Atmetęs prezidentės veto Seimas išsikovojo kuklią teisę siūlyti atleisti generalinį prokurorą

Seimas antradienį atmetė Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės veto ir priėmė naująją Prokuratūros įstatymo pataisą, kuri įtvirtino realią generalinio prokuroro atskaitomybę parlamentui – dabar generalinis prokuroras gali būti atleistas Seimo siūlymu.

Motyvuodama, kad taip mėginama politizuoti teisėsaugą, D. Grybauskaitė bandė įstatymą vetuoti, tačiau parlamentas šalies vadovės veto atmetė – antrąkart šias pataisas palaikė 87 Seimo nariai, 23 pasisakė prieš, 1 susilaikė.

Kaip rodo balsavimo rezultatai, valdančioji koalicija šįsyk buvo vieninga: už veto atmetimą vienbalsiai pasisakė socdemai, Darbo partija, „tvarkiečiai“ ir Lenkų rinkimų akcijos parlamentarai. Juos taip pat palaikė opoziciniai liberalai, „Drąsos kelio“ frakcija, Mišrios Seimo narių grupės parlamentarai bei TS-LKD frakcijos narys Naglis Puteikis.

Tikėtina, kad dabar, kai įsigalios įstatymo pakeitimai, Seimas į savo darbotvarkę įtrauks ir klausimą dėl Generalinės prokuratūros ataskaitos. Jei parlamentarai nepritars generalinio prokuroro metinei ataskaitai už 2012 metus, Seimas galės siūlyti D. Grybauskaitei atleisti jį iš pareigų.

Kalbėdama apie Seimo priimtą Prokuratūros įstatymo pataisą Respublikos prezidentės patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė sakė, kad naujoji prokuroro atleidimo tvarka rodo, kad „politinės partijos nori daryti įtaką prokurorui“ ir „neatitinka mūsų Konstitucijos, nes generalinį prokurorą, pagal šią įstatymo pataisą, yra sudaroma galimybė atleisti be jokių motyvų, tiesiog esant Seimo siūlymui“.

R.Svetikaitė pabrėžė, kad bus labai svarbu, ką pasakys Konstitucinis Teismas (KT). Prezidentė ne tik vetavo šias pataisas, bet ir kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) prašydama išaiškinti, ar atitinka Konstituciją nustatyta pareiga generaliniam prokurorui atsiskaityti už prokuratūros veiklą įstatymų leidžiamajai bei vykdomajai valdžiai ir ar generalinis prokuroras gali būti atleidžiamas Seimo siūlymu, jeigu parlamentarai nepritaria jo metinei veiklos ataskaitai.

Diskusijose kalbėję konservatorių atstovai Andrius Kubilius, Jurgis Razma ir Kęstutis Masiulis tradiciškai aiškino, kad šiuo įstatymo projektu Darbo partijos bei Drąsos kelio frakcijos neva siekia padaryti Generalinį prokurorą kišeninį ir kad šis įstatymas suvaržys prokurorų savarankiškumą.

Buvęs teisingumo ministras dešiniųjų vyriausybėje liberalas Remigijus Šimašius tvirtino, kad tokia įstatymo pataisa Konstitucijos nepažeidžia, be to, ji praplečia ne tik Seimo, bet ir Prezidento galias – iki šiol joks teisės aktas nenumatė galimybės atleisti generalinį prokurorą už netinkamą pareigų vykdymą.

Teisės komiteto pirmininkas, socialdemokratas Julius Sabatauskas atmetė kaip absurdiškus argumentus, kad jei generalinį prokurorą skiria ir atleidžia viena Prezidentė, tai jis yra nepriklausomas, o jei kartu su parlamentu – tai jau jis priklausomas. Jis pabrėžė, kad Lietuva yra vienintelė valstybė pasaulyje, kur generalinį prokurorą skiria Prezidentas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top