinga pasaulio šalis (tik apie 10 proc. gyventojų lanko bažnyčią (net per šventes); b) estai – labiausiai pasaulyje teatrą mylinti tauta (visų teatrų lankomumas lygus kone 100 proc.; Latvija antroje vietoje); c) estai daugiausiai pasaulyje turi gyvo miško, skaičiuojant vienam gyventojui.

Estija – greičiausiai save dekomunizavusi Baltijos šalis, bet komunistų partija Estijoje nėra uždrausta (apie TSRS imperijos komunistų partijos paskelbimą nusikalstama organizacija čia nėra nė kalbos).

Estija – mylima ir tolima. Sakau tai kaip pirmasis ir įgaliotasis Sąjūdžio-Eesti Rahvarinne (Estijos Liaudies fronto) ryšininkas, Estijos-Lietuvos atstovas, o Lietuvoje – Estijos. 1988–1989 metais vykdavau į Taliną kelis kartus per mėnesį. (O kiek pokalbių telefonu!) Koordinavome visą veiklą, nors estai visą laiką ėjo žingsniu pirma.

Perkelti į Lietuvą Estijos patirtį ir pirmeiviškumą pavyko menkai.

Pavyko perkelti tik pirmojo mitingo tvarką (1988 m. birželio 24 d., Gedimino/Katedros aikštė), o ir Steigiamojo suvažiavimo tvarką, dienotvarkę, rezoliucijų (trisdešimt) skaičių. 1988 m. lapkričio 18 d. „Suvereniteto deklaraciją“ išvertėme ir perkėlėme, bet jos nepavyko įteigti LTRS Aukščiausiajai Tarybai.

Dabar Estijoje ir vėl viskas keliais žingsniais toliau (nors benzinas trečdaliu brangesnis). Jiems ir ukrainiečių graikų-katalikų bažnyčia dera prie Rusijos kultūros bei švietimo muziejaus (jis netoli); ir Šv. Patrikas su doleriais rankoje – dera.

Religijos kone atsisakiusiai tautai visa tai tinka. „Tik kiek tai gali trukti?“ – paklaus kandusis Kindziulis. Jam, matai, viską apsakyk!

O juk ne mums spręsti. Gal jie jau rado savo gyvybės kodą. Pagrindinis filmas Istorijos muziejuje pavadintas „Siekis/kova išlikti“.

Estai pasiekė tikrų pokyčių – kasmet jų gimsta vis daugiau. Ir emigrantų grįžta vis daugiau.

Savo istoriją estai oficialiai – Istorijos muziejuje – skelbia taip: „Estija prasidėjo prieš 11 000 tūkstančių metų, ji gyvuos ir po 1000 metų“.

Todėl ir gimstamumas, todėl ir rūpestis nacionaliniu teatru.

Lietuvoje – nieko panašaus. Lietuvos ateitis be vizijos, nors rėk. Nors ir katalikai, nors ir tikintys esame.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
18 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
stasys

Na mes juk vis dar bandome pasivyti Estus skuodžiančius pirma mūsų priekyje ? ar ne tokią A.Juozaitis žinia-idėja siūlo Lietuvai .? Matyt grįšime prie senos LDDPĖ pasakėlės – pasižiūrėkime kaip gyvena Estijoje .? velnias o ju vidutinės algos vis dar didesnės nei mūsų , bet mes turime SGD terminalą ir esame nepriklausomi nuo Putino …nors gal ir nelankome taip dažnai teatro ir politikai mūsų kaip iš gūdaus kaimo , bet užtat tikri –tautiški ..va rytu klausimo ariergarde su Rusija be abejonės mes priekyje ..ir joks Lietuvos realus Prezidentas nevažiuoja uodegos pabrukus su Rusija diplomatinės arbatėlės ( pipt R.Paksas) ..Taip taip Macronas čia mums nepritartu o ir putino katinas Leopoldas primintu „riebeta davaite žyt družno, po novomu“ .. ten kažkas pamatė… Skaityti daugiau »

Nusivylęs katalikas

Tai vistik, kodėl estai būtent tokie? Ir kokią įtaką daro nereligingumas ?

Ehrmantraut

ne tiek ten viskas gerai kiek moka pasigirti, be to dar du dalykai: Suomija prie pat ir neužsiminėja savinieka kaip lietuviai.

Estai

per išlikimo istoriją užsiauginę bažnyčias širdyje.Jie turi idealų.

stasys

2019-08-21 10:55 .. ar tik ne Juozaičio minti išsakėte ?

Rinkimai

Pradės rinkimų maratoną nuo Estijos, gal jau gimsta toks planas?.

Tvankstas

Estas kelia tostą už Estiją, už gynybą : ‘Mes, estai, už savo nepriklausomą Estiją kausimės iki paskutinio lietuvio.’

