Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba nenori nusileisti Santaros medikų profesinei sąjungai ir skuba pristatyti savo parengtas gaires, skirtas šį kartą ne siauriems specialistams, o plačiajai žiniasklaidai, kaip jie turėtų rašyti apie asmenis, manančius, jog yra kitos negu jų biologinė lytis.
Kaip teigia minėta tarnyba, „Atlikę išsamią sociologinę žiniasklaidos turinio analizę pastebėjome keletą tendencijų. Panašios klaidos pasitaiko reguliariai, todėl pateikiame jų pavyzdžius ir rekomendacijas, kaip rašyti etiškai ir pagarbiai. Patarimai galioja tiek žiniasklaidai, tiek visiems kitiems kanalams, įstaigoms, interneto svetainėms, leidiniams ir kitiems šaltiniams, kuriuose kalbama apie translyčius žmones ir lytinę tapatybę“.
Žiniasklaidoje negatyvų įvaizdį kuria translyčių vaizdavimas juos pristatant kaip ligotus arba besivaikančius madų. Tuo tarpu normalizuoja jų arba artimųjų pasakojimai apie asmenines patirtis. Tiesa, tokių esą fiksuota tik apie 2 proc.
Pritariu, kad visuomenei reikia šviestis ir daugiau sužinoti apie asmenines įvardintų žmonių patirtis. Tyrime neradau pasakojimų iš asmenų, supratusių, kad atlikti lyties „keitimo“ veiksmai buvo didelė klaida, apie kamuojančią savigraužą dėl sugriauto vaisingumo, kūno suluošinimo. Neradau istorijų apie keliamas teismines bylas gydymo įstaigoms, kurios lengva ranka, kartais po vieno pokalbio skirdavo paaugliams brendimą stabdančius vaistus. Neradau parašyta ir apie tai, kaip daliai asmenų „lyties“ keitimo metu vartoti preparatai arba chirurginės priemonės nepagerino jų gyvenimo, priešingai, ją ženkliai pablogino. Vienas vaizdingas pasakojimas:
„Tapusi vyru Carol netrukus pasijuto nelaiminga ir niekam tikusi. Tostesterono injekcijos iš pradžių kilstelėjo jos nuotaiką, suteikė daugiau energijos. Tačiau po dvejų metų ji ėmė jausti siaubingą šalutinį poveikį. Makšties ir gimdos atrofija, dėl kurios gleivinė išsausėja, audiniai gali sutrūkinėti ir kraujuoti, buvo „nepakeliamai skausminga“. Cholesterolio kiekis kraujyje išaugo, Carol kankindavo smarkus širdies plakimas. Be to, ją apimdavo toks smarkus negalavimas, kad prasidėjo panikos priepuoliai“ ir t.t.
Tai tik viena istorija iš daugelio, bet sunkokai randamų viešų pasidalinimų – tema laikoma nepolitkorektiška tiek vakarų pasaulyje, tiek ir pas mus. Įtraukios įvairovės laikais grįžimas iš fantazijų į biologinę realybę nepalaikomas nei translyčių bendruomenėje, nei žiniasklaidoje.
Kol kas apie minėtas karčias patirtis sužinome tik iš užsienio šaltinių, bet remiantis jomis galime šviestis patys ir privalome šviesti savo vaikus. Didžiajai daliai paauglių biologinės lyties neigimas praeina be pasekmių, o visos intervencinės priemonės palieka gilius ir sveikam kūnui žalingus padarinius.
Šiuo metu mūsų viešoje erdvėje labai aktyviai vyksta translytiškumo normalizavimas, o keičiant kalbą, eliminuojant biologinius faktus, stengiamasi keisti pasaulėžiūrą.