Atviras laiškas V. Landsbergiui: gerbiu Jus, bet nesuprantu

Linas Zasimavičius

Pradėti šį laišką norėčiau nuo to, jog Jūs mano šeimoje visuomet buvote autoritetas. Amžiną atilsį mano močiutė kaime niekados neleisdavo tarti blogo žodžio apie Jus. Noriu pripažinti, kad man taip pat išliksite kaip viena svarbiausių, iškiliausių asmenybių Lietuvos istorijoje, nepaisant paskutinių jūsų pasisakymų Demokratijos ir Tautos atžvilgiu. Tačiau būtent jie ir įkvėpė parašyti Jums laišką.

Gerb. profesoriau, turėjau galimybės su Jumis artimiau susipažinti, kuomet 2013 m. gruodžio mėn. buvome susitikę Briuselyje. Aš tuo metu buvau vienas iš jaunuolių, atkeliavusių į ekskursiją apžiūrėti Europos Parlamento, o taip pat pabendrauti su Jumis. Nekantravau su Jumis diskutuoti referendumo klausimu. Diskusijos metu supratau, kad mano kiek sakralizuoti įsivaizdavimai apie Jus išgaravo.

Nors abu priėjome prie išvados, jog žemę reikia mylėti, ir labai gaila, kad ne visi lietuviai ją vertina, mūsų požiūriai į tai, ką reikia daryti su žemės (ne)pardavimu užsieniečiams, reikšmingai išsiskyrė. Tuo metu išdėstėte labai pragmatišką išeitį: gaila, bet reikia parduoti žemę, kad ja kas nors rūpintųsi, o be to, nenusižengtume ES įsipareigojimams. Labai gaila, kad neteko ilgiau mums padiskutuoti šia tema, todėl bandysiu tęsti diskusiją šiame laiške.

Pabandysiu paaiškinti, kodėl, mano nuomone, teigti, jog žemę užsieniečiams reikia parduoti, nes nėra kitos išeities, yra klaidinga ir neatsakinga. Pateiksiu Jums pavyzdį, susijusį su besąlyginių abortų legalizavimo įstatymo priėmimu. Jeigu įstatymas gina vaisių, esantį moters įsčiose, nepaneigsite, jog tai daro įtaką piliečių mąstysenai, moraliniam supratimui apie gemalo vertę.

Juk jeigu valstybė saugo gyvybės viltį kaip vertybę, kiekviena moteris prieš darydamasi nelegaliai abortą susimąstys, ar teisingai ji elgiasi, prieštaraudama visuomenėje esančioms normoms. Viskas pasikeičia legalizavus abortus be jokių apribojimų. Juk sutiksite, kad aborto įteisinimas sumažina motinos moralinę atsakomybę už žmogžudystę. Juk jeigu įstatymas TAI leidžia, vadinasi, abortas nėra toks blogas dalykas. Tas pats yra ir su žemės pardavimu: nors sutinkate, kad parduoti gimtinės žemę nėra gerai, pardavimo užsieniečiams legalizavimu bus paprasčiausiai dar labiau nuimtas moralinis svoris nuo šio veiksmo.

Posakis „eini kaip žemę pardavęs“ nebeteks prasmės. Bet kokia Tėvynės žemės nematerialinė prasmė dings iš žmonių dvasių ir širdžių… Juk kaip sunaikinti tikrą draugystę, meilę? Įkainoti ją.

Nepaisant pagarbos Jums, negaliu ramia sąžine skaityti įvairių Jūsų atsišaukimų dėl žemės referendumo, kurie man greičiau primena šmeižtą ir norą skaldyti visuomenę, nei Tautos Patriarcho kalbą, siekiančią tiktai gero visiems Lietuvos piliečiams (Vasario 16-osios kalba labai primena prezidentės kalbą, kurioje dabartinė šalies vadovė nusprendė kandidatuoti šių metų LR prezidento rinkimuose).

