Atims vaikus, jei tėvai uždirbs minimumą?

Justina Gafurova | „Vakaro žinios“

Lietuvoje viena po kitos aiškėja istorijos apie Norvegijoje veikiančios vaikų teisių apsaugos tarnybos „Barnevernet“ atiminėjamus lietuvių vaikus. Ten sukurta vaikų atiminėjimo sistema verčia tėvus grobti savo atžalas arba reikalauti teisybės teismuose ir metų metais kankintis skausme, žinant, kad tikras tavo vaikas gyvena kažkur svetimoje šeimoje. Netrukus tuo pačiu principu sukurta sistema gali būti įvesta ir Lietuvoje.

Būtent tokius užmojus jau užsibrėžė naujojo Seimo nariai. Du parlamentarai – Mykolas Majauskas ir Dovilė Šakalienė – lapkričio 30 d. įregistravo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą, kuriame išplečiama smurto prieš vaikus sąvoka, griežtai pasmerkiamos fizinės bausmės prieš vaikus, o tėvams numatomos atsakomybės už vaikų teisių pažeidimus.

Tačiau įtarimų kelia tai, kad smurtui prilyginama ir vaiko nepriežiūra. Įstatyme ji apibrėžiama taip: „Kito asmens nuolatinis nepakankamas pagrindinių vaiko fizinių, emocinių ir socialinių poreikių tenkinimas ar netenkinimas, keliantis grėsmę vaiko sveikatai, raidai ir/arba orumui.“ Ir visai šalia pabrėžiama, kad valstybė imasi visų reikiamų priemonių užtikrinti vaiko apsaugą nuo visų formų smurto. Ir tiksliai įvardijama, kad „už visų formų smurtą prieš vaiką, įskaitant fizinių bausmių taikymą, jo garbės ir orumo žeminimą, įstatymais numatyta civilinė, administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.“

Gauni minimumą – gausi bausmę

Štai čia reikėtų sunerimti kone pusei Lietuvos šeimų. Mat bausmės tėveliams aiškios, tačiau kaip traktuoti nepriežiūrą ir vaiko poreikių nepatenkinimą, nėra konkrečiau apibrėžta. Lieka neaišku, ar įstatyme nėra palikta landa vaiko užgaidų netenkinimą apšaukti nepriežiūra. Žinant statistiką, kad trečdalis Lietuvoje dirbančių asmenų gauna kone minimalų atlyginimą, kad Lietuvoje yra per 10 tūkstančių socialinės rizikos šeimų, ar neatrodo, kad retas tėvas iš viso gali užtikrinti visiškai laimingą vaiko vaikystę? Beveik ketvirtadalis Lietuvos gyvena žemiau skurdo ribos. Ar tai reiškia, kad tėveliai, bandantys iš minimumo sudurti galą su galu, taupantys, kad užtektų apmokėti komunalinius mokesčius ir ne kiekvienais metais galintys nupirkti atžalai žieminius batus, jau bus apšaukti kaip smurtaujantys prieš vaikus ir bus baudžiami civiline, administracine ar net baudžiamąja atsakomybe?

Atsakymų į šiuos klausimus „Vakaro žinios“ nusprendė ieškoti kreipdamiesi į projekto autorius.

* * *

Iš šono žiūrint keistokai atrodo įstatymo pataisų projektas, telpantis ant vieno popieriaus lapelio… O jums – ne keistokai? – „Vakaro žinios“ paklausė projekto bendraautorės Dovilės Šakalienės.

Mes kalbame apie labai nedidelius pakeitimus, mažiau nei puslapį tekstų Seimo nariai yra pajėgūs perskaityti ir suprasti, o tai yra dalykas, kurį mes vėluojame padaryti 20 metų.

Su įstatymo projektu neturėtų būti paruošta konkreti atsakomybių sistema?

Norime skubos tvarka bent jau tą smurto apibrėžimą ir draudimo klausimą sutvarkyti, kad jau per šias šventes galima būtų neleisti sužaloti ar nužudyti vaikų, nes per šventines dvi savaites mes turime daugiausiai tų baisių įvykių. Tada pavasario sesijoje tas 2014 metais parengtas visas įstatymas, tikiuosi, bus priimtas, jis pakeis dabar esantį Vaiko teisių pagrindų įstatymą.

