Atviras europarlamentaro Bronio Ropės laiškas komisarui Vyteniui Andriukaičiui

Gerbiamas Komisijos nary,

Jūsų teiginiai apie Žaliųjų poziciją dėl Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų laisvosios prekybos sutarties (angl. TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership), išsakyti rugpjūčio 23 d. rodytoje Lietuvos televizijos laidoje „Savaitė“, mane labai nemaloniai nustebino.

Jūsų išsakyti teiginiai leidžia susidaryti nuomonę, kad Europos Parlamento Žaliųjų / Laisvojo aljanso frakcija priešinasi TTIP rengimui. Tikiu, kad tai yra klaidingas, tik kai kuriems, mažiau informuotiems žiūrovams galėjęs susidaryti įspūdis. Taip pat tikiu, kad Jūs puikiai žinote, jog tiek Europos Parlamento Žaliųjų / Laisvojo aljanso frakcija, tiek ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga tvirtai remia transatlantinės prekybos sutarties rengimą, ir suprantate, už kokias ir prieš kokias TTIP projekto nuostatas mes pasisakome kartu siekdami, kad būsimoji sutartis būtų kokybiška ir deramai atspindėtų visuomenės lūkesčius.

Tikiu, kad Jūs, kaip už visuomenės sveikatos ir maisto saugos klausimus atsakingas EK narys, esate puikiai susipažinęs su maisto kokybės standartų srityje kylančiais iššūkiais. Derybose dėl TTIP susiduria labai liberalus amerikietiškas požiūris, leidžiantis prekiauti, kol neįrodoma, kad prekė yra kenksminga, ir visai kitokia ES filosofija, reikalaujanti iš anksto įrodyti, kad prekė nebus žalinga. Europos žalieji siekia, kad TTIP dominuotų europinis požiūris ir į mūsų rinką nepatektų galimai abejotinos kokybės ir neaiškių ilgalaikių pasekmių turinčios maisto prekės. Net jei kai kurios jų būtų gaminamos strateginėje ES partnerėje.

Kalbėdamas apie genetiškai modifikuotus organizmus, Jūs turbūt dėl laiko stokos praleidote informaciją, kad iki šiol Europos Sąjungoje tik aštuoniose valstybėse yra leista auginti dvi genetiškai modifikuotų augalų (kukurūzų ir bulvių) rūšis. Žinoma, kai kurios valstybės narės importuoja pašarus ar maisto produktus su GMO iš trečiųjų šalių. Manau, kad, kaip medikas, taip pat nesunkiai pritarsite teiginiui, jog ilgalaikis GMO poveikis žmogaus organizmui dar nėra pakankamai ištirtas. Esu įsitikinęs, kad Jūs puikiai prisimenate, kaip Europos Parlamentas pritarė Žaliųjų iniciatyvai neleisti Komisijai derėtis su JAV dėl ES maisto saugos standartų mažinimo, genetiškai modifikuotų organizmų, cheminių medžiagų žymėjimo (REACH sistemos) liberalizacijos, gyvūnų klonavimo ir kitų Europai svarbių principų ir vertybių. Kartu noriu atkreipti dėmesį ir į visuomenės nuomonę, rodančią, jog mūsų šalies piliečiai ne tik pasisako, bet ir „balsuoja pinigine“ už maistą be GMO (pvz., nesenas straipsnis „Lietuvos ryte“). Ją Vyriausybei privaloma forma atkartoja ir dviejų Lietuvos Respublikos Seimo komitetų (Aplinkos apsaugos ir Kaimo reikalų) sprendimai, teisiškai įpareigojantys mūsų šalies Vyriausybę kiekvienu atveju laikytis atsargos principo ir neįsileisti GMO į mūsų šalį. Todėl natūraliai kyla klausimas – kodėl mes, europiečiai, turime bandyti GMO „praturtintą“ maistą ant savęs ir savo vaikų? Ir kodėl Jūs, kaip bendrąjį europinį interesą privalantis ginti Lietuvos atstovas, turėtumėte skatinti tokius eksperimentus?