Profesoriau, nebeklausiu, kodėl Jums atrodo, jog Tauta yra „neįgali“ spręsti politinių klausimų. Jūs tai išsakėte. Tiesiog noriu paklausti: ar tikrai pas jus neišliko nė kruopelytės tikėjimo? Tikėjimo demokratija? Tikėjimo Tauta? Buvo surinkta daugiau kaip 300 000 piliečių balsų. Konstitucijoje juk aiškiai, pasakyta, jog ne kas kitas, bet Tauta sprendžia svarbiausius valstybės gyvenimo klausimus.

Jeigu po tokios didelės pertraukos buvo surinktas reikiamas parašų kiekis, ar Jums neatrodo, kad tai tikrai yra svarbūs klausimai visai Tautai? Juk jeigu net dabar bus užkirstas kelias piliečiams pasisakyti (arba ne, bet bet kokiu atveju išreikšti poziciją), tai kuo Lietuvos „demokratija“ reikšmingai skirsis nuo Ukrainos?

Ten juk politinis „elitas“ taip pat žino, kas geriau Ukrainos žmonėms. Ten taip pat protestuotojai yra laikomi marginalais, nusikaltėliais, linkinčiais valstybei tik blogo, ir bet kokios protestuojančiųjų norimos reformos yra nuodėmė. Ar matydami situaciją Ukrainoje, tikrai negalime to paties pamatyti ir savo kieme?

Tikriausiai bandysite priminti man apie referendumu keliamo klausimo tariamą anti-konstitucingumą. Profesoriau, pasakykite sąžiningai, ar iš tikrųjų Tauta įsipareigojo 2003 m. balsuodami referendumu, kad nebegalės kvestionuoti nė vieno įsipareigojimo? Kokia dalis Tautos, apskritai girdėjo/žinojo apie žemės pardavimo užsieniečiams įsipareigojimus? Kiek 2003 m. būtų buvę galima užfiksuoti balsavimo pažeidimų? Galų gale, kiek toks tvirtas būsimų įsipareigojimų vykdymas buvo atspindėtas referendumo keltu klausimu? Profesoriau, Tauta 2003 m. pritarė tik narystei ES, apskritai, bet ne konkretiems įsipareigojimams.

Tęsiant referendumo konstitucingumo temą, juk KT, netiesiogiai paskelbdamas, kad šis referendumas negalimas, nes yra anti-konstitucinis, paprasčiausiai pasielgė „ultra vires” – peržengė savo įgaliojimus, nes suvaržė Tautos suverenias galias apspręsti savo gyvenimą. Ne veltui, vienas KT teisėjų, E. Šileikis, išdėstė tai savo atskirojoje nuomonėje.

Tarptautinės sutartys yra Konstitucijos dalis, tačiau dažniausiai jos yra priimamos, kuomet Konstitucija yra paruošta atitikimui tarptautinėms sutartis. Šiuo atveju, dar ir dabar turime Konstitucijos straipsnį, esantį kolizijoje su ES sutartimi:

47 straipsnis

Lietuvos Respublikai išimtine nuosavybės teise priklauso: žemės gelmės, taip pat valstybinės reikšmės vidaus vandenys, miškai, parkai, keliai, istorijos, archeologijos ir kultūros objektai.Lietuvos Respublikai priklauso išimtinės teisės į oro erdvę virš jos teritorijos, jos kontinentinį šelfą bei ekonominę zoną Baltijos jūroje. Žemę, vidaus vandenis ir miškus įsigyti nuosavybėn Lietuvos Respublikoje užsienio subjektai gali pagal konstitucinį įstatymą.

Referendumas gina šį straipsnį (nori išlaikyti status quo), tai kaip jis gali būti anti-konstitucinis?

ES stojimo sutartis, jeigu, pasak Jūsų, ją pasirašydami įsipareigojome parduoti žemes, prieštaravo ir vis dar prieštarauja Konstitucijai, todėl ji nelegali. Na nėra ji visiškai nelegali. Šiuo metu teisės ekspertų yra siūlomos kelios išeitys: 1) keisti (bandyti derėtis) stojimo sutartį; 2) išstoti iš ES; 3) keisti Konstituciją. Tai yra vieninteliai keliai šioje Konstitucijos ir ES teisės kolizijoje.