Kodėl to negalima padaryti kartu, kad nebūtų priimtas visiškai plikas įstatymo projektas, paliekantis vietų interpretacijoms?

Todėl, kad parlamento nariams išstudijuoti naują įstatymą, jį perskaityti, apsvarstyti ir priimti dviejų savaičių neužteks. Matote, kartais ir dėl vienos pataisos balsuojant žmonės nebesusigaudo, už ką balsuoti. Būkime realistai, jie to nepadarys.

Kaip bus užbėgta piktnaudžiavimui nepriežiūros sąvoka, kad įstatymas neišvirstų į „Barnevernet“ siaubą?

Turime laikytis sveiko proto kriterijaus. Jis ne veltui minimas įstatymuose.

Lietuvoje yra daug šeimų, kurios negyvena iš pašalpų ir negeria, tėvai gauna minimalų atlyginimą, tačiau vis tiek ne visuomet sugeba pasirūpinti būtiniausiomis priemonėmis, tenka taupyti šildymui, net maistui. Kaip nuo tokio įstatymo bus apsaugotos šios šeimos, kad staiga joms visoms nebūtų pradėta taikyti smurtaujančių tėvų sąvoka?

Jeigu šeimai rūpi jos vaikai, tai batukai gali kainuoti 20 eurų ir gali kainuoti 220 eurų. Pagal galimybes šeima tuos batukus ir nuperka. Bet, kai pamatai, kad pašalpos gavimo dieną ateina į parduotuvę mama, išrikiuoja ant prekystalio įvairius alkoholinius gėrimus, cigaretes, jogurtą ir vaikiškas pėdkelnes, o, pritrūkus pinigų sumokėti, ji pirkti atsisako jogurtą ir pėdkelnes… Čia tikras atvejis.

Bet su Lietuvos atlyginimais gerti nereikia, kad iš minimumo nesugebėtum išgyventi…

Tuomet mes kalbame ne apie smurtą, o apie skurdą. Valstybė turi realiai pradėti rūpintis šeimomis. Reikia suskaičiuoti, ar geriau, kad tada šeima vaikus praranda, ar gal tada geriau valstybei šiai šeimai padėti, skirti tikslinę pašalpą ir pagalbą, kad ta šeima galėtų savo vaiką auginti namuose ir vaiko nežeminančiomis sąlygomis. Tokios šeimos nėra šio įstatymo taikinys. Čia numatytas veikimas, kai šeima sąmoningai nesirūpina savo vaiku.

Bet jūsų projekte nepriežiūros apibrėžime kaip tik ir nėra žodžio „sąmoningai“…

Parašyti lengva, o kaip įgyvendinti.

* * *

„Vakaro žinių“ kalbinta Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė teigia, jog svarbu iš anksto pasirūpinti, kad toks įstatymo projektas netaptų baudimo priemone ir dar labiau nepablogintų šalies vaikų gyvenimo.

„Visi suprantame, kad gyvename valstybėje, kurioje skurdas yra labai dažnas reiškinys, ir net dirbantys ir besistengiantys žmonės nesugeba apsaugoti savo vaikų nuo skurdo, nes pajamos yra mažos, o mokesčiai dideli. Be to, paslaugų, kurių reikia šeimai ir vaikui, gauti ne visuomet pavyksta, o pati sistema, kuri Lietuvoje dabar veikia, yra stipriai orientuota jau į rizikos grupę ir tas šeimas, kurios atsiduria pačios situacijos dugne. Tuo metu tie, kurie dar plūduriuoja, negauna nei psichologo pagalbos, nei konsultacijų, nei žinių, kaip spręsti krizes. Tad dėl šių priežasčių normalu, kad tėvų organizacijos labai atsargiai vertina nepriežiūros nuostatos apibrėžimą įstatymu.