Kaip Europos Komisijos narys, kasdien ar beveik kasdien susitinkantis su kitais dvidešimt septyniais komisarais, kuruojantis sritį, kurioje dirba daugiau nei aštuonios dešimtys struktūrinių Komisijos padalinių, Jūs taip pat puikiai žinote, kad laukiamas TTIP poveikis žemės ūkio ir miškininkystės produkcijai bus itin nedidelis (numatomas 0,06 proc. dydžio augimas, o jei vertintume prekybą tik maisto produktais, tada jis būtų didesnis – 0,57 proc.). Tikiu, kad ne blogiau žinote ir tai, kas šioje srityje lemia skeptišką požiūrį į JAV derybininkų pozicijas. Pavyzdžiui, toks, ko gero, labiausiai kontraversiškas teisinis TTIP elementas – investuotojų ir valstybių ginčų sprendimo mechanizmas (angl. ISDS – Investor – State Dispute Settelement). Išskyrus radikalią mažumą, didžioji EP dalis abejoja, ar verta suteikti galimybę investuotojams savo ginčus su valstybėmis spręsti ne teisme, o privalomus sprendimus priimančiame, gana neaiškiais principais veikiančiame arbitraže ir taip atsisakyti valstybių suverenių teisių. Pažymėtina, kad tokias abejones kelia ne tik Europos Parlamento Žaliųjų / Laisvojo aljanso frakcija bei kitos atsakingai į ilgalaikę perspektyvą žiūrinčios politinės jėgos. ISDS jau tapo ir aktualia akademinio pasaulio diskusijų tema (pvz., puiki Nyderlandų profesoriaus Gus Van Harten analizė).

Tikiu, kad daugiau nei dvi dešimtis metų praleidęs politikos viršūnėje turėjote laiko atkreipti dėmesį ir į Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos programinius prioritetus. Kaip žinia, vienas svarbiausių jų – siekis užtikrinti mūsų šalies piliečių teisę į sveiką ir saugų maistą. Taip pat žinodamas apie Jūsų didžiulę erudiciją, negaliu atsistebėti, kodėl darote užuominas, kad viena seniausių Lietuvos politinių partijų, visuomet pasisakiusi už europinę mūsų šalies orientaciją, gali veikti išvien su tokiais populistiniais judėjimais kaip Prancūzijos nacionalinis frontas ar Jungtinės Karalystės Nepriklausomybės partija.

Nenorėčiau tikėti, kad Europos Komisijos narys, deleguotas atstovauti bendram europiniam interesui, galėtų tokiais pigiais populistiniais triukais mėginti įsijungti į Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų kampaniją. Tektų apgailestauti, jei paaiškėtų, kad ignoruojant mano, o taip pat ir Europos Parlamento Žaliųjų / Laisvojo aljanso frakcijos bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos keliamus klausimus, būtų atsainiai numojama ranka į teisėtus ir aiškiai išreikštus Lietuvos bei visos ES piliečių lūkesčius vartoti sveiką, genų inžinerijos nepaliestą maistą.

Atsargi ir konkrečių TTIP sutarties pasekmių įvertinimo reikalaujanti Žaliųjų ir jų partnerių pozicija yra orientuota į ilgalaikę šios sutarties naudą. Mes palaikome transatlantinę partnerystę bei Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų laisvosios prekybos sutarties sudarymą. Kartu mes nesiekiame bet kokia kaina spartinti šio svarbaus dokumento rengimo vien tam, kad kažkas įvykdytų neapgalvotą spartuolišką pažadą šias derybas baigti šiemet. Vietoje to, skatiname, kad galutinis dokumentas išsamiai atspindėtų europiečių interesus, o idealiu atveju – ir amerikiečiai turėtų galimybę perimti pažangesnį europinį reguliavimą. Visiškai pritariu už tarptautinę prekybą atsakingų ES valstybių narių ministrų tarybos posėdžio formuluotei apie TTIP kaip „strateginio kertinio transatlantinių santykių elemento“ svarbą. Manau, ir Jūs sutiksite, kad svarbus elementas negali būti nekokybiškas.