Tauta rodo aiškų norą, kad Lietuvos diplomatai mažiau atsiprašinėtų niekieno neprašyti ir už tai nieko mainais negaudami, o daugiau stengtųsi ginti nacionalinius interesus. Referendumininkai trokšta, kad būtų pasirinktas kelias nr. 1. Taip būtų ištaisyta Lietuvos politikų kažkada buvusi ir vis dar besitęsianti impotencija derėtis dėl stojimo sąlygų 2003 m.

Profesoriau, Jūs taip pat nevengėte gąsdinti tiek partiečių, tiek visų žmonių, kalbėdamas apie sankcijų iš ES galimybę, jeigu Lietuva nuspręstų neparduoti žemės. Bet juk ne tik Lietuva įsipareigojo. Juk ir ES įsipareigojo suvienodinti išmokas už žemę lietuvių ūkininkams su kitų šalių ūkininkų gaunamomis išmokomis. Tačiau ES neįvykdė šio įsipareigojimo. Ar kas nors iš „politinio elito“ atstovų išdrįso paklausti kodėl? Negirdėjau.

Todėl Tauta referendumu išdrįs sankcionuoti ES. Ir ne tik dėl išmokų. Jeigu laikome save lygiaverčiai sąjungos nariais neturime bijoti kolizijos, ginčų su ES. Juk ginčai teismuose ypač prisideda prie teisės formavimo. Tai kodėl negalime ir mes, lietuviai, prisidėti prie ES teisinės bazės kūrimo? Kodėl turime aklai paklusti?

Nejau sovietmečio dvasia vis dar užsirepečkojusi ant pečių slegia mus? Nežinau, kaip Jus, bet manęs – ne. Gimiau laisvoje šalyje, už kurią mano visa šeima ir visos ateities kartos bus iš dalies dėkingos Jums. Tačiau ne tik Jums.

Mano senelis ir jo brolis, būdami partizanais, taip ir nebesulaukė Nepriklausomybės aušros. Senelis mirė 1990 m. per Naujuosius metus. Jam nuolatos teko kentėti kolūkio pirmininkų, nomenklatūros pašaipas dėl to, jog padėjo partizanams, neva „banditams“. Senelio brolis 1952 m. krito Varčios miške, išduotas ir sušaudytas kovoje, užspiestas bunkeryje.

Tai įpareigoja mane priešintis bet kokiems laisvės suvaržymams, nesvarbu iš kur jie bekiltų. Taip įsipareigojo ir daugelis referendumo iniciatyvinės grupės narių ir pasirašiusiųjų. Aš, kaip ir jie, kaip ir visi pasirašiusieji prisiėmė atsakomybę dėl referendumu keliamų kausimų ir esu beveik tikras, kad daugelis jų, jeigu Lietuva būtų pašalinta iš ES ir Rusija pradėtų karinę intervenciją, stotų į pirmas eiles ginti Tėvynės, nebijodami žūti. Maža to, daugelis jų yra pasiryžę aukotis net ir ne dėl savo pasirinkimo sukeltų pasekmių.

Tikiu, profesoriau, kad nesate vien tik pragmatiškas žmogus. Tikiu, kad ir Jums svarbu yra tas žemės sklypelis su sodybėle, pavaizduotas viename M.K. Čiurlionio paveikslų. Juk Jūs pirmas man apie jį papasakojote.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Ryt'as

šiandieniniam Landsbergiui iki taip gražiai Lino išdėstytų minčių apie Tautos galimybes sprendžiant savo reikalus toli kaip iki Mėnulio .
Man paskutiniai pagarbos Landsbergiui trupiniai jau išbyrėję , manau ,kad
ir Linas greitai neberašys „gerbiu Jus”…

Landsbergiui

internete radau nežinomo autoriaus eilėraštį apie žemės akiduobes.Štai vienas jo posmelis:
Oi, meluoja, meluoja kur sako,
Kad jos nieks nepaims, neišveš.
Liks ne žemė – šešėlis prie tako
Svetimųjų priėmęs spalvas.

algis

Aš negaliu gerbti žmogaus, kuris kėsinasi į mano konstitucinias teises, todėl sakau atvirai p. Lansbergi aš jūsų negerbiu, jūs mano akyse tapote eiliniu niekšeliu pardavinėjančiu Lietuvą.