Nes jeigu įstatymo nuostatą paleisime tokią pliką, kokia ji dabar yra, akivaizdu, kad apie pusę vaikų reikės iš šeimų atimti, nes apie pusę Lietuvos vaikų gyvena prie skurdo ribos ir galimos nepriežiūros ribos. Ypač jei vertinsime ir kaimo gyvenvietes, nutolusias nuo miestų sodybas, kur vaikai gyvena tikrai ne XXI amžiaus sąlygomis, kai vanduo kibire užšąla, per pusnis reikia eiti į mokyklą“, – svarsto R.Žemaitė.

Pasak jos, dėl prastos socialinės sistemos šalyje tiek daug vaikų priversti kęsti skurdą: „Pašalpos, vaiko pinigai, neapmokestinamųjų pajamų dydis Lietuvoje ne tik negina vaiko nuo skurdo, bet ir priešingai – įstumia į dar didesnį, nes dirbantys tėvai pradeda netekti socialinių būstų, tam tikrų nemokamų paslaugų. Jei jie uždirba daugiau pinigų, socialinės rūpybos sistema tuomet juos tiesiog išspjauna. Už vaiko nepriežiūrą visuomet yra atsakingos dvi pusės – tai tėvai ir valstybė.

O gal mes keisime sistemą taip, kad vaikas turėtų duonai, ypač kai tėvai dirba, kad vaikas turėtų būstą, o ne gyventų 14 kvadratų patalpoje su dar 7 asmenimis. O atėjusi socialinė darbuotoja rašo, kad gyvena vaikas patenkinamomis sąlygomis, nors taip nėra.

Pastarieji smurto protrūkio prieš vaikus metai rodo, kad esame ties baisia riba, kai situacija pasidarys nevaldoma. Turime galvoti ne tik apie vieno žodžio įrašymą, o apie visą įstatymo veikimą“.

Gyvename per skurdžiai

„Ir ką reikės daryti, jei namuose blogos sąlygos? Imti vaiką ir vežti į vaikų namus, nors neturime vietų? – svarsto R.Žemaitė. Jau iškiltų didžiulis finansavimo poreikis. Be to, kyla klausimas, kas tuomet toliau? Nes vaiko paėmimas tik mažas žingsnis, o po to reikalingas didžiulis procesas ištaisyti situaciją. Įsivaizduokite, kiek tam reikia lėšų. Ir valstybė neturi pinigų.“

* * *

Vytautas BUDNIKAS, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas:

Šiame vaiko teisių apsaugos įstatymo projekte siūloma, kad, jei vaiko poreikiai nepakankamai patenkinami arba netenkinami, reikėtų laikyti, kad taip prieš vaikus smurtaujama šeimoje. Tai reiškia, kad dešimtys tūkstančių šeimų Lietuvoje pagal tokį įstatymą atsidurtų rizikos grupėje, kur atsiduria šeimos, kuriose smurtaujama prieš vaikus. Ir tik dėl šios įstatymo pataisos.

Bet, jeigu žmogui trūksta pinigų šildytis būstą, ar tikrai jis taip smurtauja prieš savo vaiką? O pagal tokią įstatymo nuostatą, būtų laikoma, kad taip. Tuomet peršasi išvada, kad valstybė arba turi bausti tokias šeimas, arba paimti iš jų vaikus.

Matome, kad neadekvatus valstybės požiūris į žmogaus teises ir sąlygoja šitokias nesąmones, kurios yra daromos. Ir nebijau pasakyti šį žodį – nesąmones, nes šis projektas yra tikrai skirtas ne valstybei ir ne mūsų šeimoms ar vaikams ginti. O kažkokiems interesams. Jei staiga dėl tokio įstatymo mūsų statistikoje sužibtų skaičiai, kad dešimtys tūkstančių šeimų smurtauja prieš vaikus, tai Lietuva ir tarptautiniame kontekste būtų linksniuojama kaip visuomenė, kone labiausiai smurtaujanti prieš savo vaikus.