Todėl raginu kartu dirbti tam, kad Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų laisvosios prekybos sutartis taptų puikiu ilgalaikiu dokumentu, atitinkančiu europiečių interesus dėl sveiko ir saugaus maisto. Noriu Jus užtikrinti, kad tiek Europos Parlamento Žaliųjų / Laisvojo aljanso frakcija, tiek ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga yra pasirengusios suteikti visokeriopą paramą ir pagalbą siekiant šio tikslo.

Nuoširdžiai Jūsų,

Bronis Ropė
Europos Parlamento narys

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Daug neaiškumų.

Kaip suprantu, patiems augintis jau nieko neprireiks. Mus aprūpins didysis brolis, kurio produktai bus sveiki? Kažin kiek tie produktai kainuos, jei atveš iš už didelės balos? Ką veiks lietuvis ? Pašalpų lauks ? Dirbti nereikės ? Lietuviai, žemdirbių tauta, galutinai bus nuvaryta nuo žemės? Gal dėlto ir žemei pas „skraidyti” buvo leista? Ar ne tos priežasties ir referendumas buvo visokiomis priemonėmis sužlugdytas ? Korporacijos augins ką norės, o mes vartosim visą jų pagamintą produkciją ir net pasiskųsti negalėsim niekam.
Kiek kainuos ekologiški produktai ? Bus neįperkami? arba įperkami tik elitui ?
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga tvirtai remia transatlantinės prekybos sutarties rengimą, o ar ją remia lietuviai ?

Pastebėjimas

Lietuvoje visos didžiosios partijos yra parsidavusios. Dėl to ir nėra nepriklausomos Lietuvos, nes su tokiomis menkystomis tai yra neįmanoma.

aaa,

Duokit 700 tūkst lietuvių normaliai apmokamo darbo, o ne JAV prekių.

To aaa,        2015-08-27 16:07

Svarbu kelti JAV ekonomiką 🙂

Kas laukia mūsų ir mūsų vaikų ?

Amerikiečiai nevengia genetiškai modifikuoto maisto, mėsą plauna chloru, galvijus šeria hormonais, naudoja Europoje uždraustus chemikalus ir pesticidus (net 82 pesticidai, draudžiami Europoje, amerikiečiams tinka) ir t.t.
O transportas kiek kainuos?

stai toks yra MUSU parlamentaras!

O kiti? Br.Rope gal vienintelis ten dirba ne tik musu salies, bet ZMONIJOS naudai! Ar isgirsime ir kitu parlamentaru pareiskimus iv. klausimais?!

ruta

Aciu Gerb. Europos Parlamento nariui uz aktualu straipsni ir neabejinga ,Lietuvos Tautai , pozicija . Dauguma Lietuvos politiku , kaip visada , pripratusiu aptarnauti Kapitalo ir Korporaciju interesus , todel taip visada ir skubama prastumti , pritari bet kam ,ka siula Europa , ar Amerika .Ar cia nevisavertiskumo kompleksas , ar vergu mentalitetas, ar tokia miela ir artima Lietuvos politikams -korupcija /mes , politikai, jums besaligiskai viskam pritarsime , o jus slovinate ir giriate musu nurodytus atstovus ,rupinates ju karjera Europoje , pinigu mes patys prasimanysime , neveltui pirmaujame korupcijoje .. O Tautos nuomone .., kaip visada bus ignoruojama , yra patirties , yra visas valstybes potencialas ‘dumu uzdangai ‘- televizija , parsidavusi ir mintanti is politiku ranku ziniasklaida ,… Skaityti daugiau »

Tam 2015-08-28 0:06

Kažin ar celiuliozinio maisto valgymas yra žmonijos naudai? Jei amerikiečiai valgo, tai būtinai turi valgyti ir Europa ? Iki šiol kažkaip visko užtekdavo…pačių išauginto ir pagaminto…

8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top