Nusivilusi

As ,tai sakau nuo dusios-negerbiu ir labai gaila saves,kad kazkada tikejau konservatoriais.Kaip klydau!

Nutylėta

praeitis,Briuselio pinigai.

Basa

Tie, kas pasėdi Briuselyje kelis metus, žiauriai pasikeičia ir pamiršta apie Tėvynę…

pensininkas

Noriu autoriui priminti, kad politikoje galima manipuliuoti viskuo, aš irgi negaliu pasitikėti tauta , kai per dvidešimt metų prisižiūrėjau visokių apgavysčių, pradedant parduotuve baigiant valstybinėmis institucijomis, ten dirba tautiečiai.Noriu užduoti paprastą klausimą tiek autoriui, tiek referendumo organizatoriams -kur jie buvo visus dešimt metų,kai priėmė Lietuvą į ES.Man kelia nerimą tai ,kad atsiranda iniciatorių, ir finansinių rėmėjų, kurie baigiantiems visiem pereinamiems laikotarpiais rimtais veidais skelbiasi tautos gelbėtojais.Nei vieno raginančio balso negirdėjau , kad žmonės neneškit pinigų jokiem holdingam ir sekundės bankams, išskyrus dvi Panoramos žurnalistes,paprasčiausiai daugelis įvykių ir faktų galima nelieka atmintyje, todėl lengva manipuliuoti, taigi jaunas žmogau fiksuok atidžiai viską ir teisingiau vertinti.Reikia nepamiršti įvykių ir už Lietuvos sienų.

gaila

Labai gaila, bet ir as kazkada verkiau, kai sito…..sukto zmogaus neisrinko prezidentu:) Gaila ne saves, gaila visos Lietuvos.NEBEGERBIU JUSU, ponas lansbergi !!

šaunuolis

tiesiai į dešimtuką. Man labai patiko.

Negerbiau ir negerbsiu

Lansbergo melagio.

citizengo

European Parliament (EP) adopted the Lunacek Report, officially known as a report on „The EU Roadmap against homophobia and discrimination on grounds of sexual orientation and gender identity.” Because of your effort, we can safely attest that the Members of European Parliament (MEP) who voted in favor of the report did so against the wishes of the people. In total, nearly 210,000 people signed a petition on CitizenGO against the Lunacek Report. You should be very proud of your effort! The opposition against the Lunacek Report was the single greatest demonstration against an EP report. The opposition to the Lunacek Report was a real movement created and driven by the people of Europe. CitizenGO was not the only group that… Skaityti daugiau »

Pensininke

Per 23 metus , o juo labiau kai per musu politiku dideles pastangas Lietuva buvo priimta i ES, liaudis tikejo ir lauke tos ateinancios geroves, kaip buvo kalbama, kad Lietuva pasieks Airijos ekonomini lygi. Kur dabar musu valstybes gerove? Juk liaudis neskaite stojimo i ES salygu, kurias priseme politikai, o ka tada padare politikai? Bukim biedni, bet teisingi, bukim ES, bet su savo proteviu turtu-zeme ir jos gelmemis, kuri turi buti nekilnojama. Valdziazmogiai issikilnojo, persikilnojo zeme, o kas lieka nori atiduoti uzsienieciu berniukams. Reikia geru istatymu ir visa Lietuvos zemele bus dirbama ir nedirvonuos. O dabar kaimieciai gyvenantys Europos pasalpomis pratinami nuo darbo, tai kas cia kaltas? Europarlamentarai pripute milijonais Europos mokamais pinigais , parduoda savo dusia velniui ir dar… Skaityti daugiau »

Misė

Ačiū autoriui už straipsnį, už nuomonę. Labiausiai džiugina tai, kad gerb.Linas Zasimavičius, būdamas jaunas, supranta daugiau už „turinčius patirtį” piliečius. Šiuo svarbiu klausimu paklusnumas kažkieno primestai valiai nėra gera išeitis. Ar ne per daug iš mūsų reikalauja ES? Atiduoti žemę kažkam, o pačiam su maišu ant pečių išeiti laimės ieškoti? Bent manęs tokia perspektyva nežavi. Vis smagiau turėti savo kampą, savo lopinėlį protėvių žemės….

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top