Tai ryškus atvejis, kaip manipuliuojama žmogaus teisėmis. Tai pavyzdys, kaip pateikiamas įstatymo projektas neva dėl Vaiko teisių apsaugos, o jame įtvirtinama ir išplečiama smurto sąvoka. Jei įstatyme bus tai numatyta, tai bus ir naudojama. Pirmiausia tam, kad būtų atskirti vaikai nuo tėvų. Nes jeigu sakome, kad tos šeimos blogai augina vaikus ir neužtikrina jiems normalių sąlygų, tai vaikai tarsi turi būti paimti iš tų šeimų.

Kyla klausimas, ko siekiama tokiu įstatymu? Kad pas mus vaikai būtų paimami? Bet kur jie tada turi patekti?

Kas paneigtų, kad kažkam labai reikia vaikų iš Lietuvos. Mes eksportuojame darbo jėgą, iš mūsų bėga mokslininkai, gydytojai, dar belieka, kad vaikai būtų iš mūsų paimti.

respublika.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
19 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
nuomonė

Baudos tirėtų būti skiriamos darbdaviams mokantiems darbuotojams minimumą arba tiems kurie nustatę tokį minimumą iš kurio neįmanoma šeimai įsiguti būstą, mokėti mokesčius, auginti vaikus.

???

Tai geriau nedirbti už minimumą, tada gausi pašalpas, kompensuos šildymo išlaidas ir neatims vaikų?

Žmonės nutars neturėti

vaikų.

Gal šį kartą Karbauskis

Šakalienę apšvies.

tai

dar vienas būdas naikinti lietuvius ir Lietuvą?

Oho kiek

tokiu atveju atsilaisvintų tų vaikučių . Ir kur juos tokiu atveju reiks padėti ?

Gintas

Visa tai reiškia, kad į aukščiausią valdžią patenka ir žmonės, kurių galvose ne smegenys, bet kažkokia kopūstienė-jovalienė.

morta

diskusija apie nieka

stasys

Garliavinis skiedalas, smurtas artimoje aplinkoje tiesiogiai gulasi ir ant mūsu vaiku pečiu .Iš kitos pusės gal vizgi valstybei reiktu keisti prioritetu skale perorientuojant savo socialines programas ne siekiu padėti mažas pajamas gaunantiems, o sukurti programa kuri apsaugotu vaiku ugdymą nuo tu trukumų. Ne paslaptis kur keliauja tos skiriamos menkos paramos lėšos šiandiena. Asocialus asmenys ir nebūtinai tokie .. nepajėgus kelti sau tokius tikslus … kurie valstybei šiandiena aktualus.

...

Isrinktieji tarnai i valdzia atejo ne amziams,jie laikini.Koki bruda jie prikurs,toki bruda neteke valdzios jie patys,ju vaikai,gimines bris ir tegul negalvoja,kad isrinktuju tai nepalies.Mirsta,serga ir seimo nariai,ju vaikai lieka naslaiciai,kokia tokiu vaiku ateitis,ogi tokia pat,kaip ir musu.Mes savo jau uzauginome,islydejome svetur,kad butu sotus ir laimingi.Bet dabartinis jaunimas turi kirsti per tokius istatymu isgimdimus,jums auginti vaikus,uztat kovokite,ziurekite,nes per visokias galimai sakalienes bus per velu.Jei sitas seimas prastums toki istatyma kada tevai tures gyventi netik skurde,bet ir baimeje del vaiku,tai sis seimas tikrai ateities netures.SALIN NAGUS NUO LIETUVOS VAIKU.Idomu kur pavogti vaikai bus patalpinti,nes vaikai tampa valstybes paslaptimi,netgi tevai apie juos nieko nezino,juk daug yra tokiu pavyzdziu.Negaliu patiketi,kad valstieciai leis isgimdyti toki istatyma,NETIKIU.

Deja

Viskas eina link Norvegijos „barneverneto” …kodėl p.Šakalienė negynė D.K., kodėl negynė Gabrieliaus, kurį svetima valstybė pasiėmė kaip savą ?Kodėl tada nebuvo atsižvelgta į vaiko teises ?Dabar skuba priimti įstatymą …manau nieko gero tas neduos…kur tuos vaikus patalpins, kas juos išlaikys ? Klausimų daug, atsakymų nėra…
Žiuriu vis mažiau lieka laisvos vietos sveikam protui.Akivaizdu, jog Lietuva yra naikinama SĄMONINGAI, darant viską, kad didėtų emigracija ir mažėtų gimstamumas. Tam pasitelkiama paprasta schema: iš pradžių šalis nuskurdinama, o paskiau sudaromos sąlygos legaliai bausti už tą skurdą. Valio. Kur eini Lietuva su tokiais seimūnais ?

