Atkakli Seinų lietuvių malda

Šiomis dienomis Seinuose minimos 30-osios pamaldų lietuvių kalba atgavimo metinės. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, 1946 metais, Seinų bazilikoje pamaldos lietuvių kalba buvo panaikintos. Šio krašto lietuviai teisę klausytis mišių savo šventovėje gimtąja kalba atsikovojo atkakliai melsdamiesi. Seinų krašto istorikas Petras Maksimavičius pranešime, skaitytame šių metų spalio 12 dieną metinėje Lietuvos lituanistų konferencijoje, priminė šią dvylika metų – nuo 1971-ųjų iki 1983-ųjų – trukusią maldą, kuria buvo apgintos ne tik religinės, bet ir pilietinės Seinų krašto lietuvių teisės.

Petras Maksimavičius:

„Noriu priminti dar vieną epizodą, kuris turėjo reikšmės šio krašto lietuvių tapatybės formavimuisi. Kaip tik šiais metais minėsime 30-ties metų lietuviškų pamaldų atgavimo Seinų bazilikoje jubiliejų. 1971 metais saujelė mūsų tėvų nusprendė pradėti neįprastą protestą dėl pamaldų lietuvių kalba Seinų bazilikoje grąžinimo. Protestas pasireiškė tuo, kad jie pasibaigdavus lenkiškoms pamaldoms, atsiklaupdavo ir garsiai lietuviškai melsdavosi. Tai truko iki 1983 metų ir nei Lenkijos saugumas, nei Bažnyčios hierarchai nesugebėjo tokia neįprasta forma reiškiamo protesto užgniaužti ir nuslopinti.

Šiandieną jau pasiekiami archyviniai šaltiniai atskleidžia analogų neturinčius faktus. Gilaus socializmo metu Bažnyčios atstovai ryždavosi kreiptis net į Liaudies Lenkijos saugumo departamentą (tą departamentą, kuris juos pačius persekiojo), ir prašė pagalbos užgniaužti lietuvių maldas Seinų bazilikoje.

Tie įvykiai paliko gilų pėdsaką čia gyvenančių lietuvių sąmonėje ir tikrai turėjo įtakos jų gyvenimui. Ta saujelė žmonių, kuri nusprendė melstis lietuviškai Seinų bazilikoje, nors tai buvo draudžiama, – jų ryžtas ir drąsa neatsirado savaime tuščioje vietoje. Jie žinojo apie Seinų kunigų seminariją, žinojo, kur palaidotas vyskupas Antanas Baranauskas (Seinų vyskupu tarnavęs 1897–1902 metais), žinojo, kad Seinuose mokėsi Vincas Kudirka ir daug kitų švietėjų, žinojo, kad 1909 metais čia vyko viena svarbiausių lietuvių kalbininkų konferencijų. Tai buvo jų atrama, tai buvo tas pagrindas, kuriuo remdamiesi jie galėjo ryžtis tokiai neįprastai kovai.“

Aukoti mišias lietuvių kalba Seinų bazilikoje leido popiežiaus Jono Pauliaus II paskirtas naujasis Lomžos vyskupas Januszas Paetzas: 1983 metų spalio 16 dieną pasirašytu dekretu jis sugrąžino lietuviškas pamaldas.

30 metų jubiliejui paminėti skirtos Šv. Mišios Seinų bazilikoje vyks rytoj, spalio 20 dieną, 13 valandą.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top