Ir vėl "Juozaitis smoke" -

Juozaičio dūmai runkeliokams.

>Rinkimai

Neeee …..- geriau tegu ruošias koks atgrubnagis aferistas broileris,ania?

stasys

Matyt teko lankytis Estijoje , vyko eilinis putino alternatyvos sąskrydis ..

Taigi

Estų gerovė pastatyta ant protestantiško mentaliteto, antra šalia yra draugiška (visuomet) Suomija, trečia – kadangi jų skaičius lyginant su rusakalbiais yra mažesnis nei Lietuvoje, tai pas juos vienybė buvo daug didesnė jau nuo Nepriklausomybės pradžios, nes jie, skirtingai nei lietuviai, puikiai suprato, kad negali leisti sau prabangos skaldytis , todėl ir sugebėjo pravesti liustraciją bei kitas reikalingas reformad

Taigi

Nors estai greit pamiršo kam turi būti dėkingi už protrstantišką mentalitetą, bet jie dar važiuoja ant jo auklėjimo vaisių – panašoai kaio Vakarų Europa, neįtikėtina, kad net 50 metų sovietinio „auklėjimo” nesugebėjo visiškai jo sunaikinti

Taigi

Kuo skiriasi protestantiškas ir katalikiškas mentalitetas? Juk tiki tą patį Dievą, bet protestantų tikyboje labai svarbu kiekvienam tikinčiajam pačiam studijuoti Bibliją – ji būdavo kiekvieno valstiečio troboje, ir būtent jo gimtąja kalba. Katalikai Biblijos iš viso neskaitydavo, tik girdėjo per pamaldas ir tai lotynų kalba.

Tvanksui

tostą galima pasiūlyti,keliama taurė.Tostas-nelkilnojamas turtas:):):)

Jules

Mūsų atsilikimą nuo estų nulėmė polonizacija, ypač parsiduodančių inteligentų ir bajorų, bei begalinis Lietuvos didikų noras patekti į Katrės Antrosios lovą anuomet ir gerai pasikrušti su imperatore Lietuvių valstybės sąskaita. Estai ir latviai formavosi vokiečių kultūros įtakoje, kurie nežinojo, nepažinojo Žečpospolitos pragaro. Mes, patekę Žečpospoliton(Lietuvių pragaran), patyrėme žiaurią traumą, iš kurios niekaip negalime išsikapstyti – niekaip negalime pasveikti. Sakykit, ar vertėjo anglams dėl Lenkijos suvairuoti pasauliui Pasaulinį karą ir pražudyti šitiek žmonių? Ir vardan ko? Juk be šios baisios provokacijos nebūtų buvę ir jokio Holocaust’o, jokios industrijos apskritai šia tema, anot Norman Finkelstein, tiesa? Žinoma, bet tai suvokti ne VU ar VDU docentų nosiai. Žinoma, tai buvo visiško beraščio nuomonė, ne daugiau, anot VDU prapiesorių per dezi LRT. Ten raudonieji… Skaityti daugiau »

stasys

Jules o kur dingo Rusijos okupacijos padariniai virš dvieju šimtu metu ?.. kuri neleido minimoms tautos anksčiau sukurti tautinės valstybės . Tautinė valstybė visada gimsta per kraujo upes ir dėka kaimynu .

Žečpospolitos

padariniai ne ką geresni. Neleido mums lenkai su rusais sukurti savo valstybę ir jei ne Antrasis Žalgiris 1914 metų rugpjūčio pabaigoje, kur mano senelio brolis nelaisvėn vokiečiams pateko, jokios respublikos nebūtų buvę – nei Pirmos anei Antros. Žinoma, VU ir VDU docentams tai nesuprast.

Komentatorius Ehrmantraut

teisingai parašė – turtinga broliška kaimynė Suomija (pavyzdys visame kame ir dažnai finansinis donoras) ir sklandi valstybinė propaganda (teigiama prasme).

Štai kokie Estijos pranašumai prieš mus. Pirmasis nei nuo mūsų, nei nuo jų nepriklauso.

Prieš metus-kitus važinėjo kažkuris iš jaunų LR radijo žurnalistų po Estiją. Vidury Estijos pakalbintas dar apyjaunis vyras sakė, kad visi jo bendraamžiai išvažiavo (daugiausia į Suomiją) ir nežada grįžti.

Turi jie daug problemų, tik mūsų žiniasklaidoje to beveik neišgirsi. Bet vos ne kasdien išgirsi kad Estijoje „aukso-pieno upės teka” – „ne taip kaip pas mus”…

Kad estai išsivadavimo pradžioje buvo lyderiai ir mums rodė kelią, o Juozaitis tame suvaidino labai svarbų vaidmenį – neabejotina.
Sveikinimai broliams estams Baltijos kelio jubiliejaus proga ir sėkmės jiems!

18
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top