Nuomonė

Panašu, kad nuo vilko pabėgom, ant meškos užtaikėm.Praeitos kadencijos seimas tokių įstatymų nesiūlė.

> ???       2016-12-18 17:03

Iš tokių pirmiausia atims vaikus, o to to ir lengvatas šildymui 🙂

Marginalas

Žinoma, atims.
Ponai nenori matyti, kad globaslistų demokratija eina į visišką asmenybės pavergimą „Visuomenėslabui”. Kuriamas milžiniškas pasaulinis kontroliuojamų vergų biorobotų skruzdėlynas.
Šis procesas anaiptol ne ruskių bolševikų pradėtas, bet dar XIX a. pabaigos Cecilio Rhodeso „pasaulio anglosaksiškos federalizacijos” projekto, kurį ėmė įgyvendinti Londono Society of the Elect (paskui persikraustė į JAV ir suklestėjo ten kaip britų širma, ypač po to, kai britams pavyko įkurti JAV „nacionalinį” banką – Federal Reserve Systemm – FED).
Dabartinė globalistinė sodomodemokratinė ideologija įgyvendina šio plano galutinę fazę: visų žmonių sužymėjimą, totalinę elektroninę kontrolę ir bankinį terorizmą.
Jei netikime, prašom bent susipažinti su tokiais įkvėpėjais, kaip garsusis humanistas Bernardas Shaw, skelbęs Visuomenėslabui „nereikalingų” perteklinių žmonių likvidavimo idėją dar gerokai iki Orwello romanų:
https://saynsumthn.wordpress.com/2010/01/25/george-bernard-shaw-hitler-and-margaret-sanger/

...

Uztat ir privalome nepasiduoti tegul kuria ka nori bet tegul patraukia nagus nuo vaiku.Nesuprantu kaip zmones isizioje Stebi kaip kuriamas musu tarnu planas pries brangiasia turta vaikus.Negi leisite jaunime bresti sitokiom mahinacijom.

UAB "Parduodu ir įvaikinu vaiką"

Pagaliau iš grimstančio durnių laivo keleivių sulaukėme dar geresnių naujienų. Suklestės mūsų verslas kaip niekada. Lietuvoje likęs korumpuotas valdžiažmogių durnynas nesugeba suvokti priežastinio ryšio, kodėl degraduoja nevilties apimti tėvai kai juos užpjūdo lietuviškasis „teisingumas”. Elitinės psichiatrės – teismo ekspertės ne kartą padėjo patvarkyti tėvus kurie instinktyviai myli vaikus ir gali būti įkalinti kaip pedofilai, o pedofilai iš prigimties smaginasi vaikais net pedofilinės psichozės metu. Iki pasimatymo vaikučiai. Jūsų laukia laiminga vaikystė turtingų dėdžių apartamentuose.

Al.

Komunofašistinė valdžia atima iš žmonių pagrindines žmogaus teises- teisę į savo šeimą, teisę į privatumą. Visą savo įdirbį latifundininkai nuleido į kanalizaciją.

Juozas

Didziausias blogis buvo ir yra, kad dauguma vaiku gimdomi del PASALPU. O kas sugalvojo toki PROJEKTA, kad reikia gyventi is ivairiu pasalpu, o ne is darbo.
Atsipeikekit, skatinkit investicijas, kad butu kuriamos darbo vietos ir zmones iprastu dirbti. Jau 26 metus visa vaiku karta nezino FIZINIO DARBO SKONIO. Stai kur beda.
Ismoks dirbti , sukrs BVP ir tada gyvensime kaip AIRIJOJE.

Som

… ir atiduos stankunaitei, nes ji „uzdirba” tukstancius, ir co ….

19
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top